Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zlom v boji proti malárii? Afrika se dočká ostrého testu vakcíny

Světová zdravotnická organizace v pondělí oznámila, že od příštího roku bude v terénu testovat vakcínu proti malárii. Půjde o první velkou aplikaci vakcíny mimo laboratorní podmínky. Nasazena bude v Africe, kde se tímto onemocněním nakazí nejvíce pacientů. Ročně kvůli malárii zemřou stovky tisíc lidí.

Lékařům se daří s touto nemocí úspěšně bojovat. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) klesl počet úmrtí na malárii mezi lety 2000 až 2015 o 62 procent. O 21 procent se zmenšil i počet nakažených. Pozitivní vývoj je dán opatřeními proti šíření malárie, kterou přenášejí komáři.

V subsaharské Africe však až 43 procent lidí ohrožených malárií nemá přístup k moskytiérám a prostředkům proti komárům. I proto WHO v Africe registruje nejvíce nakažených.

Malárie

Malárie je způsobena Plasmodii, parazitickými prvoky kmene Apicomplexa. Jejich přenašečem na člověka je komár rodu Anopheles. Příznaky malárie se obvykle projeví 8 až 25 dní od doby infikace. První symptomy se velice podobají příznakům chřipkového onemocnění. Časté jsou bolesti hlavy, zvýšená tělesná teplota, bolest kloubů či zvracení. Klasickým příznakem malárie jsou takzvané návaly, kdy se střídá zimnice s horečkou. Hrozí i kóma a následné úmrtí, pokud není malárie adekvátně léčena. Nemoc se často nepodaří zcela vyléčit, a může se vracet i po letech.

Zdroj: Wikipedia

V roce 2018 zde WHO poprvé otestuje vakcínu proti malárii. Nasadí ji v nejexponovanějších oblastech Keni, Ghany a Malawi. Na vývoji vakcíny se podílela i Photini Sinnisová z amerického Výzkumného institutu pro malárii na Univerzitě Johnse Hopkinse. „Zprvu jsme si nemysleli, že by vakcína někdy mohla fungovat. Vědci jsou skeptičtí lidé,“ uvedla pro CNN.

Postupným vývojem však její tým došel k funkční vakcíně, která se osvědčila v laboratorních podmínkách i v izolovaných testech přímo v terénu. „Vyvinuli jsme vakcínu, která může mít skutečné výsledky,“ dodává Sinnisová. Vědci už vakcínu otestovali na 11 000 dětech v subsaharské Africe. Podařilo se jim snížit jejich úmrtnost o 50 procent.

Dlouhý vývoj vakcíny

Vývoj vakcíny s označením RTS,S, známé také jako Mosquirix, začal v roce 1987. Vznikala v rámci společného projektu iniciativy PATH, Nadace Billa a Melindy Gatesových a zdravotnických organizací sedmi afrických států.

Cílem nasazení vakcíny je zejména ochrana malých dětí před nejhorší formou malárie Plasmodium falciparum. Pilotní projekt má zjistit, zda vakcína bude fungovat i v reálných podmínkách. Aplikovat se musí čtyři dávky takzvanou nitrosvalovou aplikací. Očkování dostanou děti a mladiství od pěti do sedmnácti let.

„Vidina vakcíny proti malárii je pro nás skvělou zprávou. Informace, které nasbíráme v tomto pilotním programu, nám pomohou s rozhodnutím, zda vakcínu nasadit plošně. Ve spojení s dalšími opatřeními proti malárii má vakcína potenciál v Africe zachránit životy stovek tisíc lidí,“ tvrdí Matshidiso Moetiová, regionální ředitelka WHO pro Afriku.

Podívejte se, jak probíhá nákaza malárií:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video