Manikérka nebo prostitutka? Británii trápí osudy ilegálních imigrantek....

Manikérka nebo prostitutka? Británii trápí osudy ilegálních imigrantek. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Manikérka, nebo prostitutka? Británii trápí osudy ilegálních imigrantek

  • 26
Jsou všudypřítomné. Projděte po hlavní ulici a nemůžete si nevšimnout desítek nehtových studií, která tu byla otevřena v posledních letech. Levná a příjemná manikúra slaví ve Velké Británii úspěch i v dobách recese. Podle listu The Guardian si však pracovnice takových studií pod tlakem gangů mnohdy přivydělávají i jako prostitutky.

S manikúrou, která se dá pořídit už za deset liber (asi 300 korun) a netrvá víc než půl hodiny, nabízejí provozovny dokonalý a dostupný způsob, jak si zvednout náladu. Ovšem za jejich jasnými světly a nablýskaným prostředím je ukrytý úplně jiný a mnohem temnější příběh.

Odborníci jsou přesvědčeni, že mnoho z jejich zaměstnanců a zaměstnankyň, kteří jsou velmi často z Vietnamu, bylo do Británie propašováno nelegálně organizovanými gangy obchodníků s lidmi. Ti je nutí ve dne pracovat jako otroci a někdy ještě v noci provozovat prostituci nebo pracovat v pěstírnách marihuany, píše server guardian.co.uk.

V Suffolku už začala policie každé nehtové studio kontrolovat dvakrát ročně a pátrat po nelegálních zaměstnancích. Přiměl je k tomu případ sedmnáctileté manikérky nucené k prostituci v Ipswichi v pokojíku přeplněném pornografií. Dívka policii vypověděla, jak byla nelegálně do Británie propašována z Vietnamu, a nejprve musela pracovat v nevěstinci v Newcastlu.

Velmi znepokojivá je skutečnost, že největší poptávka je po mladých dívkách, protože ty mohou pasákům vydělat nejvíc peněz. Zpráva britského velvyslanectví v Hanoji z roku 2011 upozornila na alarmující praktiku injekčního podávání hormonů předpubertálním dívkám pašovaným z Vietnamu, aby se u nich urychlil nástup puberty.

Většina nelegálních imigrantů pochází z Vietnamu

Podle údajů britského střediska pro boj proti obchodu s lidmi 90 procent imigrantů přepravených nelegálně do Británie, aby tu pěstovali marihuanu, pochází z Vietnamu. V mnoha případech jde o ženy, které byly k cestě nalákány slibem práce manikérky v nehtovém studiu - narůstající počet odhalených případů ukazuje, že vietnamské drogové gangy využívají právě nehtová studia jako příhodnou legální zástěrku pro své aktivity.

Podle oficiálních odhadů v britských nehtových studiích pracuje na 100 tisíc Vietnamců; podle údajů ze sčítání obyvatel ovšem v Británii žije jen 29 tisíc lidí narozených ve Vietnamu. Britský svaz zkrášlovací terapie a kosmetiky (BABTAC) uvádí, že obchod s lidmi je v tomto odvětví "velký problém".

Spustil proto kampaň, která vyzývá zákazníky, aby pomohli a ptali se například manikérek na jejich výcvik a kvalifikaci.

Proč ale právě nehtová studia? Odpověď zní, že ačkoli obvykle nemají formální vzdělání, přijíždějí mnozí imigranti už vyškolení v tomto oboru.

Ve městech a vesnicích po celém Vietnamu si mohou v přepočtu za zhruba 150 liber (asi 4500 korun) koupit šestiměsíční kurz na specializovaných manikérských "akademiích".

Tady studenty a studentky obvykle oslovují pašeráci lidí, kteří mohou fungovat na vlastní pěst nebo jako součást gangu, a slibují lepší život v zahraničí. Za jeho zprostředkování vyžadují poplatek, který může dosahovat až desítek tisíc liber. Tento poplatek, anebo také "dlužní úpis", má naverbovaná osoba splácet z budoucích výdělků. Pokud souhlasí, přepraví ji pašeráci letecky do Ruska za zhruba 300 liber (asi 9 000 korun), které se stanou součástí dlužné částky.

Vidina lepšího života končí po příjezdu do Británie v troskách

Podle zprávy z roku 2011 o obchodu s ženami a dětmi, kterou vypracovalo britské velvyslanectví v Hanoji, vydává Rusko každý rok zhruba 50 tisíc víz vietnamským občanům, obvykle bez jakéhokoli ověřování. Z Ruska tito migranti putují pozemní cestou v zadním prostoru nákladních automobilů přes východní Evropu do Maďarska. Odtud jsou převezeni do Francie, a pak překročí Lamanšský průliv - opět v nákladních autech nebo kontejnerech.

Po příjezdu do Británie ale zjistí, že jsou vydáni zcela na milost a nemilost svého pašeráka. V nejlepším případě skutečně skončí u práce v nehtovém studiu, kde dostanou zaplaceno jen o málo víc než jídlem a ubytováním, které může představovat přeplněný byt nebo dokonce jen podlaha v provozovně studia.

Přesně tohle se stalo osmadvacetiletému Mi Duc Liovi, který zaplatil 23 tisíc liber (asi 692 tisíc korun) pašerákům, aby ho přepravili z Vietnamu na londýnské letiště Heathrow přes Thajsko. Následujících sedm let musel pracovat jako otrok pro svého "pána" Hanh Van Vua v nehtovém studiu USA Top Nail Bar v Milton Keynesu. Po sedmi letech se mu podařilo utéct a díky jeho svědectví byl Hanh Van Vu zatčen, než stihl uletět zpět do Vietnamu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue