Malešická spalovna se nemusí bát ekologů

M a l e š i c e - Třetí stupeň čištění spalin, který by zachycoval emise rakovinotvorných dioxinů, nebude s největší pravděpodobností spalovna v Malešicích vůbec potřebovat. Po takřka ročním provozu nové technologie založené na aplikaci látky Sorbalit do spalin, která na sebe váže dioxiny a těžké kovy, se hodnoty dioxinů vypouštěné do ovzduší pohybují pod 0,1 nanogramu na metr krychlový. Ročně tak dosáhnou jejich emise desetiny gramu. Potvrdila to dvojí měření v minulém roce. O patentování toho způsobu čištění požádaly Pražské služby, které spalovnu provozují, před rokem.

"Česká metoda umožnila dosáhnout nejpřísnějších parametrů o dva roky dříve, než budou tyto normy pro nás závazné legislativou EU," uvedl včera ředitel služeb Lubomír Němejc. Spalovně se podle něho tak podařilo ušetřit asi šest set milionů korun, tolik by stál třetí stupeň čištění. "Řešení si pouze vyžádá zvýšení provozních nákladů asi o pět milionů korun na nákup surovin, což je částka, kterou by stál i provoz třetího stupně," dodal.

Nejpřísnějším normám vyhovuje malešický podnik také emisemi oxidů dusíku, které se podařilo využitím selektivní nekatalytické redukce snížit o polovinu, na necelých dvě stě miligramů na metr krychlový. Česká norma se spokojuje s 350 miligramy. Do ovzduší se jich ze spalovny loni dostalo 150 tun.

Z odpadů, kterých hlavní město vyprodukuje ročně 280 tisíc tun, tedy množství, které by zaplnilo Václavské náměstí do výše dvaašedesáti metrů, se jich spaluje zhruba polovina. Přesto Němejc i výrobní ředitel Pražských služeb Jiří Šanda odmítají názor ekologů, že spalovna je předimenzované, megalomanské dílo. "Výkon spalovny je limitován potřebami tepla Pražské teplárenské, protože jiný chladič nemáme," míní Němejc. Připomněl, že spalovna měla podle původních představ minulého režimu plnit funkci malešické teplárny.

Snahou také je, více odpady třídit, čímž požadavky na spalování, které je nejdražší metodou likvidace odpadů, budou nižší. Město také uvažuje o využívání bioodpadu, ale pouze tvořeného zelení. Šanda v této souvislosti považuje za problém fakt, že o údržbu zeleně se stará asi sto šedesát firem. Většina odpadu tudíž končí na skládce.

"Už je ale zakoupený pozemek kousek od spalovny, kde by kompostárna měla vzniknout," míní Šanda. Nejbližším termínem je rok 2004. Kompostovat by se mělo až dvacet tisíc tun zeleně ročně. "Jde o ekologickou a poměrně nákladnou záležitost, město musí zvažovat, do jaké míry na to má a do jaké tím může zatížit občany," řekl ředitel Němejc. Se získáváním bioodpadu od občanů Pražské služby nepočítají, zkušebně nechaly rozmístit kontejnery na zeleň v Jižním Městě, ale lidé prý do nich házeli vše, co se jim nehodilo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video