Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Maršál osvoboditel, ale i okupant

  12:37
"Buď Karpaty přejdeme, anebo na nich padneme." Žádná jiná věta necharakterizuje Ivana Stěpanoviče Koněva lépe. V roce 1970 dostal Zlatou hvězdu hrdiny ČSSR, za zásluhy při osvobození. Nikdo však neřekl, o které osvobození šlo - zda o to z roku 1945, či o "osvobození" ze srpna 1968.

ZE SERIÁLU
Důležité figury na válečné šachovnici

Rozporuplnější vojevůdce v porážce hitlerovského Německa snad neexistuje. Ze sezonního dřevaře se vypracoval na vítězného maršála Sovětského svazu, aniž v druhé světové válce jedinkrát vystřelil z pušky.

Koněv byl mezi sovětskými maršály kuriózní i tím, že neprožil ani jediný den ve frontových zákopech první světové války. I v občanské válce, jež následovala, se věnoval kariéře politruka a zejména čistkám v Rudé armádě.

Historik Jiří Fidler v jednom z mála životopisů, které o Koněvovi v posledních letech vyšly, soudí, že chybějící zkušenost ze smrtícího prostředí zákopů přivedla Koněva k naprosté necitelnosti k utrpení a ztrátám podřízených vojáků.

I podle dalšího badatele Zdeňka Vališe maršál vynikal nezřízenými ambicemi, ale i bezohledností. "Měl o pětinu vyšší ztráty než Žukov, o třetinu vyšší než Rokossovský a o celou polovinu než Malinovský," srovnává Vališ. Pod Koněvovým velením padlo asi 700 tisíc vojáků a dalších bezmála 300 tisíc bylo zajato. Většina se nevrátila.
 
Československo nadvakrát

Nejprve Koněvova vojska osvobozovala v roce 1944 Československo z východu, aby pomohla Slovenskému národnímu povstání. Po dobytí Dukelského průsmyku pokračovala v útoku na Berlín již polskými nížinami. O rok později Koněv přispěchal s 1. ukrajinským frontem od Berlína -tentokrát na pomoc Pražskému povstání.
 
V obou případech hrál maršál vabank: úspěch znamenal slávu a hlavně přízeň sovětského diktátora Stalina. Při bojích o Dukelský průsmyk přitom Koněv riskoval "jen" moře krve vlastních lidí. Za jediný měsíc padlo na Dukle na 60 tisíc sovětských vojáků a 2389 Čechoslováků. Wehrmacht ztratil 11 tisíc mužů.
 
Účastník bojů na Dukle, již zesnulý generálplukovník Miroslav Šmoldas, před časem řekl, že operace v horách, jako byla ta na Dukle, vyžaduje alespoň třicetidenní přípravu kvůli průzkumu, speciálnímu výcviku i vytvoření zásob munice, techniky i proviantu.

"Maršál Koněv žádal alespoň deset dnů, Stalin mu dal jen pět. Je to stejné, jako když dáte krejčímu místo dvou dnů jen dvě hodiny. Nějak to sako spíchne, bude však podle toho vypadat. Zrovna tak maršál Koněv karpatsko-dukelskou operaci doslova spíchl a ona na to také vypadala a podle toho i dopadla."

Život v datech


* Ivan Stěpanovič Koněv se narodil 28. prosince 1897 v rolnické rodině; vychodil základní školu; v šestnácti odešel z domova a živil se jako dělník

* v osmnácti byl odveden do carské armády; po vypuknutí bolševické revoluce vstoupil do bolševické strany

* v roce 1925 navštěvoval zdokonalovací kurz velitelského sboru, poté vystudoval vojenskou akademii

* Jako velitel 19. armády se po napadení SSSR neúspěšně snažil odrazit německý vpád; za průlom wehrmachtu u Vjazmy mu hrozila poprava

* v říjnu 1941 se stal velitelem frontu a zúčastnil se zimní protiněmecké ofenzivy u Moskvy

* v roce 1944 velel 1. ukrajinskému frontu, s nímž dosáhl Berlína; po jeho dobytí přijel 9. května 1945 do Prahy (Američané zastavili kvůli dohodám svůj postup v západních Čechách)

* po válce byl šéfem sovětských pozemních vojsk; v roce 1950 ho Stalin sesadil; do funkcí se vrátil až po jeho smrti - roku 1955 se stal velitelem Varšavské smlouvy, později stál v čele vojsk, která potlačila maďarské povstání v roce 1956

* roku 1961 velel sovětským vojskům v Německu, odtud se vrátil o rok později domů; 21. května 1973 zemřel v Moskvě, pohřben je u kremelské zdi

Český veterán byl svědkem, jak Koněv vydal rozkaz. Poté prý chvíli mlčel a pak praštil tužkou o mapu. "To bude ale pěkný bordel!" zaklel. Šmoldas vzpomínal, jak velitelé museli popáté dobývat jednu z hor, a přitom se nic neměnilo: "Pokud vás po neúspěchu neposílí dělostřelectvo ani pěchota a vy nezměníte ani manévr, tak to nemá naději na úspěch, pak je to stupidnost a ztráty na životech jsou obrovské."
 
S nevelkými oběťmi dorazil Koněv naopak do Prahy. Tentokrát předvedl fantastický výkon, když se mu podařilo bleskově proniknout do hlubokého týlu ještě neporaženého wehrmachtu a časně ráno 9. května 1945 se objevit v Praze.
 
