Julia Gillardová

Julia Gillardová | foto: Profimedia.cz

Malá prsa a obří stehna. Politik servíroval křepelku a la premiérka

  • 22
V Austrálii se blíží parlamentní volby a v politicky rozjitřené době vyostřuje předvolební klání i genderová otázka. Jeden z opozičních politiků navíc nabídl na večírku pro sponzory a příznivce menu, v němž se jeden chod jmenoval po premiérce Julii Gillardové a nelichotivě komentoval její tělo.

"Křepelka na způsob Julie Gillardové - malá prsa, obří stehna a velká rudá krabice." Asi tak by se dal přeložit jeden z chodů na večírku kandidáta australské opozice do parlamentu Mala Brougha. Menu se podle australské televize ABC naváželo nejen do poprsí a nohou předsedkyně vlády, ale i do jejích genitálií.

Objevilo se na party, kterou liberální politik pořádal pro své sponzory a příznivce už na konci března, nyní se však jeho snímek dostal na veřejnost. A okamžitě vyvolal ostrou politickou debatu. Šéfka australských labouristů menu označila za "nechutně sexistické" a označila ho za "model chování" opozice.

Gillardová a volby

Jednapadesátiletá Julia Gillardová je první ženou na premiérském postu v Austrálii. V čele země stojí od roku 2010, kdy v této roli nahradila stranického kolegu Kevina Rudda. V posledních měsících ale její vládní labouristé těžce ztrácejí v preferencích a očekává se, že vyhraje liberálně národní opozice.

Vynořují se také stále spekulace, že někteří členové strany si přejí, aby ji ve vedení nahradil právě Rudd. Gillardová v posledním zhruba roce ustála už dvoje stranické hlasování, v němž australští labouristé vybírali svého šéfa. Naposledy post obhájila v březnu.

Mal Brough se za něj omluvil a tvrdí, že menu navrhoval jeho známý, který není ani členem stejné strany. Myslel si prý, že je vtipné. Menu se kromě Gillardové naváželo i do jejího předchůdce v premiérském úřadu i ve vedení strany Kevina Rudda, dvou dalších zákonodárců a strany zelených.

Lídr opozice Tony Abbot menu označil za nevkusné, Mala Brougha v jeho kandidatuře ovšem i nadále podporuje. Naopak zkritizoval premiérku, že svými projevy rozděluje národ. Julia Gillardová totiž už v úterý opět vytáhla do předvolebního boje genderovou kartu.

"14. září učiníme velké rozhodnutí jako národ. Bude to rozhodnutí o tom, zda opět vykážeme ženské hlasy z našeho politického života," prohlásila na svém večírku pro sponzory a příznivce. "Nechceme žít v Austrálii, kde interrupce bude zase politickou hříčkou mužů, kteří si myslí, že o tom vědí víc," dodala.

Tonyho Abbotta už loni označila za misogyna (nepřítele žen) a sexistu a nadcházející volby jako klání mezi "silnými bojovnými ženami" a "politicky slabými muži".

Pětapadesátiletý katolík Abbott, který ještě v roce 2004 označoval interrupce za doslova národní tragédii, se v poslední době od tohoto názoru distancuje. A zákon ohledně interrupce nehodlá měnit. Potraty jsou v Austrálii legální, v jednotlivých státech jsou však různě přísné.

"Myslím, že poslední věc, kterou by měl politický lídr dělat, je pokoušet se rozdělovat Australany na základě třídy, pohlaví nebo místa narození. A to je problém současné premiérky a vlády (...). Provozují politiku rozdělování," reagoval Abbott na prohlášení Gillardové.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video