(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Exprimátora Svobodu z ODS policii nevydejte, doporučil Sněmovně výbor

  • 185
Mandátový a imunitní výbor Sněmovny se postavil na stranu pražského exprimátora Bohuslava Svobody. Nedoporučil vydat poslance ODS k trestnímu stíhání. Policie podezírá Svobodu z nedbalostního porušení povinností při správě cizího majetku.

Pro vydání exprimátora Svobody ke stíhání nebyl ani jeden člen mandátového výboru. Sedm bylo proti vydání, pět se zdrželo.

„Nedospěli jsme k tomu, že by žádost prokazovala skutky, které policie panu poslanci klade vinu,“ řekla po jednání předsedkyně mandátoho a imunitního výboru Miroslava Němcová z ODS.

Exprimátor zadal analýzy, na něž měl nárok, míní poslanci

„Podle názoru výboru nedošlo k trestnému činu. Primátor v rámci pravomocí, které měl, rozhodl o zadání právní analýzy  na problémové zakázky, které byly v předchozí éře na magistrátu a zejména v Dopravním podniku sjednávány,“ uvedl poslanec TOP 09 Martin Plíšek.

Případ souvisí se smlouvou s advokátem Václavem Láskou. Nynější senátor zvolený v Praze za Stranu zelených a lidovce zpracovával pro město právní analýzu problematických smluv pražského dopravního podniku. (více zde)

„I kdyby exprimátor neměl pravomoc smlouvy podepsat, tak je to spíš věc, která by se měla řešit v občanskoprávním řízení a ne prostředky trestního práva,“ řekl Jan Chvojka z ČSSD. Sněmovna jako celek bude o doporučení výboru hlasovat na schůzi, která začíná v březnu.

Šlo o zakázky uzavřené dopravním podnikem od ledna 2007 do konce března 2012. Mezi nimi byl například tendr na zřízení a provozování elektronické jízdenky, nákupy právních a marketingových služeb nebo tisk papírových jízdenek.

Podle Láskovy analýzy fungovala v dopravním podniku organizovaná zločinecká struktura, která připravovala pro podnik nevýhodné smlouvy a vznikla údajně škoda v řádech stamilionů korun.

Je to ryze politická věc, řekl Svoboda

„Když se takové věci dějí, když jsem takto obviňován, že to je můj největší úspěch, že to znamená, že jsem věci dělal dobře. Kdybych to dělal špatně, ani pes už po mně dnes neštěkne,“ řekl Svoboda po jednání výboru. Strávil tam asi dvacet minut, popsal jak případ vidí a pak odpověděl na několik otázek poslanců. „Je to ryze politická věc,“ prohlásil poslanec ODS.

„Primátor má svůj objem prostředků, aby si najímal poradenskou službu, aby takovéto smlouvy uzavíral. Byla uzavřena i v limitu do jednoho milionu korun, na 850 tisíc bez DPH. Dnes se hovoří, že to stálo milion a padesát tisíc s DPH, ale tak se smlouvy neuzavírají, to by měl každý vědět,“ řekl Svoboda k okolnostem kontraktu s advokátem Láskou.

Připomněl, že když bývalý generální ředitel dopravního podniku Vladimír Lich podal tři trestní oznámení, byl odvolán z funkce. „Rozeběhla se i komplikace pro mě na úrovni magistrátu a nakonec jsem skončil, protože jsem dokázal prokázat nesprávné rozhodování v ekonomice dopravního podniku,“ uvedl po jednání výboru bývalý pražský primátor.

Už před rokem poslanci Svobodu vydali ke stíhání kvůli kauze Opencard. „Minule šlo o to, že byla obžalována celá rada a byla obžalována za to, že politicky rozhodla, jak je její povinnost,“ řekl exprimátor. Kauza zatím není uzavřena.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video