Manžel ukrajinské expremiérky Oleksandr Tymošenko požádal v Česku o azyl.

Manžel ukrajinské expremiérky Oleksandr Tymošenko požádal v Česku o azyl. | foto: Profimedia.cz

Manžel ukrajinské expremiérky Tymošenkové dostal v Česku azyl

  • 507
Manžel vězněné ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové Oleksandr požádal v Česku o azyl. Ministerstvo vnitra mu v pátek vyhovělo. Česká diplomacie se proto obává ochlazení vztahů s Ukrajinou.

Ministr vnitra Jan Kubice na pracovní návštěvě v jižních Čechách řekl, že žádost byla podána před několika měsíci. V pátek jí ministerstvo vyhovělo. Právě vnitro má azylovou politiku na starost. "Ministerstvo vnitra zásadně o průběhu azylového řízení nepodává žádné informace. Sdělujeme pouze, zda žadatel uspěl, nebo ne," odmítl Kubice uvést jakékoli další podrobnosti.

Tymošenko si chce v Česku ulít peníze, odsuzují azyl ukrajinští politici

Ukrajinská politická strana Vlast, v jejímž čele stojí Julije Tymošenková, uvedla, že důvodem žádosti je snaha zmenšit tlak tamějšího režimu na opoziční političku a její rodinu. "Jestliže se nepodařilo Juliji Tymošenkovou zlomit pomocí soudů, vězení, ponižování a dvojitými tresty, režim, který nezákonně otevřel Nejvyšším soudem 15 let uzavřené kauzy, začal pronásledovat rodinné příslušníky a blízké expremiérky," stojí v tiskovém prohlášení strany Vlast.

Tymošenko byl podle prohlášení donucen opustit Ukrajinu. Přes právníka své ženy Serhije Vlasenka podle ČTK vzkázal, že se k žádosti vyjadřovat nebude.

Ochlazení vztahů se odvine od postoje Ukrajiny

Důvody pro azyl

Pronásledování -  azylu je vyhověno v případě, že žadateli v zemi původu hrozí natolik vážné nebezpečí, že jeho návrat do vlasti by znamenal ohrožení života nebo porušení základních lidských práv (tedy hrozbu mučení, fyzického, psychického nebo sexuálního násilí či trest smrti a podobně)

Sloučení rodiny - azyl může být udělen žadateli v případě, že už jej v ČR získal někdo z blízkých členů jeho rodiny

Humanitární důvody – azyl žadatel získá, ačkoliv nesplňuje důvody pro udělení kvůli pronásledování ani za účelem sloučení rodiny, přesto ale existují velmi závažné důvody, kvůli kterým se nemůže vrátit do své země

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg připustil, že azyl pro Tymošenka může mít vliv na diplomacii. "Je zajisté možné, že to poznamená vztahy s Ukrajinou. To, zda ochladnou, bude záležet na Ukrajincích," řekl iDNES.cz Schwarzenberg.

Stejně tomu bylo v případě bývalého ukrajinského ministra hospodářství Bohdana Danylyšyna. Česko mu udělilo azyl právě před rokem, v květnu pak Ukrajina vypověděla dva české vojenské přidělence pro údajnou špionáž. Následovala stejná odveta z české strany (více o roztržce kvůli azylu pro Danylyšyna čtěte zde).

Nečas: O politiku nejde, posuzuje se hrozba pronásledování

Ministr vnitra Jan Kubice se ochlazení vzájemných vztahů neobává. "Je to rozhodnutí ministerstva vnitra a ne ministerstva zahraničních věcí. To znamená, že jde o vnitřní záležitost České republiky," řekl.

"Posuzování žádosti není založeno na politických kritériích, ale na správních kritériích, prováděných odborníky. Ti posuzují, zda danému člověku hrozí v jeho zemi politicky motivované pronásledování. My do tohoto řízení nezasahujeme, stejně jako tomu nebylo u jednoho bývalého člena ukrajinské vlády, který obdržel v ČR politický azyl," komentoval situaci premiér Petr Nečas.

Ukrajinská diplomacie se zatím zdržuje oficiálního vyjádření. "Nemůžeme nic komentovat, protože jsme dosud neobdrželi vyrozumění od české strany," řekl ČTK pracovník ministerstva zahraničí, který si nepřál být jmenován, protože k vyjádření není oprávněn. Mluvčí ministerstva je na dovolené.

Tymošenko v Česku léta podniká

Jednapadesátiletý Tymošenko má na Českou republiku vazby už několik let. Podle obchodního rejstříku je společníkem v ústecké firmě International Industrial Projects. To je společnost s ručením omezeným, která má ve svém předmětu podnikání koupi zboží za účelem dalšího prodeje.

Firma byla zapsána do obchodního rejstříku v červnu roku 2000, nyní sídlí v jednom z panelových domů v Ústí nad Labem. Společnost nemá vlastní internetové stránky a prostřednictvím internetového vyhledávače na ni nelze najít žádný kontakt.

Tymošenko nikdy nebyl veřejně činný, ani na Ukrajině se toho o něm moc neví. Na veřejnosti se začal víc objevovat až od loňského srpna, kdy jeho žena skončila ve vazbě. Teprve tehdy poskytl první rozhovor. Julija Tymošenková byla loni na Ukrajině odsouzena na sedm let v procesu, který tamní opozice i Západ ostře kritizují jako politicky motivovaný. Trest dostala za podpis smluv o dodávkách plynu s Ruskem v lednu 2009, které byly údajně pro Ukrajinu nevýhodné (více o kauze čtěte zde).

S Tymošenkovou byl její muž ve vazbě už na počátku tisíciletí, když je ukrajinská prokuratura obvinila z korupce a defraudace státních peněz při podnikání v energetice v devadesátých letech, po kterém oba velmi zbohatli. Tyto kauzy nyní ukrajinská justice vrátila do hry a vyšetřuje expremiérku kvůli zpronevěře, krácení daní a uplácení. Je možné, že se úřady zaměřily i na jejího manžela.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video