Senátoři Milan Štěch, Pavel Eyber a Přemysl Sobotka jsou v Senátu od jeho vzniku, už 18 let. Tím se nikdo jiný nemůže pochlubit.

Senátoři Milan Štěch, Pavel Eyber a Přemysl Sobotka jsou v Senátu od jeho vzniku, už 18 let. Tím se nikdo jiný nemůže pochlubit. | foto: koláž iDNES.cz

Jako tři veteráni. V Senátu jsou už 18 let. Jak to vlastně dokázali?

  • 77
Je to málo známý rekord české politiky. Senátoři Pavel Eybert a Přemysl Sobotka z ODS a Milan Štěch z ČSSD jsou v Senátu od jeho vzniku, už osmnáct let. Jaké mají „tři veteráni“ know how, jež by mohlo inspirovat ty, kdo se o Senát utkají již za týden? Je to jednak role regionálních ombudsmanů. Štěch také vyzdvihl, že se nezapojuje do konfliktů.

Pro širší veřejnost, která nesleduje každou zprávu z vysoké politiky, bude zaručeně největším překvapením, že mezi trojicí „držáků“, kteří si své křeslo v Senátu drží od roku 1996, je senátor Eybert zvolený v okrsku Tábor. Rozhodně není na první pohled tolik viditelný jako bývalý šéf horní komory Přemysl Sobotka i Štěch, který jako jediný z trojice letos obhajuje křeslo na Pelhřimovsku.

„Je zapotřebí pohybovat se v regionu, nezůstat zavřený v Praze. Lidé ode mě shánějí informace, které by mohli sehnat i jinak, ale třeba by jim to dalo více práce. Neumíme každému pomoci, ale sem tam se to povede,“ líčí Eybert svůj dlouhodobý recept na úspěch. Postupně od roku 1996 porazil v rozhodujícím druhém kole voleb čtyři kandidáty ČSSD, naposledy současného ministra průmyslu Jana Mládka.

Senátor Pavel Eybert

„Když jsem nastoupil, bylo hodně agendy kolem restitucí. Obraceli se na mě různí lidé, obvykle proto, že neznali tu správnou cestu. Postupně se měnily převažující záležitosti. Doteď je to otázka zaměstnání. Lidé shánějí práci a já přece jen vím, že tamhle se otevírá nový provoz, tamhle nová fabrika, a mám šanci jim říci, jdi za tím a tím a zeptej se, jestli by tvé služby nebyly pro ně nějakým způsobem použitelné,“ popsal iDNES.cz Eybert.

Rozhodně tedy nejde jen o to, jak senátoři schvalují zákony. Připustil, že popularitu v obvodu si senátoři tvoří hlavně tím, že fungují jako regionální ombudsmani. Což je v jeho a Sobotkově případě zajímavé i proto, že ODS vždy byla proti tomu, aby se funkce veřejného ochránce práv zřizovala.

Eyberta netrápí, že ho široká veřejnost tolik nezná, klíčové pro něj je, že mu věří a znají ho na Táborsku. Jako politik se profiluje na dvou tématech - na stavbě dálnice D3 z Prahy do Českých Budějovic a také Šumavě. Eybert je dokonce předsedou Sdružení pro výstavbu D3 a R4. „V tom se pohybuji patnáct let, kdy jsem to převzal po poslanci Vnoučkovi. D3 jsme vrátili do hry pomocí podpisů 55 zákonodárců, poslanců i senátorů,“ řekl iDNES.cz politik, který v Senátu zůstane ještě dva roky, dotáhne dvacet let v horní komoře parlamentu a popáté už kandidovat nebude.

Táborský senátor se také angažuje v tom, aby byl přijat zákon o Národním parku Šumava v podobě, kdy by rozšířená první zóna parku neměla být zcela bezzásahová. Jaromír Bláha z Hnutí Duha zákonu vytkl, že je psán pro spekulanty s pozemky a lovce, kteří si chtějí v parku zastřílet. Eybert argumentuje, že právo lovit v parku přemnoženou zvěř bez přirozeného nepřítele bude mít jen správa parku. „Šumava je moje srdeční záležitost léta letoucí, protože tam od svých deseti let jezdím jak na lyže, tak na letní pobyty, na túry po Šumavě. A to, jak Šumava dopadla, mě drásá,“ uvedl pro iDNES.cz Eybert.

