Mapa přání je stále otevřená

Jihlavský kraj - Města a obce v kraji se stále mohou vyjadřovat k "mapě přání", na jejímž základě hodlá ministerstvo vnitra rozdělit území republiky na takzvané malé okresy. Ty by měly převzít ve svých správních obvodech některé kompetence po zanikajících okresních úřadech.

Mapou by se měl parlament zabývat v září, kdy by také už mohlo padnout konečné slovo o tom, které obce se centry malých okresů stanou. Nyní se zpracováváním požadavků obcí zabývá ministerstvo vnitra. "Nic není uzavřeno, svá další stanoviska obce stále ještě mohou předkládat a prostřednictvím okresních úřadů se vyjadřovat. Prozatím není stanoven nějaký omezující termín, po němž už to nebude možné," řekl vládní zmocněnec pro Jihlavský kraj Jan Souček.

Dodal, že ministerstvo se nyní zabývá spornými případy oblastí, jejichž obyvatelé vyjadřují vůli po přičlenění k jinému kraji. "Jde například o Chotěbořsko, Pacovsko, Velkobítešsko či oblast Dolních Louček," řekl Souček.

Také o malé okresy zřejmě bude boj: to je případ Světlé nad Sázavou a blízké Ledče nad Sázavou, které shodně chtějí být sídlem malých okresů - konečné rozhodnutí ministerstva vnitra však bude moci vyhovět jenom jednomu z nich.
Starosta Světlé nad Sázavou Jaroslav Jenčík však soudí, že nynější ministerský postup, v němž se obce mají vyjadřovat, ke kterému malému okresu chtějí přináležet, nepřinese žádané ovoce. "Rozhodně to nemůže jít tak, jak to řekla bývalá náměstkyně ministra vnitra paní Strecková: napište si každý, kam chcete patřit, a tam budete patřit. To je přece nesmyslné a absurdní. Musí se brát v potaz spádovost oblastí a další aspekty, ale nakonec někdo musí rozhodnout, protože jsou oblasti, kde o malý okres usilují dvě obce a obě být uspokojeny nemohou ," míní Jenčík.

Také představitelé kraje způsob, jakým ministerstvo vnitra při této fázi reformy veřejné správy postupuje, kritizují. Zástupce krajského hejtmana Miloš Vystrčil je přesvědčen, že ministerstvo by nejprve mělo získat analýzu četnosti úředních výkonů jednotlivých institucí a také získat údaj, kolik výkon státní správy  v kterém kraji stojí peněz.

"Předtím by neměly žádné nové a další mapy přání vznikat, protože ty by z toho měly vycházet - pokud se zjistí, že například vodoprávních rozhodnutí vzniká za rok v kraji pět, tak na to bude stačit jeden člověk v jednom místě. Pokud jich budou dvě stě, mělo by to dělat pět lidí na pěti místech - a to vše je třeba předem vědět," řekl Vystrčil. "Někdo vytváří mapy a není pořádně jasné, které působnosti kam přejdou a jestli tam vůbec musí přejít a už se tím v různých částech kraje vzbuzují jakési naděje a jinde zase zbytečné rozepře," dodal zástupce hejtmana. "Až padne rozhodnutí, budou s ním představitelé obce i veřejnost opět seznámeni," podotkl vládní zmocněnec Souček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video