Amputace v poušti. Islamisté z hnutí Ansar Dine se shromáždili nedaleko

Amputace v poušti. Islamisté z hnutí Ansar Dine se shromáždili nedaleko Timbuktu, aby vykonali trest nad údajným zlodějem rýže. (16. září 2012) | foto: AP

Mali požádalo o vojenskou pomoc proti islamistům, kteří sekají ruce

  • 142
Západoafrické Mali požádalo sousední státy o vyslání vojáků, kteří vyženou militantní islamisty ovládající sever země. Bojovníci hnutí Ansar Dine ničí vzácné svatyně v pouštním městě Timbuktu a na ovládaném území nastolili právo šaría. Zahraniční intervenci ještě musí posvětit mezinárodní společenství.

Mali počítá s příchodem 3 000 vojáků, které by do oslabené země mělo vyslat Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS). Francie v pondělí oznámila, že Bamako už oficiálně požádalo Radu bezpečnosti OSN o nezbytný mandát k nasazení zahraničních sil. 

"Vláda Mali žádá o okamžitou vojenskou přítomnost těchto sil k podpoře bezpečnostních jednotek Mali při vykonávání mise," citoval francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius z dopisu, kterým vůdci Mali požádali OSN o schválení zahraniční intervence.

Žádost bude na půdě OSN projednána ve středu. Rada bezpečnosti OSN zřejmě mandát pro vyslání sil patnáctičlenné organizace západoafrických států neschválí, dokud nebude mít k dispozici podrobnou strategii celé operace včetně přesného počtu vojáků a předpokládaných nákladů.

Malijský prezident Dioncounda Traoré podle BBC zahraniční intervenci nejdříve odmítal, ale po intenzivních diplomatických jednáních souhlasil s umístěním vojáků v hlavním městě Bamako. Západní diplomaté se netají skepsí vůči vojenským plánům organizace ECOWAS. Není také jisté, zda potřebnou rezoluci na půdě Rady bezpečnosti nevetuje Rusko.

Francie, do jejíhož koloniálního panství území dnešního Mali dříve spadalo, už pro vojenskou akci nabídla logistickou a zpravodajskou podporu. Paříž ale odmítá vyslat vlastní vojáky, částečně i proto, že severoafrická al-Káida drží několik francouzských rukojmí.

Amputace

Dvě třetiny území Mali letos v březnu ovládli separatističtí Tuaregové, kteří využili chaotické situace po vojenském puči a svržení prezidenta. Sami byli ale zanedlouho vytlačeni stoupenci radikálního islámu, kteří jsou údajně napojeni na severoafrickou pobočku teroristické sítě al-Káida.

Islamisté z hnutí Ansar Dine ve městech Timbuktu, Gao a Kidal zavedli právo šaría a poničili starobylé muslimské svatyně, které se protiví jejich výkladu islámu. Jejich úspěchy vyvolaly obavu z šíření nestability a radikálních myšlenek v regionu.

Řada svědectví hovoří o krutých trestech pro všechny, kdo se bojovníkům Ansar Dine znelíbí. Na konci července například ukamenovali muže a ženu, kteří se údajně dopustili nevěry a v srpnu usekli ruku muži obviněnému z krádeže dobytka. Podle Amnesty International od srpna usekli ruku nejméně sedmi lidem, dopouští se sexuálního násilí a verbují dětské vojáky.

Rada bezpečnosti OSN minulý pátek vyjádřila znepokojení nad tím, že se teroristická hnutí včetně al-Káidy islámského Maghrebu a dalších spřízněných skupin stále silněji opevňují na severu Mali. Komisařka pro lidská práva Navi Pillayová zmínila vážné porušování lidských práv a možné válečné zločiny.

Bamako, Mali

Bamako, Mali

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video