Malé strany jako je TOP 09 v čele s Karlem Schwarzenbergem (na snímku) by neměly před volbami plýtvat silami v malých krajích.

Malé strany jako je TOP 09 v čele s Karlem Schwarzenbergem (na snímku) by neměly před volbami plýtvat silami v malých krajích. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Malé kraje malým stranám volby nevyhrají. Bojovat musí o ty velké

  • 41
Chtějí-li se nové i staré malé strany – Věci veřejné, TOP 09, zelení či lidovci – dostat do Sněmovny, měly by kampaň soustředit do čtyř největších krajů. V Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji jim totiž stačí výrazně méně hlasů, aby tady získaly poslanecký mandát.

Varováním je jim nejkřiklavější případ Strany zelených z minulých voleb v roce 2006. Ta získala vůbec největší podporu ze všech čtrnácti regionů v malém Libereckém kraji – skoro 10 procent. Přesto to v regionu, kde se hrálo o pouhých osm poslaneckých křesel, nestačilo ani na jediné.

Naopak ve velkém Jihomoravském kraji, kde se rozdělovalo 23 mandátů, stačilo zeleným šest procent k získání jednoho křesla. A lidovci tehdy v největším volebním obvodě v Praze dokonce s pouhými 4,8 procenta hlasů dosáhli na jedno poslanecké křeslo.Suma sumárum: zelení v roce 2006 potřebovali na jednoho poslance 56 tisíc hlasů, zatímco ODS a ČSSD jen asi 23 tisíc.

Vypadá to nespravedlivě a říká se tomu D’Hondtova metoda. Uplynulé čtyři roky se malé strany marně snažily, aby se volební systém změnil. Nepodařilo se, takže jim zbývá jen poučit se z minula: neplýtvat ve finiši silami v malých regionech typu Karlovarský, Liberecký či na Vysočině.

Jak je vidět, tady ani výrazně přes pět procent hlasů nakonec k vytouženému poslaneckému křeslu stačit nemusí.Této matematiky se tolik nemusejí bát "Véčkaři" a "Topka", kteří podle předvolebních průzkumů mají silnou pozici v hlavním městě.

Bývalá Topolánkova vláda před svým pádem prosazovala změnu volebního systému, který by spravedlivěji dělil mandáty a neznevýhodňoval tolik malé partaje.

Navíc vítěz volby měl mít bonus deset poslaneckých mandátů navíc, aby se předešlo tradičně velmi těsným výsledků voleb. A také vzniku velmi nestabilních vlád závislých na tom, jak se ten který poslanec zrovna vyspí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video