Řeka Berounka se u Zadní Třebaně dá přejít suchou nohou (14.7.2015)

Řeka Berounka se u Zadní Třebaně dá přejít suchou nohou (14.7.2015) | foto: Petr Slavík, iDNES.cz

Suché jezy letos vodáky netrápily. Inspekce přesto rozdávala pokuty

  • 10
Letošní situace na řekách byla díky dostatku vody příznivá. Česká inspekce životního prostředí proto nemusela řešit mnoho případů suchých jezů, které trápily vodáky v minulém suchém roce. Přesto rozdala vodním elektrárnám, které mohou pokles vody v řece způsobit, pokuty za celkem 331 tisíc korun.

Inspektoři z oddělení ochrany vod provedli od počátku roku 2016 celkem 76 kontrol malých vodních elektráren (MVE), u kterých dohlíželi na dodržování minimálních zůstatkových průtoků. „V 19 případech jsme zjistili porušení vodního zákona a zahájili správní řízení. K 31. 7. 2016 nabylo zatím 11 pokut právní moci. Celková výše pravomocných sankcí činí 331 tisíc korun,“ uvedla mluvčí Jana Jandová. Úplná data za letošek budou známá až v prosinci.

Suché jezy

Sucho pod jezem vznikne za situace, kdy většinu vody z řeky odebírá vodní elektrárna do svého náhonu. Mezi jezem a návratem vody do řeky je takzvaný ochuzený vodní tok, kam by se voda měla posílat, avšak malé procento majitelů elektráren se tomu vyhýbá.

Vliv může mít také zanesené koryto řeky, kde jsou kameny a štěrk. Na to však elektrárny nemají vliv. V extrémním případě byl v roce 2015 na suchu i dvoukilometrový úsek pod jezem.

Oproti loňskému roku však kontrol výrazně ubylo. Během letošního léta zkontrolovali inspektoři 16 MVE a dvěma z nich nyní hrozí pokuta ve správním řízení. V roce 2015 jich zkontrolovali ve stejném období 85 a v 18 případech majitelé dostali pokutu za to, že odčerpávali příliš vody z řeky a pod jezem bylo sucho.

Menší počet kontrol souvisí s tím, že letos se srážky vrátily k normálu a v řekách bylo vody dost (více o vyhodnocení léta zde). Nedocházelo tedy k extrémním situacím, kdy voda v korytě pod jezem zcela chyběla.

Také vodáci podali velmi málo podnětů - letos jich bylo maximálně deset. „Nebylo jich hodně, protože bylo relativně dost vody. Nebyla tak špatná situace jako loni, kdy bylo na řekách významné sucho a téměř všude byly minimální stavy vody,“ řekl iDNES.cz majitel Vodácké školy záchrany a provozovatel webu suché jezy Petr Ptáček, který zároveň provozuje portál Suchejezy.cz, kde je možné upozorňovat na problematické malé vodní elektrárny.

Situace se podle majitelů elektráren zlepšila. Bylo vody dost

Sami majitelé vodních elektráren hodnotí letošní léto jako klidné, přestože inspekce zařadila kontroly MVE mezi hlavní úkoly oddělení ochrany vod a dohlížela zejména na místa, kde byl v minulosti porušován vodní zákon.

„V letošním roce je především v pořádku vodnatost na tocích. Hladina se pohybuje na přijatelné úrovni a nedochází k extrémním stavům, že by voda nebyla. Je relativní klid,“ řekl iDNES.cz místopředseda Svazu podnikatelů pro využití energetických zdrojů Robert Turinský.

Podle Turinského se zlepšila spolupráce s vodáky, kteří suché jezy v minulosti hojně nahlašovali. „V minulém roce jsme se na konci léta sešli, abychom si vysvětlili, jak fungují malé vodní elektrárny. Předtím tomu nerozuměli a jenom na nás házeli špínu. Většina případů nahlašovali z neznalosti, proč je tam málo vody. Aby se nesekli příště a neudělali si před inspekcí ostudu, tak se nás vždycky dopředu ptají,“ doplnil.

ČIŽP dostala v loňském roce 53 podnětů na nedodržování podmínek provozu malých vodních elektráren. Víc než polovina přišla přes portál Suché jezy. Celkově inspektoři prověřili 146 MVE. Kvůli závažným nedostatkům zahájili inspektoři 31 správních řízení o uložení pokuty. Ještě v roce 2015 nabylo právní moci 19 rozhodnutí o pokutách a nespolehliví majitelé tak zaplatili celkem 660 tisíc korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video