Mandát neobhájila unionistka Hanačíková

  • 8
Ve Zlínském kraji vyhrála letošní parlamentní volby ČSSD. Hlas jí odevzdalo 29,06 procenta voličů. Druzí občanští demokraté získali 21,48 procenta hlasů. O dvě procenta méně obdržela Koalice, když pro ni hlasovalo 19,46 procenta voličů. KSČM na Zlínsku obdržela 16,64. Největším překvapením je vyřazení poslankyně Unie svobody Ivany Hanačíkové, kterou díky preferencím přeskočili na kandidátce Koalice dva lidovci.

"V kraji se víceméně potvrdily trendy patrné už při volbách v roce 1998," zhodnotil
výsledky politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Čtyři z dvanácti křesel rezervovaných ve sněmovně pro poslance ze Zlínského kraje obsadí sociální demokraté, tři občanští demokraté i koalice, do dvou poslaneckých lavic usednou komunisté.

"Podařilo zvítězit nad ODS, naším nejsilnějším soupeřem. Považuji to za náš nejlepší volební výsledek," prohlásil lídr sociálních demokratů v kraji Miloš Melčák. "Je to neúspěch," přiznal Petr Nečas, jednička ODS v kraji.

Region v zásadě kopíruje republikové výsledky, odlišnosti jsou přesto patrné. Předně - Zlínský kraj je jedním ze dvou, kde komunisté skončili až čtvrtí. "Ve srovnání s předcházejícími volbami dostali sice i ve Zlínském kraji víc hlasů, mandátů ale získali ze čtyř velkých stran nejméně. To je v celonárodním trendu výjimka," upozornil politolog Šaradín.

Hanačíková: s lidovci už nikdy
Kroměřížská poslankyně Unie svobody Ivana Hanačíková už v příštím parlamentu neusedne. Mimo sněmovnu ji ze druhého místa kandidátní listiny Koalice poslaly hlasy voličů KDU-ČSL.

Ti místo ní do parlamentu prosadili Ludvíka Hovorku, starostu malé vesnice na Uherskohradišťsku, a Jana Škopíka, vedoucího Charitního domova v Otrokovicích.

"Jsem nešťastná, členové KDU-ČSL se domluvili a z listiny nás doslova vykroužkovali. Mrzí mě i chování biskupů, kteří je k tomu vyzvali," posteskla si Hanačíková. "Pro mě je to ponaučení, že s lidovci do koalice už nikdy více."

Hanačíková, která je čerstvou matkou, zatím zůstane doma na mateřské dovolené. "Na politiku nerezignuji. Jen mám obavy, abychom vůbec ještě nějakou politiku dělali," dodala.

Ze třetího místa komunisty vytlačila Koalice. Přesněji - kandidáti KDU-ČSL. Třebaže kandidátní listiny byly v případě Koalice sestaveny metodou "půl na půl" s Unií svobody, do sněmovny se nakonec nedostal ani jeden unionista.

Největším množstvím preferenčních hlasů v kraji poslali voliči do parlamentu Ludvíka Hovorku (6 008 preferencí), starostu Šumic na Uherskohradišťsku, a Jana Škopíka (5 594 preferencí), vedoucího Charitního domova v Otrokovicích.

"Nepočítal jsem s tím," přiznal lidovec Hovorka. "Myslel jsem, že Unie svobody aspoň jeden mandát získá." Do sněmovny se tak nedostane ani nynější poslankyně
Ivana Hanačíková (dvojka na kandidátce Koalice), to je zřejmě největší překvapení voleb v kraji, ani zástupce zlínského primátora Otakar Kanta (koaliční čtverka).

Rozporuplné pocity musí mít občanští demokraté. Jejich odstup na vítěze voleb je v regionu ještě víc patrný než v celostátním měřítku. V rámci pěti moravských krajů se ale jedná o nejlepší volební výsledek strany.

"Jenže Zlínský kraj býval vždycky baštou pravice. Ten odstup za sociální demokracií mě tady překvapuje," komentoval to politolog Šaradín.

Jakékoliv srovnání výsledků letošních a předcházejících volebních výsledků v kraji neobstojí. V roce 1998 neexistovaly kraje, strany by k tomu jistě přihlédly při sestavování kandidátních listin. Především kvůli odlišnosti volebního systému nelze  srovnávat ani krajské a parlamentní volby.

VOLBY 2002

zpráva o průběhu voleb

ohlasy na volby

konečné výsledky

kompletní zpravodajství
on-line reportáž

video z voleb

foto z voleb
Při krajských volbách mohli voliči využít mnohem větší množství preferenčních hlasů, proto také tehdy na Zlínsku výrazně uspěli nezávislí kandidáti. V parlamentních volbách získali "jen" 3,37% hlasů.

Poslanci se ve Zlínském kraji stali za sociální demokracii Miloš Melčák, Antonín Seďa, Petr Šulák a Josef Smýkal, za ODS Petr Nečas, Jaroslav Plachý a Bohuslav Záruba.

Komunisty bude zastupovat Vlastislav Antolák a Vladimír Koníček. Koalici pak Ludvík Hovorka, Jan Škopík a Michaela Šojdrová.

Neoficiální konečný výsledek v Zlínském kraji.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video