Prací ke svobodě, hlásal nápis na táboře v Osvětimi. Pro většinu vězňů, kteří pod ním prošli, nebylo cesty zpět.

Prací ke svobodě, hlásal nápis na táboře v Osvětimi. Pro většinu vězňů, kteří pod ním prošli, nebylo cesty zpět. | foto: AP

Mám práci, odmítl Medveděv pozvánku na oslavy osvobození Osvětimi

  • 128
Ruský prezident Dmitrij Medveděv se 27. ledna nezúčastní oslav 65. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Na tu ho oficiálně pozval jeho polský protějšek Lech Kaczynski. Řada názorů Polska a Ruska na historii je ve velkém rozporu.

Informaci o absenci Medveděva podle agentury PAP oznámil blízký spolupracovník polského prezidenta Pawel Wypych. Ruský prezident nepřijede kvůli svým "povinnostem, s nimiž se už dlouho počítalo", řekl poradce.

Medveděv podle něj poslal svému polskému protějšku dopis, v němž mu děkuje za pozvání, dodal Kaczynského spolupracovník.

Na oslavách v prostorách bývalého lágru Osvětim-Birkenau, který nacisté v roce 1940 zřídili na jihu Polska, by se měli objevit četní politici. Kromě jiných izraelský premiér Benjamin Netanjahu, polský ministerský předseda Donald Tusk, polský prezident, jakož i předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Nacistické Německo zavraždilo v Osvětimi přes milion lidí, zejména Židů. Kvůli bestiálním metodám hitlerovců se Osvětim stala symbolem holokaustu.

Už když se hovořilo o možnosti, že by Medveděv mohl na oslavy přijet, polské ministerstvo zahraničí údajně předpokládalo, že šance je malá a že místo prezidenta spíše přijede ministr zahraničí Sergej Lavrov.

POLSKO, RUSKO A VÁLKA

Polsko svedlo v minulosti s Ruskem nejednu válku. Rusové se účastnili například dělení Polska.

Pod záminkou ochrany svých obyvatel vpadl Sovětský svaz v září 1939 do týla Polákům, kteří se bránili před Němci. Sověti rovněž stáli za masakrem polských důstojníků v Katyni. Když už Němci ustupovali a ve Varšavě propuklo povstání, Stalin nedovolil svým vojákům, aby rebelům pomohli - polští vojáci by mu mohli zkomplikovat budoucí plány na poválečné ovládnutí země.

Po osvobození Osvětimi tábor k internačním účelům nepohodlných ideových odpůrců používala ruská tajná policie NKVD.

Vztahy Polska a Ruska jsou dodnes napjaté. Ruské ministerstvo obrany nedávno na svém webu zveřejnilo stať, podle níž druhou světovou válku rozpoutalo nikoliv Německo, ale Polsko. - čtěte více o "opravě" dějin

Polsko má společnou hranici s Ruskem ovládanou oblastí kolem Kaliningradu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video