Monika Boseiová na archivním snímku

Monika Boseiová na archivním snímku | foto: Profimedia.cz

„Máma Utoya“ podezírala vraha už na lodi, sama se pak stala jeho obětí

  • 127
Ještě než v pátek odpoledne Anders Behring Breivik začal vraždit účastníky tábora Norské strany práce, zdál se být podezřelý organizátorce celé akce. Monica Boseiová ho potkala už na lodi, a když se s ním dala do řeči, svým chováním se jí nezdál. Šla pak za strážcem tábora, Breivik je ale oba zabil.

O řádění pravicového radikála Anderse Behringa Breivika přichází z Norska stále další detaily. Patří mezi ně i popis posledních chvil života pětačtyřicetileté Monicy Boseiové. Mládežnické tábory na ostrově organizovala posledních dvacet let a přezdívalo se jí proto "Máma Utoya".

Útoky v Norsku

V pátek mířila na ostrov stejnou lodí jako mladý muž v policejní uniformě. Oním "policistou" nebyl nikdo jiný než dvaatřicetiletý Anders Breivik. Právě kvůli jeho oblečení k němu přišla a začala s ním rozmlouvat o bombovém útoku v Oslu, Breivik ale odpovídal vyhýbavě a v ženě zřejmě začalo narůstat podezření.

Boseiová šla rovnou za ochrankou

Alespoň si to myslí devatenáctiletý Earl Sandbakken, který byl na stejné lodi a Boseiovou s Breivikem sledoval. Breivik vypadal strnule a nervózně. Řekl, že toho nemůže moc říci, popsal Sandbakken Breivikovu odpověď na ženiny dotazy ohledně útoku.

Když trajekt dorazil k ostrovu, vyrazila Monica Boseiová přímo k hlavní budově, kde hledala Tronda Berntsena - policistu, který byl mimo službu a zrovna pracoval v táboře jako neozbrojená ochranka. Zřejmě mu chtěla říct o svém podezření, řekl dle listu The Daily Telegraph Sandbakken.

Boseiová a Berntsen byli první oběti na ostrově

Breivik ale podle něj ženu sledoval. Jednapadesátiletý strážce tábora Trond Berntsen - nevlastní bratr norské korunní princezny Mette-Marit - se ho prý pokusil zastavit. Ještě před tím stihl ukrýt svého desetiletého syna, který byl také na ostrově.

Trond Berntsen

Breivik Berntsena okamžitě střelil a zbraň pak obrátil i na Boseiovou. Byly to první oběti na ostrově, řekl Sandbakken, jenž je stejně jako většina obětí členem mládežnického křídla Norské strany práce.

Poté Breivik rozpoutal naprosté peklo, chodil po ostrově a vraždil jednoho účastníka tábora za druhým. Střílel i na lidi, kteří se z ostrova snažili uplavat. Zabil nejméně 68 lidí, pět se jich stále ještě pohřešuje. Bombový útok v Oslu si vyžádal osm obětí a Breivik je tak zodpovědný za smrt nejméně 76 lidí (policie v pondělí snížila počet mrtvých). K jejich zabití se přiznal.

Vinu ale odmítá. Při pondělním stání, kdy soud rozhodoval o délce jeho vazby, se hájil tím, že chtěl chránit Norsko a Evropu před kolonizací muslimů. Jeho právník v úterý prohlásil, že Breivik je duševně nemocný - myslí si prý , že je ve válce a že operace probíhá podle plánu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video