Malí zločinci budou muset před soud

  • 48
Politici rozhodli o vzniku speciálních soudů pro děti, které spáchaly zločin. Pod zákonem, který ve středu schválil senát, chybí už jen podpis prezidenta. "Snad se podaří některé děti a mladistvé uchránit před profesionální zločineckou dráhou," slibuje si od zákona ministr spravedlnosti Rychetský.

Dosud policisté vyšetřování zločinů, které spáchaly děti, většinou odkládali. Od příštího roku budou malé delikventy posílat před zvláštní soud.

Ten bude mít na výběr celou škálu trestů. Od uložení ústavní výchovy přes zákaz vycházek či návštěv diskotéky až po obecně prospěšné práce (třeba ve škole). Počítá se i s možností až půlmilionových pokut, které zasáhnou především rodiče dětí.

"Na tenhle zákon jsme čekali. Věříme, že zasáhne i rodiče malých gaunerů, kteří si zatím s jejich výchovou hlavu nedělali," vítá zákon šéf oddělení mravnosti a mládeže pražské policie Lubomír Fiala.

Dosud se - kvůli tomu, že policie většinu případů odkládala - o většině trestných činů dětí nikdo nedozvěděl. "Současná praxe je úplně anonymní, takže rodičům většinou to, co jejich děti vyvádějí, nevadí. Před soudem to bude něco jiného," dodal Fiala.

Každý šestý kriminální čin přitom v Česku spáchají děti a mladiství: například předloni bylo stíháno a vyšetřováno devět tisíc dětí, z toho dvě za vraždu, šest a půl tisíce za vloupání a krádeže a dalších více než tisíc za násilnosti.

Zavedení zvláštních soudů pro děti nebude levné. Podle odhadu ministerstva spravedlnosti si vyžádá zhruba 150 milionů korun. Přibude kolem třiceti soudců a padesáti státních zástupců. "Ze dvou třetin už soudce máme," tvrdí Rychetský.

Soudy pro děti musí být rychlé
U dětí na tom záleží ještě víc než u dospělých. Trest za zločin musí přijít okamžitě, aby si malý delikvent uvědomil, co spáchal.

Zákon o zvláštních soudech pro děti a mladistvé, který schválil Senát, kriminalitu dětí sám o sobě nezastaví. Důležité bude hlavně to, jak rychle budou noví soudci pracovat. "Pokud se procesy s dětmi povlečou několik let, jak je to běžné u normálních soudů, k ničemu to nebude," varuje ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Přijde-li správný a rychlý trest hned při prvním klopýtnutí dítěte, dá se s ním pracovat a odradit ho od zločinecké kariéry, shodují se experti. "Také bude velmi záležet na tom, zda budou mít noví soudci i speciální vzdělání pro práci s mládeží. Tyhle případy je totiž potřeba posuzovat úplně jinak než u dospělých. Každé dítě by totiž mělo dostat druhou šanci," vysvětluje Baudyšová.

Předkladatel zákona ministr spravedlnosti Pavel Rychetský tvrdí, že na práci s dětmi proškolí nové specialisty justiční akademie do konce roku. Úkol není malý: bude potřeba třicet nových soudců a padesát státních zástupců. "Věřím, že se nové soudy podaří naplnit. Problém může nastat na menších soudech," podotkl Rychetský.

Vyčlenit v menších městech jednoho celého soudce jen pro mládež by mohlo být zbytečné. Otázkou také je, kde resort potřebných 150 milionů korun na soudy pro děti vezme. "Rozpočet na příští rok ještě není hotový. Zatím nevím, kolik mi na to dají peněz," tvrdí ministr.

Investice do nových soudů se podle policistů určitě vyplatí. "V anglosaských zemích takové soudy dávno mají a mají s nimi ty nejlepší zkušenosti," řekl Lubomír Fiala, specialista z pražské policie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue