O vydání někdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) budou poslanci jednat v červenci.

O vydání někdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) budou poslanci jednat v červenci.

Opozice doporučí vydání Parkanové, koaliční poslanci zatím váhají

  • 764
Jasno o vydání místopředsedkyně Sněmovny a bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové mají zatím jen čtyři členové mandátového a imunitního výboru. Vyplynulo to z ankety iDNES.cz mezi politiky. Koaliční poslanci budou chtít od policie kromě žádosti o vydání i spis.

Pro vydání exministryně obrany jsou členové mandátového a imunitního výboru za sociální demokracii. "Nedokážu si představit, že by někdo mohl hlasovat jinak. Určitě budu pro vydání," říká Stanislav Křeček.

Jeho stranického kolegu Jeronýma Tejce by od stejného rozhodnutí odradil jen nějaký výrazný zlom v případu či zásadní sdělení Parkanové. "Zatím jsme nezaznamenali žádnou informaci o tom, že by ta věc byla účelově zmanipulovaná. Jedna věc je manipulování a druhá odlišný právní názor. Ten ale ať soudí nikoliv Sněmovna, ale soud, případně státní zástupce," řekl Tejc.

"Budu hlasovat pro vydání. Žádost policie se mi zdá kvalitní, logicky napsaná a je kovaná. A nezdá se mi, že by to bylo politicky ovlivněné," řekl iDNES.cz poslanec za ČSSD Jan Chvojka. Ten se přitom u vydávání Davida Ratha zdržel hlasování. Tehdy to odůvodňoval tím, že jako právník má vůči kauze pochybnosti (více o zbavení Ratha imunity čtěte zde).

Rozložení sil v imunitním výboru

Pro doporučení vydat Parkanovou

  • Jiří Dolejš, KSČM
  • Jan Chvojka, ČSSD
  • Stanislav Křeček, ČSSD
  • Jeroným Tejc, ČSSD

Zatím se nerozhodli

  • Marek Benda, ODS
  • Josef Cogan, TOP 09
  • František Dědič, ODS
  • Jana Kaslová, TOP 09
  • Marie Rusová, KSČM
  • Jiří Skalický, TOP 09
  • Jan Vidím, ODS
  • Ivana Weberová, ODS

Jana Drastichová, Radek John a Bohuslav Sobotka na dotaz iDNES.cz nereagovali.

Političky TOP 09 svými hlasy nepodpoří nejspíš ani komunisté. "Předběžně se domnívám, že budu hlasovat pro vydání, protože v takto závažných podezřeních může vyřešit a očistit poslance jedině průběh řádného vyšetřování," řekl iDNES.cz poslanec KSČM Jiří Dolejš. Komunistická poslankyně Marie Rusová nechala otázku, jak bude v imunitním výboru hlasovat, bez komentáře s tím, že na odpověď ještě není správná doba.

Od policie máme málo materiálů, tvrdí koalice

Poslanci koaličních stran zatím nejsou rozhodnutí, zda doporučí Sněmovně Parkanovou vydat k trestnímu stíhání. Podle Jany Kaslové (TOP 09) budou členové výboru potřebovat právní posudek. "Tento případ je totiž čistě právního charakteru a jako právník potřebuji nějaké další stanovisko, abych se mohla s čistým svědomím rozhodnout," uvedla poslankyně.

"O věci nemohu rozhodnout, protože žádost o vydání je jen částečná. A v pátek začala Sněmovnou obíhat odpověď tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky z roku 2006, která se týká zakázky na obrněné transportéry. Pan Sobotka odpovídá v rozporu se stanoviskem policie," domnívá se poslanec Josef Cogan (TOP 09) - více o Sobotkově dopise čtěte zde.

Rozhodnutí zatím nejsou ani Jiří Skalický (TOP 09) a Ivana Weberová (ODS). "Sice jsem četla žádost o vydání, nicméně žádné další podklady jsem neviděla a chci také počkat, co k té věci řekne samotná paní poslankyně Parkanová," uvedla Weberová. Podle jejího názoru doporučení výboru Sněmovně ve středu ještě nepadne.

Jana Vidíma z ODS čeká studování žádosti až v pondělí, teprve poté se rozhodne, zda političků doporučí vydat policistů ke stíhání, či nikoliv. "Viděl jsem to jen zběžně, a říkat vám proto tak závažný závěr si netroufám," reagoval Vidím.

"Zatím jasno nemám a dokud neuvidím další materiály, tak jej mít ani nebudu," míní poslanec za ODS Marek Benda a jeho kolega František Dědič mluví obdobně. "Celá věc je zatím příliš syrová a ze šesti stránek žádosti se nemohu rozhodnout, protože nevím, z jakého posudku policie vychází, jak došla k vyčíslení tak velké škody, zda má k dispozici posouzení armádních expertů. Není ani jasné, zda podle zákona opravdu musí být posudek ceny i pro vojenské záležitosti," vyjmenovává pochyby Dědič. Policie Parkanovou viní, že i kvůli ní vznikla státu škoda ve výši 658 milionů korun - více o kauze čtěte zde.

Hlasovat o imunitě budou poslanci v červenci

Mandátový a imunitní výbor se sejde ve středu. Podle jeho členů na hlasování o (ne)doporučení vydat Parkanovou určitě příští týden nedojde.

"Zahájíme řízení o imunitě paní poslankyně a pak předpokládám, že si vyžádáme od policie další materiály. Ať už celý spis nebo jen některé zásadní věci, které mají dokladovat, že došlo k trestnému činu," nastínil průběh jednání poslanec ODS František Dědič. "Navíc zatím nevíme, zda paní Parkanová už bude chodit do parlamentu a budeme mít šanci, aby nám i ona sama k tomu něco řekla," míní Dolejš. Podle Bendy zatím exministryně přizvána na jednání výboru nebyla.

Na doporučující či zamítavé stanovisko proto nejspíš dojde až na začátku prázdnin. Poslanci se na schůzi sejdou 10. července. Pokud by chtěli projednávat imunitu Parkanové, musí mít před jednáním k dispozici stanovisko mandátového výboru.

Policejní žádost o vydání místopředsedkyně dolní komory parlamentu Vlasty Parkanové dorazila do Sněmovny ve středu. Politička je podezřelá z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video