Ku Kchaj-laj, manželka čínského politika Po Si-laje, u soudu

Ku Kchaj-laj, manželka čínského politika Po Si-laje, u soudu | foto: AP

Žena čínského politika dostala za otravu Brita trest smrti s odkladem

  • 16
Podmíněný trest smrti s odkladem na dva roky. To je trest pro ženu bývalého vysoce postaveného aparátčíka Po Si-laje, který vynesl soud ve východočínském Che-fej. Ku Kchaj-laj se přiznala k vraždě britského podnikatele Neila Heywooda. Trest bude pravděpodobně v praxi znamenat doživotní vězení.

Rozsudek je tečkou za nejsledovanějším procesem v Číně posledních let. Rozvířil ale otázky ohledně dalšího osudu Po Si-laje a politického směřování největší asijské ekonomiky.

Reakce Číňanů

Čínským blogerům se trest pro Ku Kchaj-laj zdá příliš mírný. Podle nich svědčí o tom, že ne všichni obyvatelé Číny mají stejná práva. Takovýto trest bývá totiž v Číně zpravidla změněn na doživotí, případně ještě dále zkrácen. Řadový občan by podle diskutérů za podobný zločin skončil před popravčí četou.

Čína nezažila soud manželky tak vysokého politika od roku 1981. Tehdy byla k trestu smrti za svou roli v kulturní revoluci odsouzena Ťiang Čching, žena Mao Ce-tunga. Ťiang byl trest v roce 1983 zmírněn na doživotí, v roce 1991 byla ze zdravotních důvodů z vězení propuštěna. Krátce poté údajně spáchala sebevraždu v nemocnici.

Původní sdělení očitých svědků zasedání, které bylo pro zahraniční média prakticky uzavřeno, potvrdil oficiální představitel soudu. Rozhodnutí podle agentury Reuters znamená, že pokud Ku nespáchá během dvou let další podobný trestný čin, dožije zřejmě ve vězení.

Ku bývala pro svůj šarm a sňatek s mocným politikem označována za čínskou Jackie Kennedyovou. Před soudem se přiznala k vraždě podnikatele Neila Heywooda, s nímž měla podezřelé obchodní styky. Spolu s ní byl souzen za spolupachatelství jeden z přátel její rodiny Čang Siao-ťün, který dostal devět let vězení.

Odvolání nebude

Soud sdělil, že jako polehčující okolnost vzal v úvahu přiznání Ku Kchaj-laj a lítost, kterou projevila 53letá odsouzená, a také to, že jednala ve "špatném psychickém stavu". Čínská média v poslední době Ku
popisovala jako duševně nevyrovnanou ženu, která je závislá na antidepresivech a sedativech.

Proti pondělnímu rozsudku se odsouzení nebudou odvolávat, prohlásil Čangův obhájce. Trest smrti s odkladem bývá v Číně zpravidla změněn na doživotí, pokud usvědčený zločinec nespáchá během dvou let podobný trestný čin.

Odsouzení na smrt si průměrně odsedí 18 let

Agentura AP navíc zmiňuje novelu čínského zákoníku, podle níž může být doživotí při dobrém chování vězně dále zkráceno na 25 let odnětí svobody. Podle listu The Guardian si zločinci odsouzení původně k trestu smrti s odkladem odpykají v Číně v průměru pouhých 18 roků v cele.

"Domnívám se, že je verdikt spravedlivý a plně odráží to, že soud respektuje zákony, realitu a především lidský život," řekla v oficiálním televizním přenosu o rozsudku Ku. Oblečená v bílé blůze a černém kostýmu mluvila bez emocí.

"Dnešní rozhodnutí soudu respektujeme," řekl právník Heywoodovy rodiny Che Čeng-šeng. Heywood, který byl poradcem Po Si-laje, byl nalezen mrtev loni v listopadu v hotelu ve městě Čchung-čching. Později vyšlo najevo, že byl otráven.

Verdikt přivítala britská ambasáda v Číně. Vyjádřila uspokojení z toho, že "čínské úřady vyšetřily smrt Neila Heywooda a soudily ty, které identifikovaly jako zodpovědné". Velvyslanectví připomnělo, že "Británie dávala vždy čínským úřadům najevo, že chce, aby proces v tomto případě odpovídal mezinárodním normám lidských práv a aby nebyl uplatněn trest smrti".

Pád ambiciózního funkcionáře

Skandál Ku Kchaj-laj ukončil slibnou politickou kariéru jejího manžela, jenž si dělal ambice na jmenování do devítičlenného nejužšího vedení komunistické strany. Po Si-laj podporoval donedávna slabé levicové křídlo strany a vyslovoval se pro obnovení politické kontroly nad ekonomikou namísto trhu, který podle něj přináší nerovnost.

V březnu byl Po odvolán z funkce stranického šéfa ve středočínském Čchung-čching a další měsíc vytlačen z 25členného čínského politbyra. Nyní se proti němu vede vyšetřování kvůli blíže nespecifikovanému "porušení stranické disciplíny", které vzhledem k procesu s jeho ženou pro něj může dopadnout velmi špatně.

Soud nad Ku Kchaj-laj se odehrál v době, kdy se chystá napjatě očekávaný sjezd čínské komunistické strany, na němž má převzít moc nová generace vůdců. Po Si-laj, který byl nadějným kandidátem nejužšího vedení, se od zahájení vyšetřování své ženy neobjevil na veřejnosti. Pozorovatelé soudí, že proces s Ku je předehrou k potrestání jejího manžela.

Během procesu se čtyři policisté přiznali, že chtěli Ku před vyšetřováním chránit, a dostali za to dnes trest 5 až 11 let vězení. To může být pro Po Si-laje nebezpečné, protože to vyvolává podezření, že funkcionář se pokoušel vyšetřování své ženy zastavit.

Podle obžaloby jedovatou směs smíchal Čang a Ku ji pak oběti vložila do úst. Oběma obžalovaným hrozil trest smrti. Podle analytiků mohl soud projevit jistou shovívavost, protože Ku před soudem 9. srpna uvedla, že ji Brit ve vzájemném podnikatelském sporu vydíral hrozbami vůči jejímu synovi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video