Den předtím však povstalecké vedení uzavřelo s německým velením dohodu, jež byla faktickou německou kapitulací. Němci složili zbraně a zahájili odchod do amerického zajetí v západních Čechách. Česko-německá dohoda o zastavení bojů podle historika Fidlera zlehčovala význam sovětské operace, a proto musela být později zapomenuta a její čeští signatáři byli perzekvováni.
 
Na piedestal osvobození Prahy vystoupil jediný člověk, maršál osvoboditel Ivan Stěpanovič Koněv. Za osvobození Prahy se nad Moskvou rozléhaly slavnostní dělostřelecké salvy spojené s oslavami konce války. A Koněv dostal již druhou Zlatou hvězdu hrdiny SSSR a vytoužený Řád vítězství.
 
Zkušenosti z čistek
Až po roce 1989 vyšlo najevo, že už v květnu 1945 odvlekla sovětská tajná služba z Prahy a jejího okolí s tichým souhlasem Koněva tisíc československých občanů ruské národnosti, kteří odešli do exilu po bolševickém převratu v roce 1917.

Mezi nimi i Sergeje Vojcechovského, jednoho z nejschopnějších a nejtalentovanějších československých generálů. Na seznamu nejhledanějších osob sovětské tajné služby se ocitl proto, že ještě jako carský důstojník tvrdě potíral jednotky bolševiků. Vojcechovský zahynul na Sibiři v roce 1951. Celkem bylo z Československa do gulagů odvlečeno 10 tisíc lidí. Na velmi opatrné protesty československých úřadů Koněv nereagoval.
 
Nedůvěřivého diktátora Stalina si Koněv podle historika Vališe získával mimořádnou osobní oddaností. Přesto ho chtěl Stalin po napadení Sovětského svazu, kdy maršál neúspěšně velel Západnímu frontu, zlikvidovat. Upustil od toho až na přímluvu maršála Georgie Žukova. V jeho pozůstalosti se nalezl úryvek z pamětí, který z knihy vyškrtla cenzura. "Je třeba říci, že až do bitvy u Kurska Koněv velel vojskům špatně, a byl proto několikrát zbaven velení frontu."
 
Osobní Koněvova oddanost Stalinovi se projevovala i tím, že v průběhu bojů telefonoval diktátorovi a většinu zásluh připisoval sobě. Po Stalinově smrti se navíc ukázalo, že Koněv diktátorovi donášel na jiné vlivné velitele Rudé armády, na které pro jejich válečné úspěchy žárlil. Udání začal psát již v roce 1937 a týkala se i maršálů Žukova či Vasilevského.
 
Žukov ovšem nakonec Koněvovi odpustil, ačkoliv Koněv přispěl dvakrát k jeho odvolání. "Maršál navštívil Žukova někdy v roce 1970 a byl velmi upřímný," líčí ruský novinář Vasilij Peskov. "Žukov však mávl rukou a řekl, aby zapomněl na to, co se stalo po válce, protože to bylo nepodstatné ve srovnání s tím, čeho oba dosáhli v porážce nacismu."
 
Když Nikita Chruščov začal po smrti diktátora vytahovat Stalinovy zločiny, Koněv na něj zaútočil. Bál se, že Chruščovova kritika smete i jeho. Chruščov však Koněvovi ukázal balík dopisů, které maršál psal o ostatních, a tím ho umlčel.
 
Osud maršála Koněva je zajímavý i tím, že jej sovětští vůdci povolávali vždy, když měli nějakou špinavou práci. Bylo tomu tak v roce 1956, když utopil v krvi maďarské povstání. V roce 1961 byla pod ochranou Koněvových vojsk postavena berlínská zeď. A maršál maskoval svou autoritou i přípravy na okupaci Československa o sedm let později. Blahopřál sice Ludvíku Svobodovi ke zvolení prezidentem, ale současně měl v delegaci desítky rozvědčíků, kteří mapovali terén pro intervenci.
 
Do Prahy si však o dva roky později Koněv pro titul hrdiny ČSSR nepřijel. "Možná šlo o šok z okupace Československa. Rozčarování z intervence přiznávali i další penzionovaní maršálové a generálové," říká Fidler.

NELÍTOSTNÝ VELITEL. Ivan Stěpanovič Koněv za celou válku ani jedinkrát nevystřelil, asi proto byl naprosto necitelný k utrpení a ztrátám podřízených vojáků.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Další předvolební útok v Drážďanech. Terčem byl stánek protiimigrační AfD

5. května 2024  11:22,  aktualizováno  12:24

Drážďany v sobotu zaznamenaly další předvolební útok. Tentokrát šlo o stánek protiimigrační...

Cyklista vjel do křoví a hlavou narazil do stromu. Přilbu měl, přesto zemřel

5. května 2024  12:07

V sobotu v podvečer řešili jihomoravští policisté dvě dopravní nehody. Na Znojemsku naboural řidič...

Řidič najel do brány Bílého domu, policie to vyšetřuje jako běžnou nehodu

5. května 2024  11:47

Neznámý šofér v sobotu v noci autem najel do brány Bílého domu. Náraz nepřežil. K přímému ohrožení...

Odbory svolávají další protest. Vadí jim změny v zákoníku práce a důchodech

5. května 2024  11:42

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) pořádá 21. května demonstraci na Malostranské...

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....