Islamisté z Jednotného hnutí pro džihád v západní Africe (MUJAO) hlídkují ve...

Islamisté z Jednotného hnutí pro džihád v západní Africe (MUJAO) hlídkují ve městě Gao na severu Mali (16. července 2012) | foto: Profimedia.cz

Mali se chystá na válku. Sjíždějí se tam hordy ozbrojených džihádistů

  • 206
Na sever Mali se sjíždějí ozbrojení islamisté z okolních zemí, aby podpořili tamní ozbrojence před chystanou mezinárodní intervencí do země. Během víkendu jich dorazily stovky, uvedla agentura AAP s odvoláním na svědky a místní úřady. Islamisté mezitím zničili další vzácné svatyně v Timbuktu.

Islamisté z několika různých ozbrojených skupin kontrolují sever Mali už sedm měsíců. Postupně přemohli i Tuaregy, kteří doufali ve vytvoření vlastního státu na severu Mali, a už nějakou dobu tam uplatňují striktní islámské právo šaría. Kromě toho ničí vzácné svatyně v Timbuktu.

Situace už je tak daleko, že Rada bezpečnosti OSN nedávno dala zelenou vojenské misi. Regionální sdružení západoafrických států ECOWAS už má připraveno asi tři tisíce mužů ve zbrani, kteří by měli spojit síly s maliskými jednotkami a islamisty vyhnat. To vše za souhlasu Francie, jež nabídla logistickou podporu.

Datum vojenské intervence zatím oficiálně nepadlo, válka je však podle všeho nevyhnutelná. Evidentně se na ni připravují i i ozbrojenci. Na sever Mali se z okolních zemí sjely jen během víkendu stovky džihádistů, aby podpořili své ideologické bratry, píše australská tisková agentura AAP.

Ta se odvolává na svědectví obyvatel, maliských bezpečnostních složek, ale i prohlášení šéfů islamistických skupin. "Do oblasti Timbuktu a města Gao přijely stovky džihádistů, většinou ze Súdánu a ze Západní Sahary coby posily před ofenzivou maliských jednotek a jejich spojenců," uvedl nejmenovaný maliský bezpečnostní činitel.

Jeho slova potvrzují obyvatelé zmíněných měst. "Během 48 hodin přijelo více než 150 súdánských islamistů. Jsou ozbrojení a vysvětlili, že přijeli, aby pomohli jejich muslimským bratřím proti nevěřícím," popsal jeden z obyvatel Timbuktu.

Bezpilotní letouny

Agentura AP informovala, že Francie chce do Mali vyslat dva průzkumné bezpilotní letouny, které dosud působily v Afghánistánu. Paříž zároveň jedná se Spojenými státy o případné mezinárodní vojenské akci v Mali. Obě strany si vyměňují zpravodajské a bezpečnostní informace z oblasti západní Afriky. Severomaliští ozbrojenci nedávno unesli šest francouzských občanů a někteří Francouzi jsou údajně i v řadách severoafrických příslušníků teroristické sítě al-Káida.

zdroj: ČTK

Historická pouštní perla je jedním z míst, jež už měsíce ovládají islamisté ze skupiny Ansar Dine, která je napojená na al-Káidu islámského Maghrebu (AQIM). Město Gao pak ovládá islamistická skupina zvaná Jednotné hnutí pro džihád v západní Africe (MUJWA nebo MUJAO), taktéž napojená na AQIM.

Islamisté: Chtějí válku, bude válka

I tam vypadá situace podobně. Ozbrojené islamistické posily tam přijíždějí už od pátku a hlásí se islámské policii, popsal jeden z místních obyvatel s tím, že viděl kolem deseti pick-upů plných ozbrojenců, jak směřovali do hlavního sídla MUJAO.

"Chtějí válku, dáme jim válku. To je, proč se k nám přidávají odevšad naši bratři. Přicházejí z Alžírska, Senegalu, Pobřeží slonoviny i dalších zemí," nechal se slyšet jeden z velitelů Jednotného hnutí pro džihád v západní Africe Habíb Úld Isúf.

Před vypuknutím krize bylo Mali považováno v regionu za vzácný příklad stabilní demokracie. Teď se okolní státy i západní vlády bojí, že pouštní oblast na severu Mali by se mohla stát další baštou pro islámské radikály s mezinárodní působností, jako byl Afghánistán před 10 lety.

Situace v zemi se vyhrotila v březnu, kdy zemi uvrhl do chaosu vojenský puč. Toho využili Tuaregové, kteří chtějí na severu Mali vytvořit vlastní stát Azavad a společně s islamisty vytlačili vládní vojska ze severu země. Ale islamisté pak získali navrch a sen Tuaregů o vlastním státě se rozplynul.

Zatím je nejasné, jakou roli sehrají během případné vojenské intervence. Minulý týden před příchodem afrických vojáků na sever Mali varovali. Tuarežské hnutí je prý připraveno jednat s vládou v Mali a sousedními zeměmi o společné strategii proti islamistům. Proti aktivitám, které se v oblasti Azavadu odehrají bez jeho souhlasu, ale prý bude bojovat.

Ansar Dine a Jednotné hnutí pro džihád v západní Africe začali už před časem uplatňovat striktní islámské právo šaría, amputují tam ruce a nohy údajným zlodějům, zavedli kamenování nesezdaných mileneckých párů a místním ženám nařídili zakrývat obličej šátky, popsala AAP.

Islamisté ve starobylém Timbuktu, které je i na seznamu UNESCO, ničí navíc od začátku svatyně a hrobky, protože uctívání svatých považuje za modloslužebnictví. Minulý týden zbořili další hrobky tří místních svatých (ohrožené unikátní svatyně v Timbuktu si můžete prohlédnout zde).

Mapa Mali

Mapa Mali. Sever země ovládli na jaře islamisté společně Tuaregy. Ti pak vyhlásili samostatný stát Azavad. Islamisté pak ale získali navrch.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video