Pusťte nás do televize, volají malé strany.

Pusťte nás do televize, volají malé strany. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Malé strany si stěžují, že nejsou v debatách na ČT

  • 117
Malé politické strany protestují proti složení předvolebních debat v České televizi. Nelíbí se jim, že jsou zváni jen lídři ČSSD, ODS, lidovců, komunistů a Strany zelených. Televize ale tvrdí, že není možné debatovat se třiceti lidmi najednou. Vychází proto z průzkumů. Stížnosti prověří Rada ČT.

Česká televize dosud odvysílala tři debaty s názvem Otázky Václava Moravce speciál. Zatím se vysílalo z Karlovarského a Jihočeského kraje a z Prahy.

Televize do studia pozve vždy lídry krajských kandidátek pěti nejsilnějších stran. Vychází přitom z aktuálních průzkumů veřejného mínění od dvou agentur - STEM a SC&C.

Preference v krajích jsou jiné, tvrdí liberálové
To se ale nelíbí zástupcům neparlamentních stran. Liberální reformní strana (LiRa) dokonce podala stížnost Radě České televize. "Formát pořadu porušuje rovnost politické soutěže," napsal ve stížnosti šéf LiRa Milan Hamerský.

Radu upozornil, že ČT zve hosty jen na základě výsledků celostátních průzkumů, které se mohou lišit od podpory stran v jednotlivých krajích.

Poukázal na konkrétní příklad Karlovarského kraje. "ČT zvolila hranici pro zvaní zástupců politických stran pět procent podle celostátních průzkumů, jenže v Karlovarském kraji ji lidovci nepřekročili," uvedl Hamerský.

Poškozeni se cítí i SNK Evropští demokraté. Vadilo jim, že nebyli pozváni ani minulý týden v Praze, kde přitom mají druhý nejsilnější klub v magistrátu. "Neměly by se brát v potaz jen preference. V zahraničí je obvyklé, že do debat dávají nějaké výrazné regionální politické hráče," řekl iDNES šéf strany Jan Kasl.

Poukázal také na Karlovarský kraj, kde má jeho strana senátora a tři zastupitele. "Chápu, že se televize snažila najít nějaký objektivní model, ale přeci jenom uměle vytvořila úzkou skupinku, která má nárok být vidět," podotkl.

Šéf LiRa Hamerský ve své stížnosti radním navrhl, aby pořad upravili a po uplynutí lhůty pro podávání kandidátek dali prostor zástupci každé malé strany v pořadu Otázky speciál minimálně jednou.

Strany dostanou prostor v jiných pořadech
Podle moderátora Václava Moravce ale televize nic měnit nebude ani po uzavření kandidátních listin. "Pravidla byla na začátku jasně stanovena. Je na malých stranách, aby v regionech začaly dělat kampaň, to nemůže dělat Česká televize," řekl iDNES Moravec.

"Všechny strany dostanou prostor v pořadech Události, komentáře a Dobré ráno s Českou televizí. A v nedělních Otázkách se také objeví strany, které vykazují v průzkumech od dvou do pěti procent. Jejich argumentaci tedy nerozumím," podotkl Moravec.

Upozornil také na to, že už se nikdo nepodivuje nad tím, proč se malým stranám nevěnuje v tisku tolik prostoru jako velkým partajím. "Politické strany dostávají takový prostor, jaká je jejich relevance, což stanovuje i zákon o televizním vysílání."

Stížnost přesto prověří Rada ČT. "My se tím budeme zabývat, hlas menších stran má být slyšet," řekl MF DNES předseda rady Milan Horálek.

Moravec je však k případné změně formátu pořadu skeptický. "Pokud se rada rozhodne mi přikázat, aby tam bylo třicet hostů, tak já nebudu schopen to odmoderovat. Třicet subjektů opravdu nezvládnu," dodal moderátor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video