Rys ostrovid ve volné přírodě. V Beskydech jich žije zhruba deset. (ilustrační snímek) | foto: Václav Hřebek

Pozorujte na internetu rysy. Saša je tulák, Lenka se drží v Beskydech

  • 6
Saša, Ondráš, Albína. Tak daleko v poznání života šelem v Beskydech ekologové ještě nebyli. Mají nejen lepší představu o jejich počtu, ale vůbec poprvé poznají jednotlivá zvířata.

Třeba Saša. Je to tulák, proběhne se klidně z Lysé hory až do Javorníků. Revír tohoto rysa lze jen hrubě odhadnout, fotopasti jej zachytily až na pětatřicet kilometrů vzdálených místech.

To Lenka je klidnější a věrně se drží centrálních Beskyd. Stejně tak Albína. Ta pobývá v oblasti Smrku a Kněhyně.

Podívejte, kde se šelmy pohybují

Pobyt rysů v Beskydech dostává stále jasnější obrysy. Jejich život teď může každý sledovat i z domova. Všechny dostupné informace daly vzniknout on-line mapovému portálu, který prozradí, kde šelmy žijí, loví i co jim hrozí.

"Lidé na mapách najdou údaje o pohybu rysů, ale i medvědů a vlků především na území Chráněné krajinné oblasti Beskydy, ale také například místa, kde dochází k nejčastějším střetům zvířat s automobily či kde byly zaznamenány případy pytláctví," informuje Miroslav Kutal z Hnutí Duha.

Právě členové z Hnutí Duha se šelmám v Beskydech už roky věnují. Pravidelně je sčítají. Od loňska intenzivně používají fotopasti, spolupracují se zahraničními zoology.

Vyfotografovaný rys v okolí Bílého Kříže v Beskydech
Vyfotografovaný rys v okolí Bílého Kříže v Beskydech
Vyfotografovaný rys v okolí Bílého Kříže v Beskydech

Fotopastí zachycený rys v okolí Bílého Kříže v Beskydech.

Mapový portál vůbec poprvé smazal hranice. Mezi kraji, chráněnými krajinnými oblastmi i státy. Zatímco dříve si každá jednotka počítala šelmy zvlášť a nebylo jasné, kolik se jich opravdu v horách pohybuje, teď se ví, že jich je méně, než se počítalo.

"V každém mysliveckém revíru, na slovenské a na české straně, v jednotlivých oblastech se zvířata počítala zvlášť. A stávalo se například, že jedno zvíře bylo započítáno na více místech. Celkové vyhodnocení teď ukazuje, že šelem je o něco méně," vysvětluje vedoucí Správy CHKO Beskydy František Jaskula.

Ukázala se také velikost jejich okrsků. "Ty přesahují i 300 kilometrů čtverečních a částečně se překrývají," uvádí Miroslav Kutal z Hnutí Duha.

Březen 2012: Fotopast s kamerou poprvé zachytila rysa v Javorníkách

23. března 2012

Fotopasti přinesly také další posun. Individualitu. Podle vizuálních znaků lze rozlišit konkrétního jedince. Šelmy mají svá jména a podle jejich pohybu se dá usuzovat na jejich teritoria.

"V Beskydech v případě rysů můžeme počítat tak desítku zvířat. I když teď sem může něco zabrousit i z okolí, je rysí říje," odhaduje Jaskula.

Dodává, že poznatky ekologů korespondují s jejich vlastním sčítáním. Potvrdily i domněnky o teritoriích. Správa CHKO totiž některým rysům instalovala obojky, které monitorují jejich pohyb. "Docela pěkně to souhlasí s údaji na mapě," říká Jaskula.

Medvěd do Beskyd pravidelně dochází. Na med

Mapa také ukázala, že zatímco rysům se relativně daří, medvěd sice do Beskyd často zabloudí, žádný tam však momentálně v konkrétní lokalitě nežije. I když se třeba pravidelně vrací.

"Ten náš má velice rád med. Chodí na úly chatařům. Opakovaně, lidi už ho tady znají," konstatuje třeba starosta Morávky na Frýdecku-Místecku Zdeněk Šefčík.

Právě u Morávky je na mapě vyznačená velká medvědí tlapa. Stejně tak na Třinecku. "O tom, že tady žijí medvědi, se mluvilo už dlouho. Našly se i stopy, ale je to poprvé, co se jej podařilo vyfotit," uvedl poté, co jednoho zachytila fotopast, starosta Vendryně Rudolf Bilko.

Naopak u vlků je jejich lokalizace problematická. Na mapě je jen jediná zmínka. "Prokázání přítomnosti vlka je těžké. U stop i trusu je totiž velká možnost záměny," komentuje vedoucí Správy CHKO Beskydy Jaskula.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video