Předseda ČSSD Jiří Paroubek

Předseda ČSSD Jiří Paroubek | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Mám z tebe strach, příteli předsedo, slyšel Paroubek

  • 294
"Je to tu jenom živější než jinde," charakterizoval minulou sobotu předseda sociální demokracie Jiří Paroubek situaci v severočeské ČSSD. To ale mluvil s novináři. Když vystoupil o týden dříve na okresní konferenci v Ústí nad Labem, dalo by se z jeho slovníku usuzovat skoro na válku mafií.

MF DNES má k dispozici přepis z uzavřeného jednání, kde se Paroubek do některých členů pustil pěkně zostra. A oni mu nezůstali nic dlužní. Malá ukázka:

Paroubek: "V tomto kraji jsou ještě jiné praktiky: zastrašování, vyhrožování. Jeden z členů krajské organizace prý chodí dokonce ozbrojen."

Roman Houska, chomutovská ČSSD: "Myslíš tím, příteli předsedo, sebe, když jsi nám na krajském výboru vyhrožoval likvidací, myslíš tím sebe? Mám o tom zápis potvrzený svědky. Ozbrojený nejsem, prosím vás. Ale někdy ozbrojený musím chodit, protože mám z tebe strach, předsedo."

Šéf okresní ČSSD v Ústí Arno Fišera nakonec stranickému šéfovi vynadal, že se nemá co plést do krajských záležitostí, a naznačil mu, že není nadále na schůzi vítán. - více zde

Z šéfa kraje asistent
Hádkou v Ústí vyvrcholily dlouhodobé spory v severočeské sociální demokracii. Proti sobě tam nyní stojí vlivní lidé z velkých okresních organizací a křídlo Paroubkova chráněnce, kontroverzního teplického podnikatele Petra Bendy.

Ten po minulých krajských volbách, v nichž ČSSD utrpěla drtivou porážku, vystřídal v čele celé severočeské organizace Jaroslava Foldynu. Před loňskými parlamentními volbami kryl záda Paroubkovi, který vedl severočeskou kandidátku. Předseda z něj pak udělal svého poslaneckého asistenta.

Nervozita v krajské ČSSD nyní stoupá s tím, jak se blíží lednová krajská konference. Na ní se má sestavovat kandidátka pro krajské volby, které se konají příští rok na podzim. Jde hlavně o to, kdo bude kandidátem na hejtmana.

V září Paroubek připustil, že by to mohl být on sám. Pak od záměru upustil. Nevzdal se však ambice dosadit na čelná místa kandidátky své lidi včetně Bendy. A v té chvíli tvrdě narazil.

Spory, které do té doby doutnaly, přerostly v otevřenou rebelii proti šéfovi strany. "Předseda se vměšuje do věcí, které mu nepříslušejí," shrnul důvody Fišera.

Paroubkova snaha řídit shora záležitosti kraje je však do značné míry pochopitelná. Zaprvé by jej rád "vyčistil" od lidí s nevalnou pověstí, jako je už zmíněný Roman Houska - podnikatel, který je podezřelý z několika trestných činů včetně zločinného spolčení, uplácení a útoku na veřejného činitele.

A za druhé před volbami nutně potřebuje uklidnit boje okresních klik. Bendovi se to nezdařilo, naopak, znepřátelil si většinu okresů. Proto jej Paroubek neprosazuje jako kandidáta na hejtmana. Vybral si překvapivě Foldynu.

Ten byl sice vůči němu dosud v opozici, je však známý schopností "přizpůsobit se". Foldyna je opatrný, nechce si to rozházet s druhou stranou. Kandidaturu by přijal, ale jen když ustanou půtky. Jeho slabinou je fakt, že pod jeho vedením už ústecká ČSSD prohrála dvoje hejtmanské volby.

Jít proti ODS, nebo ne?
Proč Paroubek Foldynu přesto tlačí do čela kandidátky? Protože chce kampaň na Ústecku dělat sám. Rád by z krajských voleb udělal "referendum" o vládě a jejích reformách.

Na to, aby mohl vést agresivní kampaň proti ODS, na jakou je zvyklý, potřebuje platformu, a tou je logicky jeho poslanecký region. Okresní politici ČSSD jsou vesměs s ODS zadobře, nezřídka s ní tvoří koalice na radnicích. Proto se jim do konfrontace nechce.

Paroubkovi sílí opozice ve vedení strany a úspěch v krajských volbách by mu pomohl. Debakl by mu naopak mohl zasadit těžkou ránu. Nedlouho po hlasování v krajích se totiž bude volit předseda ČSSD, poprvé přímo členy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video