Klíčovou roli v celé kauze hraje člověk, který podle všeho nikdy neexistoval.

Klíčovou roli v celé kauze hraje člověk, který podle všeho nikdy neexistoval. | foto: Profimedia.cz

Manažeři připravili stát o 110 milionů, dostali 8,5 roku

  • 11
Nelegálními machinacemi při obchodování s naftou připravili Jaroslav Řežný a Petr Vitouš stát o více než 110 milionů korun. Dva manažery zkrachovalé olomoucké společnosti Omega Invest Group za to soud poslal do vězení každého na osm a půl roku.

Jaroslav Řežný a Petr Vitouš, kteří byli v minulosti hlavními postavami procesu ve známé kauze Pozemních staveb, dostali tresty za rozsáhlé daňové úniky. Proti rozsudku se okamžitě odvolali, od začátku totiž tvrdí, že se naopak jejich firma stala obětí podvodu.

Veškeré machinace, které šéfům Omega Invest Group v letech 1999 až 2002 vynesly přes 110 milionů, se týkaly obchodů s motorovou naftou. Podle policie a státních zástupců celá finta fungovala na poměrně jednoduchém principu.

Firma s pomocí fiktivních faktur vykazovala velké nákupy nafty od neexistujícího zástupce výrobce paliv, veškeré tyto "papírové" transakce zanášela do účetnictví a od státu pak inkasovala obrovské částky, když uplatňovala slevy na spotřební dani a dani z přidané hodnoty. Za imaginární obchody s naftou jí finanční úřad posílal na účty skutečné peníze - ročně desítky milionů korun.

Klíčovou roli v celé kauze hraje člověk, který podle všeho stejně jako "nakoupená" nafta nikdy neexistoval. Jméno Rostislava Sedláčka, údajného zástupce skutečného výrobce paliv, pardubické společnosti Paramo, totiž figuruje na fakturách, ovšem jinou stopu po něm policisté při vyšetřování neobjevili.

"Takový člověk nikdy nepracoval pro Paramo, ve firmě o něm nemají žádný záznam. Stejně tak o něm neexistuje záznam v evidenci řidičů motorových vozidel, v evidenci osob, v seznamech zákazníků mobilních operátorů ani nikde jinde," uvedl ve své závěrečné řeči státní zástupce.

Právě na tuto postavu, o které sice u soudu mluvilo několik svědků, ale ve skutečnosti se neshodli ani na tom, jak vlastně Sedláček vypadal, obžalovaní manažeři od začátku svalovali vinu. "Obžalovaní jsou ve skutečnosti sami poškození," namítala v závěru procesu jejich obhájkyně.

Obžalovaní: Zákony jsme neporušili

Řežný i Vitouš před soudem zopakovali, že zákony nijak neporušili. "Přišel jsem o firmu (poté, co byl na podzim roku 2003 zatčen, Omega Invest Group skončila v likvidaci - pozn. autor), peníze a tři měsíce života, které jsem strávil ve vazbě. Sedm let trestního stíhání se také podepsalo na mém zdravotním stavu," řekl na konci dubna ve své závěrečné řeči Řežný.

"Obžalovaní měli v úmyslu zkrátit stát na daních. Použili vymyšlenou legendu o zástupci společnosti Paramo, na kterého by mohli svést vinu s tím, že je tato osoba podvedla. Takový člověk však nikdy nebyl," tvrdil naopak státní zástupce, který pro oba manažery žádal za daňové úniky dlouholeté tresty.

A soudci nakonec dali za pravdu žalobcům. Podle soudce Eduarda Ondráška je z důkazů zřejmé, že sporné obchody skutečně probíhaly pouze ve firemním účetnictví a údajný zástupce dodavatele Sedláček je pouze vymyšlenou postavou, která pro Paramo nikdy nepracovala. Oběma obžalovaným šéfům Omega Invest Group proto vyměřil osm a půl roku ve věznici s ostrahou.

Řežný i Vitouš se ještě v jednací síni odvolali, případ tak dostanou na stůl ještě soudci vrchního soudu.

Oba aktéři komplikované kauzy, kterou soud řešil přes tři roky, už jednou na lavici obžalovaných seděli. V druhé polovině 90. let se pokusili ovládnout jednu z tehdejších nejvýznamnějších firem na střední Moravě, stavební kolos Pozemní stavby, která měla velkou šanci získat miliardovou zakázku na stavbu panelových domů na Filipínách.

Následné machinace s akciemi přivedly tehdejšího generálního ředitele Vitouše a prokuristu Řežného až před soud. Ten sice po více než pět let trvajícím procesu hlavní část obžaloby zamítl, přesto oba manažeři dostali několikaleté tresty, které potvrdil i vrchní soud. Oba však nakonec uspěli s dovoláním u Nejvyššího soudu, který je všech obvinění definitivně zprostil.


Video