Umožněte stíhat Babiše a Faltýnka kvůli Čapímu hnízdu, doporučil výbor

  • 1370
Poslanci by podle mandátového a imunitního výboru měli vydat šéfa ANO Andreje Babiše a lídra poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka kvůli dotační kauze pro firmu Farma Čapí hnízdo. Po jednání výboru, který vyslechl vyšetřovatele, státního zástupce i oba poslance hnutí ANO, to řekla šéfka výboru Miroslava Němcová z ODS.

Babiše rozhodnutí výboru nepřekvapilo. „My jsme s tím samozřejmě počítali, protože to rozložení politických sil v tom výboru je jasné, takže znovu opakuji, že to je kauza, která má zásadním způsobem ovlivnit příští volby. To není kauza Čapí hnízdo, to je kauza, kdo vyhraje sněmovní volby a kdo bude ve vládě, nebo nebude ve vládě,“ řekl šéf ANO.

Pro doporučení vydat oba poslance hlasovala potřebná nadpoloviční většina členů mandátového a imunitního výboru. Jeho členové nechtěli o přesném hlasování hovořit, ale podle informací iDNES.cz čtyři přítomní nehlasovali pro vydání Babiše. Tolik zástupců má v mandátovém a imunitním výboru ANO.

Výbor nijak neovlivnilo, že Babiš tvrdí, že načasování žádosti je podle něj snahou srazit preference jeho hnutí, udržovat kauzu „při životě“ až do dne voleb a dosáhnout vzniku vlády bez ANO. To, kvůli čemu ho chce policie stíhat, jsou podle něj jen domněnky a fabulace. Za absurdní označil, že policie chce stíhat i jeho manželku za to, že bratrovi prodala akcie.

Vyšetřovatel Čapího hnízda byl před poslanci, pak zpovídali Babiše

„Je to snaha, aby vznikla vláda bez Babiše,“ řekl také šéf ANO. Zároveň už před hlasováním nepochybuje o tom, že ho Sněmovna vydá ke stíhání. Stejně jako Faltýnka.

Před nimi si mandátový a imunitní výbor poslechl policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila a dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha. Sněmovna má o doporučení výboru, zda oba poslance vydá, jednat a hlasovat 6. září.

Establishment podle Babiše udělá vše, aby ho „zlikvidoval“

Sám se z politiky Babiš nestáhne. „Ne, určitě. Mě to motivuje,“ odvětil Babiš na dotaz, zda neuvažoval o tom, že vzdá úplně kandidaturu do voleb. „Establishment udělá všechno pro to, aby mě likvidoval,“ řekl lídr ANO. Celá kampaň proti němu, včetně několika tajně pořízených nahrávek, musí podle Babiše stát spoustu peněz.

Faltýnek se ohradil proti tomu, že policejní vyšetřovatel považuje převod akcií ZZN Pelhřimov, později přejmenovanou na Farmu Čapí hnízdo, aby Babiš podvodně získal padesátimilionovou dotaci, za fiktivní.

„Šlo o běžnou obchodní transakci,“ řekl Faltýnek. Byl ve vedení ZZN Pelhřimov, než k převodu akcií došlo. Faltýnek se ohradil, že by se ho týkala dotace na Čapí hnízdo, o níž jde.

Babiš chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. Oběma politikům hrozí trest pět až deset let.

Už teď je přitom jasné, že i když Sněmovna oba politiky ke stíhání vydá, o čemž rozhodne zřejmě příští týden 6. září, budou se muset poslanci tou samou věcí zabývat ještě jednou. A to když budou Babiš a Faltýnek v říjnu znovu zvoleni do Sněmovny, což je vysoce pravděpodobné. Získali by totiž opět imunitu. Babiš ani Faltýnek nežádali výbor, aby doporučili Sněmovně vydat je k trestnímu stíhání.

Policie považuje převod akcií kvůli dotaci za fiktivní

Policie chce Babiše i Faltýnka stíhat kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro firmu Farma Čapí hnízdo. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví a nebylo možné dohledat jejího majitele. Podle Babiše patřily akcie jeho dětem a bratrovi jeho partnerky (nyní již manželky) Moniky. Po několika letech se Farma Čapí hnízdo vrátila mezi firmy Agrofertu.

Policie je to celé považuje za fiktivní operaci, aby Babiš získala dotaci padesát milionů korun, na níž byl neměl jeho Agrofert nárok, protože nejdou o malou ani střední firmu, pro něž je dotační program určen.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky.
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek.
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • Koncem roku 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů.
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video