Pastizz

Pastizz | foto: Profimedia.cz

Maltu sžírá epidemie obezity, strašákem je pastizzi a láska k autům

  • 75
Maltskou vládu trápí rekordní obezita obyvatel tohoto malého středomořského ostrova. Země je v tomto ohledu rekordmanem Evropské unie, obezita trápí čtvrtinu dospělé populace. Náklady spojené s léčbou nemocí spojených s nadváhou začínají být neúnosné. Začíná se hovořit o změnách státní zdravotní péče.

Hlavním problémem u obyvatel Malty je fakt, že se zdejší jídelníček neskládá, navzdory poloze ostrova, z takzvané středomořské stravy, která je založena na konzumaci ovoce, zeleniny, ryb a olivového oleje. Na obezitu velké části obyvatel Malty poprvé upozornil George Debono ve své studii z roku 2015.

Obezita má globální ekonomický dopad. Na vině jsou i zemědělské dotace

Místo toho se zdejší obyvatelé stravují po vzoru klasické západní stravy založené na konzumaci velkého množství sacharidů, smaženého jídla a červeného masa.

Vůbec nejhorší je však z dietologického hlediska podle odborníků místní pochoutka zvaná pastizzi. Jedná se o zvláštní druh pečiva plněný sýrem ricotta a hrachovou kaší. K dostání je ve všech pekárnách za méně než jedno euro a místní ho konzumují každý den, píše server Politico.

Procentuální zastoupení obézních lidí starších 18 let ve členských zemích EU. Údaje z roku 2014.

Výsledkem nevyvážené stravy je nejen obezita, ale také vysoký výskyt cukrovky. Toto onemocnění trápí desetinu dospělé populace, což Maltu řadí na čtvrté místo v Evropě.

Zátěž státního rozpočtu

Ročně přijdou státní kasu zdravotní problémy pacientů související s obezitou na 36 milionů eur, což je při počtu obyvatel lehce přes 450 tisíc velmi vysoké číslo. Není divu, že obezita v posledních letech ohrožuje existenci štědrého zdravotnického systému.

„Na Maltě je všechno zadarmo. Musí však nadejít chvíle, kdy někdo zavede poplatky za zdravotní péči,“ myslí si bývalý evropský komisař pro zdravotnictví Tonio Borg. Pro dvě hlavní maltské strany by však mohlo být zavedení poplatků politickou sebevraždou.

Borg upozorňuje také na mnohdy absurdní ceny potravin. Jeden hamburger je, podobně jako v mnoha dalších zemích EU, na Maltě levnější, než tři jablka. V tomto ohledu by podle něj pomohlo zavedení vyšších daní na nezdravé potraviny.

Procentuální zastoupení obézních lidí ve členských zemích EU podle pohlaví a věku. Údaje z roku 2014.

Neméně důležité je také cílení výrobců nezdravých potravin na děti. Tučné a nezdravé potraviny nesmí být propagovány v reklamách vysílaných během pořadů určených pro děti. Regulace se však netýká vysílání ve večerních hodinách, kdy společně rodiny často sledují televizi, připomíná Charmaine Gauciová z maltského ministerstva zdravotnictví.

Boj s dětskou obezitou

BMI kalkulačka

Vypočítejte si svůj BMI a ABSI.

Právě boj s dětskou obezitou se stal pro maltskou vládu úkolem číslo jedna v rámci aktuálního předsednictví EU tohoto malého ostrovního státu. Podle Světové zdravotnické organizace trpí obezitou nebo nadváhou třetina sedmiletých maltských dětí.

Vláda se rozhodla v rámci kampaně cílit už na těhotné matky. Radí jim, jak se správně stravovat. Děti ve školkách absolvují základní kurzy vaření a učí se o zdravých potravinách. Kantýny ve školách mohou podle nových nařízení prodávat pouze schválené zdravé jídlo. Zakázána jsou mimo jiné smažená jídla či uzeniny.

Index tělesné hmotnosti

Jako indikátor tělesné hmotnosti se nejčastěji používá takzvaný Index tělesné hmotnosti (BMI).

BMI je možné spočítat vydělením hmotnosti daného člověka v kilogramech druhou mocninou jeho výšky v metrech.

Nadváha a obezita se následně stanovuje podle následujících hodnot BMI:

  • těžká podvýživa ≤ 16,5
  • podváha 16,5 až 18,5
  • ideální (zdravá) váha 18,5 až 25
  • nadváha 25 až 30
  • obezita prvního stupně 30 až 35
  • obezita druhého stupně 35 až 40
  • obezita třetího stupně (též morbidní obezita) > 40

Změna jídelníčku je však jen částí řešení epidemie obezity na Maltě. Stejnou měrou jako jídlo se na kilech navíc podílí i další faktor zdejšího životního stylu. Obyvatelé Malty milují svá auta. Chůzi a jízdě na kole zde holdují převážně turisté. Každý třetí člověk zde vlastní automobil. Méně než jedno procento dotazovaných jezdí pravidelně na kole.

Místo výstavby cyklostezek a pruhů pro cyklisty po celém ostrově rostou další kilometry silnic. Hlavním projektem je výstavba pobřežní dopravní silniční tepny, jen na třetině jsou plánovány pruhy pro cyklisty. Malta by přitom mohla být pro vyznavače šlapání do pedálů rájem. Ostrov má pouhých 316 kilometrů čtverečních a autem ho lze napříč přejet za hodinu.

Velká část silnic přitom roste ze štědrých dotací EU, která se snaží propagovat zdravý životní styl a ekologické způsoby dopravy. „Je to jen plýtvání našich i evropských peněz. Unie by měla být opatrná v tom, na co jdou její peníze, a to zejména v otázkách zdraví lidí,“ myslí si Debono.

Malta se nachází asi 90 kilometrů jižně od Sicílie

Malta se nachází asi 90 kilometrů jižně od Sicílie

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video