Kdo uspěje?

Kdo uspěje? | foto: Magistrát města Jihlava

Malým stranám chybí osobnosti, nízká účast by nahrála pravici, tvrdí politolog

  • 320
TOP 09 a Věci veřejné mají za sebou oslnivý úspěch z květnových voleb do Sněmovny. Podle politologů ale zdaleka není jisté, že se jim ho podaří zopakovat. "Myslím si, že nové strany budou mít ve velkých městech o něco horší výsledek, než jaký říkaly průzkumy," říká politolog Petr Jüptner, který se zabývá komunálními volbami.

"Třeba TOP 09 musela v Praze shánět několik set nových kandidátů, kterým chybějí zkušenosti. Strana sbírá hlasy jen na svoji značku," říká Jüptner. A pokračuje: "Ať by ODS byla sebevíce zkorumpovaná, má za ty roky vybudovanou strukturu místních politiků."

Naráží na to, že v komunálních volbách rozhodují daleko více tváře konkrétních politiků a nové strany s méně známými kandidáty jsou v nevýhodě.

"Komunálky" se svou pověstí voleb druhého řádu tradičně zlákají výrazně méně voličů než výběr nových poslanců do Sněmovny. Kdo na tom vydělá a kdo ztratí?

"Nižší účast nahrává tomu, že ve městech bude mít navrch pravice nad levicí. Je to dlouhodobý jev, který platí už od 90. let," říká politolog Jüptner.

Jaká nálada převáží?

Stačí se totiž podívat na politickou mapu českých měst: na 132 největších radnicích v Česku má dnes ODS celkem 82 starostů a primátorů. Tohle je zkušenost z posledních "dvojvoleb" v roce 2006: Do Sněmovny tehdy volilo 64 procent voličů. Když lidé o pár měsíců později vybírali politiky, kteří dodnes sedí na obecních úřadech a na radnicích, cestu k urnám si už našlo jen 46 procent lidí, kteří měli volební právo.

Ve velkých městech, jako je Praha nebo Ostrava, tehdy získala hlavně ODS. V obou zmíněných městech dostala v komunálních volbách o šest procentních bodů více než ve sněmovních (54 procent v Praze, 38 v Ostravě).

A naopak: Módní zelení Martina Bursíka, kteří v létě 2006 vstoupili do vlády a byli na vrcholu slávy, mírně oslabili. V komunálních volbách Praze i Ostravě ztratili jedno procento.

Pokud by se letos tento trend opakoval, bylo by to dobrou zprávou hlavně pro pražskou ODS, která svede se Schwarzenbergovou a Kalouskovou TOP 09 velice prestižní souboj o post primátora hlavního města. Proti sobě stojí bývalý guvernér národní banky Zdeněk Tůma (TOP 09) a lékař Bohuslav Svoboda (ODS).

Až do zítřejšího odpoledne bude velmi těžké odhadnout, jaká nálada u voličů převáží: Znechucení pravicové Prahy nad skandály ODS za éry primátora Pavla Béma, nebo menší důvěra v politiky TOP 09, z nichž jsou mnozí v komunální politice nováčky.

Poslední vzkazy stranických lídrů voličům čtěte v pátečním vydání MF DNES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue