Liou Sia, manželka čínského disidenta Liou Siao-poa, byla v šoku, když se k ní

Liou Sia, manželka čínského disidenta Liou Siao-poa, byla v šoku, když se k ní pod dvou letech v domácím vězení dostali novináři. Ihned jí vyhrkly slzy. | foto: AP

Ženu čínského nobelisty dva roky drží doma. Je to kafkárna, říká

  • 1
Její muž, čínský nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po, dostal 11 let za údajné podvracení státu. Ona je izolována od okolního světa v domácím vězení. "Je to tak absurdní, ani Kafka by nic tak absurdního a neuvěřitelného nenapsal," svěřila se Liou Sia novinářům, kteří se k ní dostali poprvé po dvou letech.

Dvaapadesátiletou čínskou básnířku a bývalou daňovou úřednici Liou Sia nikdy z ničeho neobvinili. V říjnu 2010, dva dny poté, co bylo oznámeno, že její muž získal Nobelovu cenu za mír, ji však zavřeli do jejího bytu v pátém poschodí pekingského domu, odstříhli jí internet a televizi a totálně ji izolovali od okolního světa.

Ve středu se do jejího bytu po dvou letech podařilo dostat novinářům z agentury AP. Využili toho, že její strážci odešli na oběd. Liou Sia byla v naprostém šoku, nečekala, že by za ní někdo mohl přijít. Když reportéry uviděla, vyhrkly jí slzy. "Jak se vám sem podařilo dostat?" byla její první slova.

Vypadala velmi křehce a přiznala, že často trpí velkými bolestmi zad, takže někdy ani nemůže vstát z postele. Co celé dny dělá? Čte a maluje. "Už ani nesleduji, co je za den," svěřila se novinářům. "Žijeme v tak absurdním světě. Myslela jsem si, že jsem psychicky připravená na důsledky toho, že Liou Siao-po získá tu cenu," povídala dále. "Ale nikdy by mě nenapadlo, že nebudu moci opustit svůj dům. To je tak absurdní. Ani Kafka by nemohl nic tak absurdního a neuvěřitelného napsat," dodala.

Liou Siao-po byl odsouzen v prosinci roku 2009 za podvracení státu na jedenáct let. Byl totiž jedním ze signatářů Charty 08, manifestu, který požaduje přechod Číny k demokracii, což se úřadům nelíbilo.

Dokument vznikl u příležitosti 60. výročí vzniku Všeobecné deklarace lidských práv a inspiroval se přitom i českou Chartou 77. Nobelovu cenu získal v roce 2010, protože již byl za mřížemi, na ceremonii byla místo něj jen prázdná židle (více o udílení ceny čtěte zde).

Z domu může jen dvakrát týdně

Svůj pekingský byt prý může jeho manželka Liou Sia opustit dvakrát týdně. Vždy doprovázena stráží, aby si nakoupila nějaké potraviny a navštívila své rodiče. Jednou měsíčně pak má dovoleno odjet za svým mužem do věznice vzdálené asi 450 kilometrů.

Kritika oceněného Číňana

Letošní čínský laureát Nobelovy ceny za literaturu Mo Jen ve čtvrtek odmítl otevřeně podpořit svého krajana, vězněného disidenta Liou Siao-poa. Nechtěl vyzvat k jeho propuštění a rovněž nepřímo obhajoval cenzuru ve své vlasti. Prý byl jako spisovatel oceněn za literaturu, nikoli za politiku. Za svá slova si vysloužil obrovskou kritiku.
"Měl by se stydět," řekl v pátek světoznámý čínský umělec Aj Wej-wej. "Obhajuje tento zlý systém," dodal kritik čínského komunistického režimu a poukázal na to, že v Číně jsou spisovatelé a umělci vsazováni do vězení.

Když ho naposledy před pár týdny viděla, cítil se prý dobře. Zakázali jí, aby mu řekla, že ji drží v domácím vězení, ale on to prý tuší. "Řekla jsem mu: Procházím si téměř tím samým, čím si procházíš ty," uvedla Liou Sia.

K propuštění jejího muže vyzývají Peking lidskoprávní organizace i politici. Nic nezabírá. Nedávno skupina 134 laureátů Nobelovy ceny sepsala dopis vůdci Komunistické strany Číny opět se žádostí, aby Liou Siao-po i jeho žena dostali svobodu.

Mluvčí čínské diplomacie veškeré jejich požadavky suše odmítl. "Čína je země s fungující vládou práva. Liou Siao-po byl odsouzen za porušení zákonů," citoval z prohlášení mluvčího britský deník The Daily Telegraph.

Mladší bratr Siao-poa byl velmi překvapený, když se dozvěděl, že se někomu podařilo dostat k jeho švagrové. On s ní totiž nemluvil několik měsíců. "Mohu jí vždy jen něco vzkázat přes její matku," uvedl Liou Siao-süan pro britský list The Independent. V září prý navštívil svého bratra ve vězení, o tom, jak se mu daří, ale mluvit nechtěl. Obává se totiž, že jakýkoli detailnější komentář pro zahraniční média by měl citelný dopad na jeho rodinu.

, Lidové noviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video