(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie) | foto: MF DNES

Přijmu ženu s odrostlými dětmi. Inspekce trestala diskriminační inzeráty

  • 248
Inspektoři práce loni odhalili 221 případů, kdy se zaměstnavatelé dopustili diskriminace pracovníků, nejčastěji kvůli věku a pohlaví. V inzerátech například poptávali „prodavačku důchodkyni“ nebo „ženu s odrostlými dětmi, která už nepůjde na mateřskou“, čímž část zájemců předem vyloučili. Na úterní tiskové konferenci to uvedla ministryně práce Michaela Marksová a generální inspektor Rudolf Hahn.

Státní úřad inspekce práce (SÚIP) práce loni obdržel 393 podnětů týkajících se dodržování rovného zacházení a zákazu diskriminace a provedla 413 kontrol. Nejčastěji lidé poukazovali na diskriminaci přímo v práci. V 75 případech pak upozorňovali na diskriminační výběrová řízení nebo inzeráty.

Lidé, kteří práci teprve hledali, v těchto případech naráželi na inzeráty, které byly sepsány natolik diskriminačně, že na ně nemohli reagovat. „Lidé se nesmí bát ozvat. Sami inspektoři nejsou schopni vše odhalit, bez spolupráce s lidmi to prostě nejde,“ uvedla Marksová.

Při provedených kontrolách inspektoři zjistili 106 případů, kdy zaměstnavatelé potenciální zaměstnance diskriminovali již při jejich výběru. V dalších 115 případech nerovně zacházeli se zaměstnanci přímo na pracovišti. Například vypláceli za stejnou práci mzdu v různé výši. „Typický příklad je rozdílná mzda pro číšníka a servírku,“ podotkla Marksová.

Inspektoři se rovněž zabývali případem, kdy vedoucí zaměstnanec ponižoval a urážel podřízené zaměstnankyně před kolegy, zatímco k mužům se takto nechoval. Několik žen raději dalo výpověď.

Při pracovním úrazu loni zemřelo 101 lidí, nejčastěji řidičů

Celkem loni SÚIP provedl 26 620 kontrol a uložil 3 919 pokut v celkové výši téměř dvě stě milionů. Ze statistik dále vyplynulo, že se v Česku stalo 44 401 pracovních úrazů, z toho 101 jich bylo smrtelných. To je o 11 méně než v roce 2015. Smrtelné úrazy jsou nejčastější u řidičů a stavebních dělníků.

SÚIP také provedl 9 308 kontrol zaměřených na nelegální zaměstnání a odhalil při nich 2 290 nelegálně zaměstnaných lidí. Bylo mezi nimi 760 českých občanů, 193 lidí ze zemí Evropské unie a 1 337 cizinců ze zemí mimo EU. Kromě Čechů byli nejčastěji nelegálně zaměstnanými občané Ukrajiny (997), Moldavska (143), Slovenska (108) a Vietnamu (73).

Za delikty související s nelegálním zaměstnáváním bylo loni uloženo 725 pokut ve výši celkem přes 75 milionů korun. Nejvyšší pokutu - deset milionů korun - dostal zaměstnavatel Edvard Petřík z Brna. Na pronajatém pracovišti v areálu společnosti Vodňanská drůbež nelegálně pracovalo šestnáct Vietnamců. Témuž zaměstnavateli navíc byla uložena pokuta ve výši 7,3 milionu už před pěti lety.

„Letos se inspekce zaměří zejména na oblast agenturního zaměstnávání, včetně dodržování nejnižší úrovně minimální a zaručené mzdy, a to i i autobusových řidičů,“ uvedl generální inspektor Rudolf Hahn.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video