Malostranský hřbitov vznikl v době moru

  • 1
Smíchov - Jedete-li tramvají po Plzeňské třídě, zcela jistě upoutá vaši pozornost neobvykle položený Malostranský hřbitov, který byl založený na historickém území Košíř a na němž se pohřbívalo až do roku 1884. Toto opuštěné místo má dodnes zvláštní kouzlo, což si v minulosti uvědomovali zejména mnozí pražští umělci. Malostranský hřbitov býval nazýván hřbitovem národního obrození, ovšem jeho vznik souvisí s morovou epidemií, která Prahu postihla v roce 1680.

Po roce 1786, kdy se přestalo pohřbívat uvnitř měst, začal opět sloužit jako městský hřbitov, a to pro Malou Stranu a Hradčany. Během let tu spočinuly ostatky nejen prostých farníků z těchto pražských měst, ale byla tady pohřbena celá řada významných osobností různých oborů.

Poslední místo odpočinku tu nalezli hudebníci Jan Nepomuk Vitásek a Václav Jan Tomášek, skvělý grafik a malíř Vincenc Morstadt, který náměty pro svá díla čerpal především v Praze. Za povšimnutí stojí symbolický hrob manželů Františka Xavera a Josefiny Duškových, kteří do povědomí veřejnosti vstoupili nejen jako významné osobnosti hudby, ale také jako přátelé a hostitelé Wolfgagnga Amadea Mozarta.

Vycházku nazvanou Prohlídka Malostranského hřbitova a kostela Nejsvětější Trojice pořádá Pražská informační služba v úterý 4. září. Sraz je v 16.00 hodin na stanici tramvají číslo 9 a 10 Bertramka. Vstup 30 Kč.

Ostatně usedlost Bertramka, která Duškovým patřila, a kde Mozart pobýval, se odtud nachází jen coby kamenem dohodil. Na hřbitově byli pohřbeni i rodiče Jana Nerudy, i když dnes se již neví, kde přesně se jejich hrob nacházel.

Mnohý Pražan však určitě ví, kde hledat hrob takzvané svaté holčičky, malého dítěte, s jehož životem a smrtí je spojen dojemný příběh.

Hřbitovu dominuje hodnotný náhrobek pasovského biskupa Leopolda Thun-Hohensteina, který byl odlit v letech 1830 až 1831 podle návrhu Václava Prachnera.
Také řada dalších náhrobků návštěvníky zaujme především svým uměleckým zpracováním. Na jejich realizaci se podíleli umělci zvučných jmen: již zmiňovaný Prachner, sochařská dílna Platzerů, bratři Marxové, Josef Malinský.

Atmosféra Malostranského hřbitova je velice podmanivá a inspirovala v minulosti řadu osobností. Velice často sem zacházeli Jan Neruda a Jakub Arbes, opuštěné pohřebiště navštěvoval také spisovatel František Kožík.

Program dalších procházek v tomto týdnu:


pondělí 3. září - Karlův most, stavební historie a plastická výzdoba
Sraz v 16.00 hodin u sochy Karla IV. na Křižovnickém náměstí. Vstup 30 Kč.

středa 5. září - České malířství 19. století ve sbírkách Národní galerie
Sraz ve 14.00 hodin před Veletržním palácem. Vstup 30 Kč.

čtvrtek 6. září - Kdo pral prádlo v kostele svatého Jana Křtitele
Na prádle? Tuto otázku zodpoví a další zajímavosti přiblíží vycházka, na níž je sraz v 16.00 hodin na stanici tramvají číslo 12, 22 a 23 Hellichova ve směru k Malostranskému náměstí. Vstup 30 Kč.

sobota 8. září - Národní divadlo - celková prohlídka. Sraz každou půlhodinu od 8.30 do 11.00 hodin před vchodem. Objednané skupiny (nad patnáct osob) mají přednost. Počet účastníků ve skupinách je maximálně padesát osob, což je požadavek správy Národního divadla. Vstup 30 Kč.

sobota 8. září - Hospody a hospůdky pražských ulic
Sraz v 15.00 hodin na Staroměstském náměstí u sochy Mistra Jana Husa. Vstup 30 Kč.

neděle 9. září - Vyšehrad
Celková prohlídka včetně kasemat. Sraz ve 14.00 hodin před kostelem svatého Petra a Pavla. Vstup 30 Kč.

neděle 9. září - Z Velké skály do Troje
Sraz v 15.00 hodin na stanici autobusů MHD číslo 102 nebo 144 Dunajecká. Autobusy jedou od stanice metra C Holešovické nádraží. Vstup 30 Kč.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video