Zabránili jsme divnému nákupu gripenů, říká mohykán Sobotka

Jeho stranický kolega Přemysl Sobotka zvolený na Liberecku otevřeně říká, že receptem na dlouhodobý úspěch v senátních volbách je to, že lidé oceňují, když jejich senátor dobře funguje jako jejich ombudsman.

„Ano, je to role malého ombudsmana, když ti lidé přicházejí se svými osobními problémy, řadu věcí neumíme vyřešit, ono to také nejde, ale známe cestu a víme, kam je máme poslat. 200 poslanců a 81 senátorů má větší šanci dostat se na ministerstvo než třeba starosta. I to je součástí naší práce,“ řekl iDNES.cz bývalý předseda horní komory parlamentu, který loni neúspěšně zkoušel i prezidentskou volbu.

Přemysl Sobotka

„Musíte čtyřikrát vyhrát volby, to je základní věc,“ zažertoval Sobotka o tom, jaký je recept na čtyři úspěšné senátní volby v řadě. Postupně porazil tři kandidáty ČSSD a jednoho komunistu. Naposledy před čtyřmi lety bývalého hejtmana Stanislava Eichlera. „V každé vesnici jsem byl, se všemi jsem diskutoval, abych znal jejich problémy, abych s nimi komunikoval, no a ono se to vyplatilo. V posledních senátních volbách mě zachránil venkov,“ vzpomíná Sobotka. Nechtěl říci, zda do toho za dva roky, až bude mít stejně jako Eybert, odsloužená dvě desetiletí v jednom kuse, půjde znovu.

A čeho si na tom, co v Senátu prosadil, nejvíce cení? „Když jsme v roce 2002 zabránili divnému nákupu gripenů, tak to byl velký úspěch Senátu. Tehdy jsme České republice ušetřili dost peněz,“ uvedl. Sněmovna pak při hlasování o zákonu o financování nákupu 24 nadzvukových letounů Jas-39 Gripen senátory nepřehlasovala, pak přišly povodně a stíhačky má nyní Česká republika jen v dlouhodobém pronájmu. Ke svému působení v Senátu zmínil Sobotka ještě jednu věc. „Když se dělaly kraje, jako člověk z Liberce jsem lobboval, aby vznikl Liberecký kraj,“ uvedl.

Štěcha jako jediného z trojice čeká letos obhajoba

V jiné pozici než Eybert a Sobotka z ODS je současný předseda Senátu Milan Štěch. Bývalý odborový předák je senátorem na Pelhřimovsku, kde bude v podzimních volbách jedním z desítky kandidátů. Dokonce je kvůli tomu už nyní jasné, že mu přinejmenším do výsledku voleb „jeho“ místo zasedne stranický kolega Zdeněk Škromach. (více zde)

Milan Štěch

„Beru to s pokorou, je to soutěž, možná mám výhodu, že jsem se nikdy nezapojoval do žádných kampaní,“ řekl k tomu již dříve iDNES.cz Štěch. Ve straně se nepouští do soubojů s předsedou Bohuslavem Sobotkou, naopak patří k jeho předním podporovatelům. Před loňskou prezidentskou volbou ho část vedení strany neúspěšně přemlouvala, aby právě on byl prezidentským kandidátem sociální demokracie. Odmítl to a dal šanci Jiřímu Dienstbierovi, aby prohrál s Milošem Zemanem.

Štěch na rozdíl od Eyberta a Sobotky uspěl v senátních volbách zatím třikrát, ani jedno jeho volební období nebylo totiž zkrácené. Naposledy si to rozdal se spolumajitelem soukromého pivovaru Stanislavem Bernardem a vždy porazil ve druhém kole soupeře nominovaného ODS. Letos na něj známější osobnost vytáhla zejména TOP 09, která nasadila zpívajícího právníka Ivo Jahelku. Zda i po letošních volbách zůstanou v Senátu neporažení „tři veteráni“, je tak poměrně otevřené.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video