Iráčanka Salja Chaláfová

Iráčanka Salja Chaláfová se svým synem Hasanem a manželem těsně po svém druhém příletu na ruzyňské letiště. Poprvé ji české úřady vyhostily. (19. dubna 2003) | foto: Petra Mášová, ČTK

Malý Hasan se už léčí v Motole

  • 161
Praha - Lékaři z dětské neurologie v pražském Motole začali léčit dvouletého iráckého chlapce Hasana Chaláfa. Podle mluvčí nemocnice Evy Jurinové už má za sebou první vyšetření, která u něj potvrzují dětskou mozkovou obrnu.

"Byla zahájena rehabilitace a podle výsledků rentgenových a dalších vyšetření bude stanoven léčebný plán," sdělila mluvčí ČTK.

Chlapec je v Praze se svou rodinou. Jeho matka Salja Chaláfová, kterou úřady nevpustily počátkem dubna do země, přiletěla s ním a s manželem v sobotu brzy ráno z libanonského Bejrútu.

"Děkuji všem, kteří mi pomohli," řekla novinářům, kteří ji obklopili vzápětí poté, co se objevila ve dveřích odbavovacího prostoru. V její tváři se však podle zpravodaje ČTK zračily smutek a přetrvávající obavy. Na letišti ji přivítala její o 15 let starší sestra Sundus, která v Česku trvale žije. Letenku zaplatila společnost Člověk v tísni.

První vyhoštění
Šestadvacetiletá Salja Chaláfová chtěla v Praze zajistit kvalitní lékařské vyšetření pro svého nemocného syna. Policie ji do země nepustila, přestože měla platné vízum, byla v jiném stavu a na ruzyňském letišti na ni čekala její sestra.

Ministerstvo vnitra totiž vydalo v souvislosti s válkou v Iráku nařízení, podle kterého nesmí do Česka přijet na návštěvu příbuzných žádný Iráčan. 

DÁLE ČTĚTE
Odmítnutá Iráčanka přiletí v sobotu
Příloha Válka v Iráku
Žena tedy putovala zpět do syrského Damašku. Cestou potratila. Malý chlapec dlouhodobý pobyt v letadlech "odnesl" oboustranným zánětem středního ucha spojeným s krvácením. V Damašku se irácká rodina ocitla bez peněz. 

Teprve potom české úřady začaly jednat. Ministerstvo zahraničí zajistilo víza, ministerstvo zdravotnictví léčení v nemocnici v Praze-Motole.

Podle Luďka Navary, který má v Motole na starosti dohled nad poskytováním zdravotní péče cizincům, je motolská nemocnice pro vyšetření malého Iráčana nejvhodnějším zařízením, které má nyní Česká republika k dispozici.

Integruje totiž podle něj všechna potřebná oddělení v jedné budově - od ortopedie přes neurologii a pediatrii až po rehabilitaci. Částku, kterou si léčba vyžádá, však Navara neuměl odhadnout.

Hasan nastoupil po Velikonocích
Malý Hasan léčbu nastoupil v úterý po Velikonocích. "Nejde o akutní případ," reagoval po příletu rodiny arabsky hovořící lékař, který byl na letišti přítomen. Závažnost onemocnění se podle něj prokáže až po prvotních vyšetřeních. "Poté se rozhodneme, jak dál."

První dny v České republice tak obě sestry a jejich rodiny strávily společně. "Budeme si povídat, chodit na procházky a vařit arabská jídla," říkala Sundus na letišti. "Moje tři děti už se na tetičku moc těší," poznamenala.

Salja Chaláfová novinářům řekla, že by v Česku ráda zůstala až do doby, než se její syn uzdraví. Pak se chce vrátit do Iráku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video