Marie Součková, starozákonní bůh

  • 3
Marie Součková nabídla reformu zdravotnictví. Přesněji: nabídla mix několika dobrých a špatných změn. Ale jak posoudit mix? Přebrat ho v míse jako čočku, dobré schválit, špatné zamítnout? Nejspíš tak to v koalici dopadne.

Marie Součková má v ledasčem pravdu. Nemocnic je moc, zatímco nemohoucí lidé získají sociální lůžko většinou jen s protekcí.

Z veřejného pojištění se platí kdejaká prkotina, spoluúčast je u nás nejmenší v Evropě, lidé péči nadužívají, lékaři nešetří...

Na tyhle choroby zdravotnictví Marie Součková nalézá špatné léky. Diagnóza správná, léčebný postup nesprávný. Nemění totiž motivaci všech, kdo zdravotní peníze utrácejí.

Příklad: aby se ušetřily peníze za drahou léčbu, měli by lidé chodit na preventivní prohlídky. Jenže paní Součková chce "lemply" trestat jako starozákonní bůh či despotický stát - kdo nebude na prohlídky chodit, zaplatí pokutu nebo následné léčení. Notoričtí obíhači ordinací se bát nemusí.

Účinnější (a právně obhajitelná) by byla opačná motivace: kdo prohlídky nezanedbá, získá nějaká ta plus, finanční bonusy... Další příklad: v placení pojišťoven je nepořádek, tak by měly platit všechny za podobnou péči stejné peníze.

Ale když budou pojišťovny stejné jako vlaštovky na drátě, proč jich mít víc než jednu?! A jak se asi budou chovat ceny zdravotní péče bez konkurence? Anebo: Marie Součková navrhuje, aby se lidé mohli na zdraví komerčně připojistit. Výborně.

Ale: je-li u nás péče z jedenadevadesáti procent "bezplatná", tak nač by se připojistili?! Na lepší postel, šumivější vitamin, hodnější sestřičku? Ministryně by věděla nač, ale bojí se to do své reformy napsat.

Kvůli doplatkům (z nichž třeba připlácení v léčebnách dlouhodobě nemocných je správné) ji část Lidového domu považuje za příliš pravicovou a nepřijatelnou. Omyl! Nevybočila z myšlení ČSSD: i ona je přesvědčena, že zdravotnictví lze postavit na nohy příkazy, regulacemi, sankcemi z rukou moudrých politiků a úředníků.

Kdo nabízí minireformu jako Marie Součková, zaslouží si minipodporu. Na velkou reformu s velkou podporou si rozmařilé zdravotnictví bude muset zase počkat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video