Malým plovárnám hrozí krach

Střední Morava - Přežijí malé veřejné plovárny rok 2001? Obce tvrdí, že kvůli nové vyhlášce a vyšším nákladům na rozbory vody koupaliště příští rok uzavřou. Pravidelné rozbory vody dříve hradil stát, nyní je musí platit provozovatelé plováren. Hygienici nová pravidla vítají, protože odpovídají zákonům Evropské unie. Ovšem hlavně malé obce velké náklady na měření finančně ničí, a uvažují o uzavření koupališť.

Podle vyhlášky, která platí od počátku roku, musejí provozovatelé koupališť například týdně sami měřit kvalitu vody: její kyselost, průhlednost, chlór či hliník a železo. Jednou měsíčně musejí vzorek vody z bazénu poslat do laboratoře na mikrobiologický rozbor.

"Zatímco loni nás měření stálo minimum, letos za něj měsíčně zaplatíme tři tisíce korun. Navíc jsme museli investovat dvacet tisíc korun do nových měřicích přístrojů," zlobí se správce koupaliště ve Velké Kraši na Jesenicku Josef Zatko.

"Tímto rokem tady končím. Už dříve nás postihly záplavy, pak špatné počasí. Dokud jsem na koupališti nevydělával, bral jsem jeho provozování jako koníčka. Ale abych na tom prodělával, tak to už ne!" zlobí se provozovatel koupaliště ve Stražisku na Prostějovsku, který si nepřál uvést jméno. Letošní finanční bilance se hrozí také v Penčicích a Radslavicích na Přerovsku nebo v Rudě nad Moravou na Šumpersku.

Ačkoliv mnozí pronajímatelé plováren dokonce vyhrožují, že nová pravidla nebudou respektovat, hygienici při svých namátkových kontrolách zatím na žádné problémy nenarazili. "I když provozovatelé tvrdí, že je to pro ně drahé, už si uvědomili, že kontrola vody je jejich záležitostí," tvrdí přerovská okresní hygienička Zdenka Sekerová, která si novou vyhlášku pochvaluje.

"To, jak často musejí provozovatelé měření provádět, je v pořádku. Také je dobře, že měření zahrnují škálu všech ukazatelů, které nás ze zdravotního hlediska zajímají," dodala Sekerová.

Pokud pronajímatelé plováren nařízení nedodrží, hrozí jim pokuta a v horším případě i zákaz provozu.

Některé obce už přišly na to, jak novou vyhlášku obejít a přitom koupaliště nezavřít. Například v Tučíně na Přerovsku změnili název z koupaliště na vodní nádrž, kde se mohou lidé koupat na vlastní nebezpečí a za dobrovolné vstupné.

"Letos jsme už investovali dvacet tisíc korun do splachovacích záchodů, nových umyvadel a dlaždic kolem bazénu. Kdybychom měli ještě kupovat nové měřicí přístroje a platit rozbory vody, už bychom to neutáhli," zdůvodnil rozhodnutí obce starosta Arnošt Dvořák. Starosta chce koupání v obci udržet za každou cenu. "Koupaliště tu máme od roku 1940. Nemohl bych se před lidi postavit a říct, že končíme," podotkl Dvořák.

Co jiného v horku dělat než zamířit na koupaliště?

Plovárna v Divoké Šárce rovněž zatím zeje prázdnotou. (15. 6. 2001)

V prvních prázdninových dnech bylo ve Zlíně otevřeno Zelené koupaliště, které bylo po letech chátrání za více než jedenáct milionů korun opraveno městem. Dříve bylo koupaliště využíváno jako sběrna kovového šrotu. (9.7.2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video