Rychlost bez průtahů, vysvětlil otec Brita s nádorem volbu léčby v Česku

  • 68
Pětiletý Brit Ashya King v pražském Protonovém centru podstoupil první vyšetření před zahájením protonového ozařování zhoubného nádoru. Proceduru lékaři spustí v pondělí a bude trvat šest týdnů. Pro léčbu v Česku se prý rodiče rozhodli, protože zde lékaři narozdíl od jiných zemí okamžitě zareagovali.

V úterý dopoledne malý Ashya v doprovodu rodičů dorazil do Protonového centra na pražské Bulovce, kde absolvoval přípravná vyšetření. „Chlapec je na tom přiměřeně svému onemocnění,“ řekl primář Protonového centra Jiří Kubeš k aktuálnímu chlapcovu stavu. Ten podle lékaře nijak nebrání spuštění léčby.

„Dnes jsme provedli všechny kroky k zahájení plánování léčby. Připravovali jsme fixační pomůcky, provedli jsme plánovací CT vyšetření a magnetickou rezonanci. Odpoledne začneme pracovat na přípravě ozařovacího plánu. Vše zatím probíhá tak, jak jsme předpokládali,“ dodal Kubeš s tím, že ozařovací procedura začne s největší pravděpodobností v pondělí. „Nicméně ještě musíme provést další vyšetření,“ dodal.

Otec chlapce Brett King uvedl, že má ze zdravotního zařízení dobrý pocit. „Jsem rád, že jsme konečně tady. To byl od začátku náš hlavní cíl. Lékaři s námi jednají s respektem. Informují nás, všechno hezky vysvětlí. Myslím, že můj syn dostává nejlepší péči, v jakou jsme mohli doufat,“ řekl po vyšetření svého syna na tiskové konferenci, které se kromě českých novinářů účastnila i řada zahraničních štábů.

„Je zmatený, vyděšený. Zároveň neví, že je vážně nemocný. Je tím vším ale traumatizovaný. Kdykoli odcházím s nemocnice a loučím se s ním, pláče,“ popsal otec psychický stav malého Ashyi. Chlapec prý zatím vůbec nemluví. „Pravděpodobně bude dříve chodit, než začne mluvit,“ řekl otec.

Důrazně také vyvrátil, že by synovi v případě potřeby kvůli víře odmítl poskytnout krevní transfúzi. Rodina se totiž hlásí ke Svědkům Jehovovým.  „O tom nikdy nebylo sporu. Vždy jsem říkal, že chci pro svého syna co nejlepší možnou léčbu. V Anglii mi říkali, že možná bude potřebovat krevní transfuzi a já jsem samozřejmě souhlasil. Je na lékařích, aby určili, zda ji potřebuje,“ řekl.

Nemohli jsme čekat a pražští lékaři reagovali hned

Pro léčbu v Praze se rodiče rozhodli, protože lékaři na jejich žádost zareagovali pružně, zatímco v jiných státech narazili na administrativní problémy. V Británii prý léčba k dispozici není. „Protonovou léčbu nabízí řada zemí - Francie, Německo, Švýcarsko a Švédsko, Německo. Ale je náročné dostat se skrze jejich komplikovaný systém. Mé dítě je v nemocnici, nemám na to čas. Když jde o rakovinu, čas je stejně důležitý jako léčba, nemohli jsme proto čekat,“ řekl King.

Pojišťovny by mohly hradit léčbu pár dětem ročně

Rodina podle něj zvažuje možnosti, jak být chlapci co nejvíce nablízku. Ve hře je i varianta, že přijedou i Ashyovi tři sourozenci a po dobu léčby budou chodit do anglické školy v Česku. V současnosti jsou s příbuznými ve Španělsku. „Chápou, že Ashyova léčba je nyní prioritou,“ zdůraznil King.

Po absolvování procedury se rodina chce vrátit do Británie. „Jsem Angličan. Takže samozřejmě. Angličané nám hodně pomohli,“ řekl King. Za léčbu v cizině přitom rodiče museli bojovat, britské úřady je nejprve obvinily z toho, že dítě unesli a nechali na ně vydat mezinárodní zatykač.

Během šesti týdnů absolvuje třicet ozáření

Další vyšetření chlapce budou lékaři provádět ve středu. Speciální fixační maska v přesném odlitku na tvář, na které lékaři začali pracovat, chlapci zůstane po celou dobu léčby, tedy celých šest týdnů, během kterých Ashya absolvuje celkem třicet ozařovacích návštěv (vše o protonové léčbě čtěte zde). Kromě toho absolvuje také doprovodnou chemoterapii, kterou mu budou aplikovat specializovaní onkologové ve Fakultní nemocnici v Motole, kde je Ashya s matkou hospitalizován. Jeho otec však připustil, že by rodina v chemoterapii chlapce navázala ve Španělsku pokud se ukáže, že procedura je tam levnější.

Meduloblastom

Ashya King má nádor, kterému se odborně říká meduloblastom. Je to agresivní nemoc, která se vyskytuje u dětí zejména v mozku nebo v míše.

V Česku lékaři se s touto diagnózou ročně léčí v Praze a Brně 15 až 20 dětí. Nemoc lékaři léčí operací, radioterapií a chemoterapií.

Při každém protonovém ozařování bude chlapec uspán. „Jde o velmi přesné ozáření. Kdyby se to malé děcko během léčby pohnulo, tak hrozí, že paprsek dopadne jinam, než jsme plánovali,“ vysvětlil Kubeš.

Nádor byl Ashyovi odoperován v Británii. Pro cizince si Protonové centrum za léčení dětí účtuje 1,8 milionu korun. Je možné, že část peněz chlapcovi rodiče získají od dárců. Zatím však prý žádnou přímou nabídku finančního daru nedostali.

Britský chlapec byl v pondělí po příletu ze Španělska přijat do Motola. Mluvčí centra Iva Taťounová řekla, že centrum zaplatí nemocnici z platby rodičů její část péče. "Kingovi od začátku tvrdili a tvrdí, že peníze na léčbu zajištěné mají," dodala k pochybnostem, že finanční otázka dosud není vyřešena.

Do Španělska Ashyu odvezli rodiče koncem srpna z britské nemocnice bez vědomí lékařů. Chtěli tam prý prodat rekreační nemovitost, aby měli na léčbu. Britské úřady na ně ale vydaly zatykač kvůli zanedbání péče, a než ho stáhly, strávili manželé Kingovi několik dní ve vazbě (více čtěte zde).

Podívejte se, jak funguje protonová léčba:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video