Marihuana je svými riziky srovnatelná s alkoholem, tvrdí Jiří Presl z nadace Drop In

Praha - Jiří Presl, který je spoluzakladatelem nadace Drop In, byl hostem pátečního on-line rozhovoru se čtenáři pražského webu. Sám je zastáncem toho, aby se všechny drogy neházely do jednoho pytle. Na otázku, jak je to s riziky marihuany jako předstupně k tvrdým drogám, Presl odpověděl: "Nelze vyloučit, že se někdo přes marihuanu ke tvrdým drogám dostane, zde je ale nejčastěji první spouštěcí droga ne marihuana, ale alkohol."

Lidí užívajících drogy v metropoli stále přibývá. "Ve srovnání s ostatními zeměmi to však není situace nijak katastrofální. Jejich počet prostě vzrůstá, což je hlavně otázka nabídky a poptávky. Drog je na českém trhu hodně a tolerance vůči nim je mezi mladými lidmi poměrně vysoká," říká Jiří Presl, spoluzakladatel nadace Drop In, který bude od 12:00 hostem pátečního on-line rozhovoru se čtenáři pražského webu. Sám je zastáncem toho, aby se všechny drogy neházely do jednoho pytle. "Nemusí být přímo rozdělené na měkké a tvrdé, ale nedělat rozdíl mezi marihuanou a například pervitinem je nešťastné," míní.

MUDr. Jiří Presl se narodil v roce 1955 v Praze

Studia:

 - Gymnázium na Vítězné pláni v Praze 4

-  Fakulta všeobecného lékařství Univerzity Karlovy

Práce:

- po absolvovoání medicíny rok v psychiatrické léčebně v Havlíčkově Brodě

- v letech 1982 - 1991 ve státním Středisku drogových závislostí

 - v roce 1991 založil spolu s Ivanem Doudou nadaci Drop In

Motto:

Tolerance a realistický přístup

Ačkoli se nadcházející víkend nese ve znamení Dne proti drogám, Jiří Presl podobným akcím příliš nevěří a nepřikládá jim valný význam. "Vyhlášení nejrůznějších Dnů proti nebo pro něco má asi takový význam jako MDŽ, v oblasti drogové problematiky to platí dvojnásob. Smysl má kontinuální, systematická práce, jeden Den proti drogám nic nezmění," míní Presl.

Nadace pro prevenci a léčbu drogových závislostí a AIDS Drop In zřídila zatím čtyři projekty - nízkoprahové středisko, ke kterému byly postupně začleněny projekty Streetwork a Streetmobil, a Centrum následné péče.

Nízkoprahové středisko Drop In funguje od roku 1991 v ulici Karoliny Světlé 18 v Praze 1. Lidem závislým na drogách nabízí výměnu injekčních stříkaček, vitamíny, dezinfekci nebo náplasti, ale hlavně konzultaci a pomoc při problémech s drogami. "V současné době evidujeme na 4000 klientů," podotýká Presl.
 
Centrum následné péče ve Werichově ulici 981 na Barrandově má za úkol pracovat s těmi klienty, kteří již drogy neberou, ale jejich stav není na dostatečné úrovni. Zřízeno bylo v roce 1999

Streerwork, teréní práce, se zaměřuje na lidi, kteří berou drogy na ulici nebo bytech. Nemají potřebu, nebo nechtějí chodit do středisek. Jim terénní pracovníci nabízí hlavně výměnu použitých stříkaček za čisté a snaží se tak zamezit přenosu žloutenky nebo viru HIV.

Jiří Presl z nadace Drop In odpovídá na otázky čtenářů iDNES. (10.11.2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video