Mám tu funkci, tak musím létat

  • 31
Je senátorem za Karvinsko, starostou obce Stonava, doma vyrábí pálenku a je vášnivým nimrodem. Není se co divit, že Ondřej Feber z Unie svobody nestíhá a je "nejrozlítanějším" senátorem. Na trase Ostrava - Praha prolétá více než polovinu z peněz, které má Senát vyhrazeny na letenky.

Loni zvládl jedenadvacet zpátečních letů, stálo to dohromady 154 tisíc korun. Letos zatím Senát zveřejnil čísla jen za první čtyři měsíce a opět vede Feber -  stihl prolétat 68 tisíc.

"Potřebuji být v kontaktu se svými voliči," hájí své létání. "Potřebuji pracovat a ne dlouho cestovat. Ale jezdím i autem - po Praze jezdím, po svém volebním obvodě jezdím, protože mám tu funkci," vysvětluje Feber.

Jeden jeho zpáteční let stojí stát sedm a půl tisíce korun. Feber je příkladem, jak lze dokonale využívat výhody ústavních činitelů. Letenky si nechává proplácet od Senátu i přesto, že k platu dostává každý měsíc 28 tisíc korun na cestovné.

"Na letiště to mám 50 kilometrů autem," vysvětluje, že potřebuje peníze na benzin. Mezi moravskoslezskými kolegy-senátory, kteří do Prahy také občas letí letadlem, unionista Ondřej Feber naprosto vyčnívá.

Zatímco on za rok zvládne jedenadvacet letů, senátor František Kopecký z ODS jen sedm a jeho stranický kolega Milan Balabán letěl během uplynulého roku pouze dvakrát. "Během  jednoho měsíce proplácíme dohromady až pět letenek do Ostravy," říká vedoucí kanceláře Senátu Pavel Pelant.

Feber svou "výjimečnost" obhajuje tím, že je zároveň starostou obce Stonava -  a tak má více práce. "Když to jde dobře, tak ze své stonavské kanceláře jsem za tři hodiny v pražské kanceláři."

Samotný let trvá jednu hodinu, zbytek připadá na přejezdy autem. Když jede vozem celou trasu dlouhou 400 kilometrů, trvá mu to pět hodin. "Ale někdy mi auto zůstane viset v Praze, musím improvizovat, takže letím," vysvětluje dvaapadesátiletý politik.

Buď letenky, nebo cestovné
Na příští rok má Senát na podobné improvizace vyčleněno tři sta tisíc korun. V uplynulých dvou letech platilo, že Feber "uzmul" polovinu z peněz na vnitrostátní letenky - tedy něco přes 150 tisíc korun.

A krotit se rozhodně nehodlá: "Velice bych byl pro zrušení letů. Ale až bude Senát v Ostravě. Ať si to dojíždění kolegové z Prahy zkusí." Proti dolní parlamentní komoře je to ještě možné považovat za šetrnost. Sněmovna letos za letenky utratila dva miliony korun a příští rok si na ně vyčlenila 4,2 milionu.

Je to dáno tím, že z Moravskoslezského kraje je 23 poslanců, zatímco jen čtyři senátoři. Výrazné navýšení sumy na letenky poslanci obhajují zvýšením cen letenek. Často to dělají stejně jako senátor: letenku si nechají proplatit sněmovnou a 28 tisíc korun na cestovné jim každý měsíc zůstane v kapse.

Zneužívání systému už dlouho kritizuje šéf lidovců Miroslav Kalousek. "Už mám připravenu změnu zákona, z něhož vypustím náhrady výdajů na leteckou dopravu. Návrh podám počátkem příštího roku," tvrdí Kalousek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video