Prezident lékařské komory Milan Kubek

Prezident lékařské komory Milan Kubek | foto: David Neff

Máme pět výhrad, v dohodu ale věříme, říkají lékaři před klíčovou schůzkou

  • 569
Ministr zdravotnictví Leoš Heger zasedl s lékařskými odbory a komorou po dvoudenní přestávce k jednacímu stolu. Strany by měly probrat upravený návrh dohody, který jim ministerstvo rozeslalo v poledne. "Vidíme v něm pět sporných bodů a bude záležet, zda se na nich dohodneme," řekl iDNES.cz před jednáním prezident lékařské komory Milan Kubek.

Sporné body se týkají podle Kubka stále platů lékařů, které by se měly zvýšit od března, i dalšího zdravotnického personálu, s jehož navýšením odbory počítají do budoucna.

Česká lékařská komora také zatím není spokojena s možnostmi spolupráce na přípravě reforem, které jim nabízí ministerstvo. Zatímco odbory a komora si vymiňují, aby s nimi kroky rozsáhlé zdravotnické reformy byly konzultovány, ministerstvo je k tomu zdrženlivější a reformy chce připravovat s vlastním týmem odborníků.

Námitky lékařská komora i odbory přednesou přímo na jednání. "Na jejich zasílání ministerstvu už nebylo dostatek času," vysvětlil Kubek. Nový návrh z ministerstva dostala komora dnes v poledne, jednání mezi ministerstvem a nespokojenými lékaři začíná kolem 16. hodiny.

Cesta ke smíru stále existuje

Kubek i Heger stále věří, že se jim dohodu podaří vyjednat. "Netroufám si odhadnout, zda se to podaří, ale budu se snažit, aby dohoda byla," řekl Kubek. "Obě strany jsou připravené na to, aby situaci řešily," řekl iDNES.cz bez dalších podrobností ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Obě strany vědí, proč situaci nehrotit. Na uzavření smíru totiž zbývají čtyři pracovní dny. Pokud do konce týdne lékaři a ministerstvo nenajdou dohodu, od příštího týdne se rozjede naplno mašinerie krizových opatření. Lékařům totiž uplyne výpovědní lhůta s koncem února. V březnu by proto mohly být nemocnice o 3 800 lékařů chudší.

Stát se postavil za lékaře, kteří zůstávají. Dá jim právníky

V pondělí se nad krizovým scénářem opět sešli ministr Heger se zástupci krajů, ministerstva obrany a vnitra. Upřesňovali si, jak by měla vypadat komunikace po případném odchodu lékařů ve výpovědi.

V kraji budou fungovat krizová střediska, centrální informační centrum pak zřídí ministerstvo zdravotnictví. To nyní pracuje na webových stránkách, kde by se sbíhala aktuální data z nemocnic.

"Ode dneška máme nastavený systém podávání informací klíčovým subjektům jednou denně. Pokud nedojde k dohodě do 21. února, budeme informace hlásit třikrát denně - v 8, 14 a 20 hodin," popsal část povinností ředitel brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal.

Ministerstvo zdravotnictví ještě dnes pověsí na internet pokyn pro lékaře, kteří nejsou ve výpovědi a budou se podílet na případném krizovém plánu. V pokynu se dozvědí, jak se změní jejich práva a povinnosti v případě krize.

Podle ministerstva by ve vypjatých situacích ošetřující lékaři nebyli trestně odpovědní, ministerstvo je navíc ochotno jim poskytnout právní rady i servis. "Je to obrana proti žalobám a proti vyhrožování ze strany Lékařského odborového klubu. Ten varuje lékaře, kteří v nemocnicích zůstanou, že jejich péče bude nedokonalá a oni za ni budou mít odpovědnost," řekl Heger.

"Ministr veřejně prohlašuje nejen to, že zdravotní péče může být po 1. březnu kriticky narušena, ale dokonce přiznává, že jeho úřad hodlá poskytovat právníky, kteří povedou spory s pacienty, jenž by si na chyby lékařů stěžovali. Leoš Heger tak odhalil závažný fakt – vláda Petr Nečase zcela rezignovala na svou společenskou odpovědnost a ochranu našich spoluobčanů," reagoval stínový ministr zdravotnictví z opoziční ČSSD David Rath.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video