Loď Orion, nápadně připomínající kabinu apolla, má nahradit dosluhující raketoplány. Ale NASA chybějí peníze a vývoj se zpomaluje.

Loď Orion, nápadně připomínající kabinu apolla, má nahradit dosluhující raketoplány. Ale NASA chybějí peníze a vývoj se zpomaluje. | foto: NASA

Mars i Měsíc se NASA vzdalují, škrty mohou zkrátit i provoz ISS

  • 145
Závěry komise, která posuzuje budoucnost americké kosmonautiky, budou zřejmě hodně skeptické. Agentuře NASA údajně chybí desítky miliard dolarů, aby se udržela v mezích "cestovní mapy" z roku 2003, která počítala i s letem na Mars. Nejistá je navíc budoucnost Mezinárodní vesmírné stanice.

Takzvaná Augustinova komise - podle předsedy Normana Augustina - začala pracovat letos v květnu. Administrativa prezidenta Baracka Obamy ji sestavila, aby zhodnotila stav a budoucí vývoj americké kosmonautiky.

Původní plán, který vyhlásil ještě prezident George W. Bush krátce po zkáze raketoplánu Columbia v roce 2003, byl značně ambiciózní: počítal s návratem Američanů na Měsíc krátce po roce 2020 a budoucím letem na Mars.

Účinky dlouhodobých letů na lidský organismus začali také zkoumat v Rusku - připravili například experiment Mars 500, simulující dlouhodobou izolaci. - více o projektu Mars 500 čtěte zde

Jenže světové ekonomické potíže narýsovaly před rozvojem kosmonautiky - tedy odvětví, které i obyčejným lidem přineslo mnoho vynálezů a technických usnadnění - tlustou čáru.

Chybí 50 miliard dolarů

Plán dokončit ISS do roku 2010 a cesty dál do hlubin vesmíru jsou podle Augustinovy komise "naprosto nereálné," uvádí server Astro.cz. K jejich uskutečnění by bylo třeba uvolnit do roku 2020 dalších 50 miliard dolarů (zhruba 900 miliard korun).

Co ale bude třeba řešit přednostně, je otázka Mezinárodní vesmírné stanice. Komplex, jehož první modul se dostal na oběžnou dráhu v roce 1998 (a obydlen posádkou byl o dva roky později), je stále ve výstavbě. A NASA nemá peníze, aby se na ISS podílela i po roce 2015.

Stanice ISS na navigačním displeji ruského Sojuzu

K ISS budou létat nějakou dobu jen sojuzy (na snímku právě pohled na stanici z ruské lodi). Otázka je, jak dlouho.

Foto Reuters

Ostatní partneři (Evropská vesmírná agentura, Kanada, Japonsko a Rusko) ji chtějí udržet v provozu o pět let déle, bez amerických řídicích středisek to ale podle Augustinovy komise půjde jen stěží.

Aby toho nebylo málo - kdyby stanice ISS přestala v roce 2015 pracovat, miliardy dolarů investované do projektu Orion by mohly leckomu připadat jako ukvapená investice.

Bez ISS by totiž oriony - jakási "větší apolla nadupaná nejnovější elektronikou" - neměly kam létat. Velká raketa Ares 5, zamýšlená pro návrat na Měsíc, totiž nebude dokončena dříve než v roce 2021.

Jednou ze zvažovaných možností je proto i protažení letů stárnoucí flotily raketoplánů - konkrétně dvou misí po roce 2011.

BOJ NASA S NEDOSTATKEM PENĚZ

Národní úřad pro letectví a vesmír jako jediný disponuje programem na sledování objektů nebezpečných Zemi - tedy velkých asteroidů. I tento program se potýká s nedostatkem peněz. - čtěte NASA jako jediná sleduje objekty nebezpečné Zemi, chybějí jí ale peníze

NASA také utrácí enormní částky za "pouhou" dopravu astronautů k ISS. Úřad proto zadal i veřejnou zakázku na dopravu astronautů, aby v budoucnu ušetřil. - čtěte NASA hledá vesmírnou taxislužbu mezi soukromníky


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video