Ministr Jiří Dienstbier s prezidentem Milošem Zemanem

Ministr Jiří Dienstbier s prezidentem Milošem Zemanem | foto: Dan Materna, MAFRA

Máme lepší návrh, odmítá vláda majetkový striptýz politiků podle TOP 09

  • 14
Nápad opoziční TOP 09, aby politici přiznávali majetek už při nástupu do funkce, u vlády narazil. Ne kvůli tomu, že to vláda nechce. „Už je předložen vládní návrh zákona, který to řeší komplexněji. Bude jediné evidenční místo, tam budou všichni, kteří mají povinnost majetková a přiznání podávat,“ řekl ministr pro legislativu Jiří Dienstbier.

A popsal výtku k návrhu TOP 09. „Podivným způsobem to evidenční místo svěřuje daňové správě finanční, zřejmě finančnímu úřadu, ale ani to z toho není jasné,“ uvedl Dienstbier.

Nyní politici podávají majetková přiznání pravidelně vždy do poloviny roku za minulý rok a do měsíce po skončení funkce. Pokud by byla novela TOP 09 a Starostů schválena, politici by museli do třiceti dnů od nástupu do funkce sepsat majetek, který do té doby získali. TOP 09 svůj návrh představila jako konkurenční k vládní verzi zákona o prokázání původu příjmů. A na příkladu hradního kancléře Vratislava Mynáře ilustrovala bezzubost současného zákona.

Pokud stojí prezident Miloš Zeman o majetková přiznání, měl by k takovému majetkovému „striptýzu“ nejprve přimět kancléře Vratislava Mynáře. Ten poslankyni za TOP 09 a Starosty a nezávislé Věře Kovářové slíbil své majetkové přiznání, pak jí však přinesl pouze prohlášení podle zákona o střetu zájmů za rok 2013, žádný soupis majetku, s nímž nastoupil do funkce.

TOP 09 navrhuje, aby politici a vysocí úředníci museli při nástupu do funkce přiznat vlastnická práva k nemovitostem včetně jejich ceny, o movité věci s hodnotou nad 25 tisíc korun, peněžité úspory, cenné papíry nebo jiné podíly v obchodních společnostech nad pět tisíc korun, případně deset tisíc korun v případě více emitentů akcií nebo jiných podílů ve firmách. Dále by funkcionáři museli přiznat dluhy, pokud jejich celková výše přesáhla deset tisíc korun. Za obcházení zákona by se zvýšila pokuta až na půl milionu korun.

„Vláda považuje finanční limity, od nichž se odvíjí oznamování jednotlivých majetkových položek, za příliš nízké. Veřejní funkcionáři budou ve výsledku oznamovat téměř vše, což povede pouze k nadbytečné časové i administrativní zátěži,“ zdůvodnila vláda své stanovisko. Na podzim se v parlamentu potkají konkurenční návrhy - od TOP 09 a vládní, který podle Dienstbiera vláda projedná ještě do letních prázdnin, které jí začínají na konci července. Který z návrhů projde, bude mít v rukou parlament.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video