Malé dítě patří do školky

Nedáváte své dítě z nějakého důvodu do mateřské školy? Tak to mu v podstatě ubližujete. Výzkumy odborníků zabývající se dětskou psychologií potvrzují, že právě výchova ve školkách je nejpozději pro pětileté dítě klíčová pro jeho úspěch ve škole, ale také v dalším životě. Autoři Bílé knihy, konceptu budoucnosti českého školství, se podle těchto zjištění zařídili.

V dokumentu doporučují zajistit každému dítěti v tomto věku zákonný nárok na předškolní vzdělávání. "Tento požadavek jsme už zapracovali do školského zákona, který nyní leží na vládě. Zaručuje dětem právo na umístění do mateřské školy. Navíc kromě stravy, za kterou se bude platit i nadále, má být tento rok zbaven všech poplatků," prohlásila Marta Jurková z odboru předškolní výchovy ministerstva školství.

V čem je podle odborníků předškolní výchova ve školkách tak podstatná? "Nejde tu o učení. Dnes však díky vývojové psychologii víme, že jde o období, kdy se vytváří celá řada důležitých vlastností. Ty se tvoří jen v dětské společnosti, rodina je neumí suplovat. Jde o umění spolupracovat, spolu si hrát, spolu se smát," říká přední dětský psycholog Zdeněk Matějček.

Navíc: děti se ve školce mohou leccos naučit. "Pomáháme jim poznávat barvy, tvary, rozvíjíme motorickou paměť. Rodiče na to mnohdy nemají tolik času a nemusí vědět, jak na to," soudí ředitelka Mateřské školy v Nezvalově ulici v Olomouci Naděžda Vacíková.

Odborníci tvrdí, že právě školka je tím místem, které může pomoci srovnat rozdíly mezi dětmi dané odlišným původem, zázemím, rodinou. "Proto je péče o děti v mateřských školách vysoce zodpovědnou činností. A je důležité, aby učitelky mateřských škol měly vyšší vzdělání, než mají dnes," prohlásil nedávno šéf týmu Bílé knihy Jiří Kotásek.

V dokumentu, který jeho tým zpracoval, se počítá s tím, že každý předškolní pedagog musí absolvovat bakalářské studium na některé z pedagogických fakult. To se samozřejmě nelíbí středním pedagogickým školám. Takové nařízení by pro ně znamenalo konec. "Nedávno naše střední pedagogické školy hodnotili experti OECD. Kvalitu vzdělávání označili za velmi vysokou," poznamenal ředitel Vyšší odborné školy pedagogické a sociální, Střední pedagogické školy a Gymnázia v Praze 6 Jaroslav Sekot.

Experti podle něj nicméně doporučili, aby se o děti do budoucna starali pedagogové s vyšším vzděláním. "Hovoří se však jak o univerzitním vzdělání, tak o neuniverzitním. Vyšší odborné školy mají vymyšlené projekty, chtěly by se do příprav budoucích učitelek zapojit. Ale v Bílé knize se s nimi nepočítá.

Je škoda zahodit dobré didaktiky a řadu profesionálů, které dnes máme," říká Sekot. Vysoké školy navíc připouštějí, že na nový úkol nejsou připravené. "Pokud vůbec bude vůle program na fakultě otevřít, nestane se tak dříve než v září 2002," odhaduje Dana Tomanová, která se na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci zabývá předškolním vzděláváním.

Nové úkoly vyplývají z Bílé knihy i pro obce. Ty budou zavázané dětem v předškolním věku školku zajistit. "To je velmi důležité, protože obce mnohdy upřednostňují jiné věci," soudí Sekot, který se podílel na výzkumu OECD zaměřeném na předškolní vzdělávání. Z něj vyplývá, že republika patří v Evropě k zemím s nejhustší sítí mateřských škol. "Ale například v hlavním městě je jejich dostupnost horší. Do Prahy neustále migrují lidé, ale školek nepřibývá," upozorňuje Sekot.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video