Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v Natanzu, kde Íránci obohacují uran

Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v Natanzu, kde Íránci obohacují uran | foto: Profimedia.cz

Máme druhé zařízení na obohacování uranu, přiznal Írán

  • 60
Íránci přiznali, že mají druhé zařízení na obohacování uranu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii se o jeho existenci dozvěděla v pondělí z íránského dopisu. Bílý dům o celém projektu věděl a dnes ho chtěl zveřejnit. Podle agentur právě o něm Obama tento týden v New Yorku mluvil s šéfem Kremlu Medveděvem.

Kde se zařízení nachází, v dopise nebylo. Deník The New York Times ale napsal, že leží zhruba 160 kilometrů jihozápadně od Teheránu, v hornatém regionu poblíž města Qom. Dosud Írán oficiálně využíval k obohacování uranu jen středisko v Natanzu, které MAAE denně monitoruje.

Nové zařízení ještě není dokončené, podle BBC by ale mohlo začít fungovat už příští rok. Údajně má sloužit k testování a pokusům. "Zatím tam vybavení na obohacování nepracuje, není tam ani jaderný materiál," řekl diplomat blízký MAAE.

Írán vyrobil novou generaci centrifug

Země se tak přiblížila jaderné bombě

Překvapivé doznání Íránu má zajímavé pozadí. Podle The New York Times západní tajné služby sledují tajný projekt Teheránu už roky a informovaly o něm i Baracka Obamu.

Írán se o sledování západními špionážemi dozvěděl teprve nedávno. Když to Washington zjistil, rozhodl se, že zprávu zveřejní. Mělo se tak stát dnes před summitem G-20 v Pittsburghu a měl tak učinit Barack Obama společně s britským premiérem Gordonem Brownem a francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Ale předběhli je právě diplomati z Vídně, kde sídlí Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Ti ráno o dopisu, jenž přišel z v pondělí z Teheránu, řekli reportérům světových agentur.

Nicméně Obama, Sarkozy a Brown přesto odpoledne našeho času vystoupili a íránský projekt společně odsoudili.

"Stavba zařízení zdůrazňuje nechuť Íránu dostát mezinárodním závazkům," prohlásil americký prezident, podle něhož se velikost jaderného programu "neslučuje s mírovými potřebami".

Barack Obama, Gordon Brown a Nicolas Sarkozy při společném prohlášení ohledně druhého íránského zařízení na obohacování uranu. (25. září 2009)

Právě těmi se totiž Teherán ohání. Západ Íránce podezírá, že usilují o výrobu jaderné bomby. Ti ale tvrdí, že veškerý jejich nukleární program je mírový a obohacený uran, který se vyrábí ve zmíněném Natanzu, má sloužit jako palivo do elektráren. V Natanzu je podle dostupných informací asi sedm tisíc odstředivek na výrobu "žlutého dortíku", v novém zařízení asi tři tisíce.

Za neústupnost v otázce obohacování uranu hrozí Íránu nové sankce. Nicolas Sarkozy dnes dal Teheránu ultimátum. Nové sankce přijdou, pokud země svou politiku nezmění do prosince.

Obama informoval Medveděva

Možnost restrikcí ve čtvrtek připustilo poprvé i Rusko, které je dlouhodobě odmítalo. "Jestliže Teherán ve sporu kolem svého jaderného programu neustoupí, budou zřejmě nové sankce nevyhnutelné," řekl prezident Dmitrij Medveděv po schůzce s Obamou.

Ve chvíli, kdy to říkal, už na rozdíl od zbytku světa o druhém íránském zařízení na obohacování uranu věděl. Obama mu totiž o něm řekl, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroj z americké administrativy.

Moskva se tedy v otázce jaderného Íránu přiklonila k Západu. Z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN je tak proti novým sankcím už jen Čína. Ta ale teď, po novém zjištění, bude svůj postoj jen těžko obhajovat, napsaly britské The Times. - přečtěte si Medveděv připustil možnost nových sankcí proti Íránu

Ruský prezident dnes řekl, že stavba druhého zařízení na obohacování uranu odporuje včera schválené rezoluci Rady bezpečnosti OSN a vyzval Teherán, ať ještě před říjnovou schůzkou prokáže, že je její nukleární program mírový. Znepokojení vyjádřili i Číňané. Vyzvali Teherán, ať spolupracuje s inspektory MAAE. Peking nicméně doufá, že problém bude vyřešený u kulatého stolu.

Za několik dní mají začít rozhovory o jaderných otázkách, kterých se zúčastní kromě Íránu představitelé šesti velmocí - pěti stálých členů RB OSN a Německa. Teherán sice odmítá jednat o svém jaderném programu, Spojené státy však tuto otázku hodlají nastolit. "Teherán musí 1. října ukázat vůli plně spolupracovat s MAAE," zdůraznil dnes Obama. - čtěte Írán zahájí rozhovory s velmocemi v říjnu, o svém jádru vyjednávat nechce

Mapa Íránu

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video