Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

K problémům v Sapě přispělo i vedení tržnice, říkají mladí Vietnamci

  • 38
K problémům Sapy přispěla špatná komunikace vedení s médii i dlouhá doba, kdy se do areálu neinvestovalo. Uvedli to studenti, které pozvala společnost Člověk v tísni na setkání, jenž se této pražské tržnice týkalo. Zároveň uvedli, že Vietnamci v Česku rozhodně nejsou jen Sapa.

O vietnamské tržnici Sapa v Praze se začalo mluvit poté, co ji řešil bezpečnostní výbor Sněmovny. Podle tvrzení policie a bezpečnostních služeb jsou v Sapě drogy, perou se tu peníze a dochází i k velkým daňovým únikům (více zde).

"Bývám v Sapě často a už tak rozeznávám tváře některých policistů nebo celníků, kteří se tam objevují pravidelně. Teď někdo řekne, že jsou tam takto velké problémy. To si o policistech, kteří jsou tam denně, myslí, že se tam flákají, že jsou všichni podplacení?" ptá se Pham Quoc Loc, kterého spolužáci znají jako Lubora.

On i jeho kolega David Tran Hoang přiznali, že mezi Vietnamci existují ti, kteří drogy prodávají, především marihuanu, či se zabývají prostitucí. Mluvili i o tradičním problému s padělky značkového zboží. Oba vysokoškoláci ale tvrdili, že se to týká jen menšiny, či dokonce spíše jednotlivců.

"V Sapě bývám pravidelně. Nevím, jestli jsem zaostalý nebo uzavřený, ale nic takového se ke mě nedostalo," řekl o problémech s drogami nebo praním peněz Lubor, který do tržnice vodí české kamarády, aby jim ukázal, že to není místo nijak životu nebezpečné.

Nemají žádné důkazy, aby něco takového tvrdili

Podle studentů neexistují žádné údaje o trestné činnosti v areálu tržnice, které by vedly k závěrům, jež zazněly po jednání bezpečnostního výboru Sněmovny. Jeho šéf František Bublan mimo jiné uvedl, že kontroly často nic neodhalí, protože jsou o nich Vietnamci dopředu informováni.

"Kdybychom o zátazích věděli, tak proč by si obchodníci nechali zabavovat věci, proč by je předem neschovali?" reagoval Lubor. Podotkl, že občas fámy o blížící se kontrole po tržnici kolují, ale většinou žádná nakonec nepřijde.

Za poslední tři měsíce zaregistroval asi šest nebo sedm kontrol. "Jsou to spíše menší akce a podle mě jsou efektivnější než ty obří, kdy se zavře celý areál," řekl.

Problém Sapy je i její vedení, myslí si studenti

Ze současné situace ale studenti neviní jen policii a tajné služby. Chyby udělala i společnost Saparia, které areál patří.

"Problémy  jsou podle mého názoru dané tím, že většina lidí ve vedení společnosti Saparia nebo těch, kteří se okolo vedení pohybují, je starší. Většinu naráží na jazykovou bariéru a nedokážou tak komunikovat s médii, či reklamními agenturami. Chybí tam mladší prvek," uvedl Lubor.

"Dlouhou dobu do areálu společnost Saparia nic neinvestovala, což přispělo k problémům jako byl požár a další," přidal další důvod David Tran Hoang. Zároveň ale upozornil, že už pět let existují plány na modernizaci tržnice.

David Tran Hoang zároveň upozornil, že Sapa nezastupuje Vietnamskou komunitu. "Už jen proto, že v Česku jsou další obří tržnice v Brně, Ostravě nebo v Chebu," připomněl.

Eva Pechová z Klubu Hanoi navíc připomíná, že Vietnamci nejsou žádná komunita. "Je to spousta lidí, kteří spolu vůbec nemusí souhlasit. Běžný Čech je ale tak vidí, a často je nevnímá jako jednotlivce," uvedla.


Video