Po koncertu v Manchesteru se odpálil sebevražedný atentátník, zabil 22 lidí

  • 3174
Koncertní halou v Manchesteru otřásl v pondělí pozdě večer výbuch. Při explozi zahynulo nejméně 22 lidí a dalších 59 bylo zraněno. Mezi mrtvými jsou děti. Podle policie se odpálil sebevražedný atentátník. V hale v době incidentu vystupovala americká popová zpěvačka Ariana Grandeová.

Výbuch nastal krátce po koncertu v 22:35 místního času (23:35 SELČ) ve foyer multifunkční haly, která pojme až 21 000 lidí. Záchranná zdravotnická služba uvedla, že do nemocnic dopravila 59 lidí a řadu dalších ošetřila na místě. Podle svědků bylo na koncertě velké množství dětí.

Teror v Manchesteru

Podle pořadatelů se exploze odehrála ve veřejném prostoru haly mimo samotný koncertní sál. Na místo bezprostředně po výbuchu dorazili pyrotechnici, kteří později provedli preventivní kontrolovanou explozi podezřelého předmětu. Po zajištění oblasti a příjezdu složek záchranného systému vyzvala policie obyvatele Manchesteru, aby se drželi dále od arény. Zrušeny byly i příjezdy vlaků do nedaleké stanice.

Zástupce regionální policie v Manchesteru Ian Hopkins v úterý ráno uvedl, že se policie snaží zjistit, zda útočník nespolupracoval s dalšími lidmi. Potvrdil, že mezi obětmi je několik dětí.

Vyjádření svědků a policie k útoku v Manchesteru:

V sídle britských premiérů v londýnské Downing Street posléze zasedla bezpečnostní rada státu. Premiérka Theresa Mayová po jejím jednání uvedla, že policie už zná totožnost pachatele, ale kvůli vyšetřování ji nemůže prozradit. V souvislosti s útokem policisté zadrželi 23letého muže, podrobnosti neuvedli (o zadržení podezřelého čtěte zde).

Nejhorší útok od londýnských masakrů z roku 2005

Útok odsoudila celá řada světových státníků, vcelku nezvykle včetně královny Alžběty II. Ta uvedla, že celý národ je šokován smrtí a zraněním tolika lidí. Vyjádřila soustrast obětem (další reakce politiků čtěte zde). Už během dopoledne úřady potvrdily, že je to nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí. Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, nejvyšší je pátý.

Svědci uvedli, že na koncertě bylo velké množství dětí. Jeden ze svědků tvrdí, že po výbuchu viděl na zemi ležet 20 až 30 lidí. „Po výbuchu jsem spolu s dalšími lidmi padl na zem. Všichni okolo křičeli, bylo to hrozné. Jakmile jsme mohli, vyrazili jsme ven. Okolo arény pobíhali lidé a byla tam spousta policejních aut,“ popsal BBC jeden z návštěvníků koncertu (další svědectví čtěte zde).

Čeští diplomaté zatím nemohou vyloučit, že mezi oběťmi exploze jsou Češi. Zjišťují informace na místě. Lidé mohou využít nouzovou linku londýnské ambasády, a to na čísle +44/77 6968 2442, pokud například postrádají někoho ze svých příbuzných. Češi mohou využít i linku +44/0161 856 9400, kterou zřídila britská policie, dodala mluvčí české diplomacie Irena Valentová.

Doprava ve městě kolabovala

Noční útok omezil také dopravu v celém městě. „Doprava je teď po ránu přes město příšerná. Kolegyně říkala, že to vůbec nemá cenu a musela si vzít taxíka, který věděl, jak to objet. Nemáme tu metro, místo něj funguje systém tramvají, a ten je samozřejmě omezený. Nejezdí linky, které jezdily kolem Manchester Arény,“ popsala pro iDNES.cz Češka žijící v Manchesteru. Jinak se však město podle ní nehroutí (více o náladě v Manchesteru čtěte zde).

Manchesterská policie zřídila na místním fotbalovém stadionu podpůrné středisko pro rodiny obětí útoku a zraněných. Pomoc nabídli také pracovníci britské státní zdravotní služby, kteří jsou zrovna v Manchesteru na konferenci. Na internetu se objevily výzvy k darování krve.

Na twitterových účtech k hashtagu #manchester se dopoledne objevilo několik zpráv o střelbě před nemocnicí The Royal Oldham Hospital na severovýchodě města. Policie to ovšem nepotvrdila a sama nemocnice vydala prohlášení, že je okolo ní bezpečno.

Město už zažilo velký teroristický útok v červnu 1996. Výbuch bomby nastražené Irskou republikánskou armádou (IRA) tehdy zranil asi 200 lidí a vážně poškodil centrum města, nikdo nezemřel. V roce 1974 při útoku IRA na vozidlo s vojáky a jejich rodinnými příslušníky na dálnici M62 u Bradfordu asi 50 km od Manchesteru zahynulo 12 lidí a 38 utrpělo zranění.

V roce 2015 soud v New Yorku poslal na 40 let do vězení Pákistánce Ábida Násira za to, že se podílel na přípravách atentátů v New Yorku, Manchesteru a Kodani, kterým však policie zabránila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video