Makoto Hirata u soudu (16. ledna)

Makoto Hirata u soudu (16. ledna) | foto: Profimedia.cz

Člen Óm šinrikjó stanul před soudem, před útokem sarinem mučil notáře

  • 0
V Japonsku začal soudní proces s Makoto Hiratem, bývalým členem japonské sekty Óm šinrikjó, která v roce 1995 spáchala sarinový útok v tokijském metru. Hirato, který se vzdal policii v roce 2011, je však stíhán kvůli únosu a smrti úředníka.

I přesto, že byl právoplatným členem sekty, souvislost s útoky mu prokázána nebyla. Policie ho proto stíhá kvůli jinému zločinu. Dnes 38letý Hirata se totiž v roce 1995 spolčil s dalšími členy sekty Óm šinrikjó a spolu s nimi unesl bratra ženy, která se snažila ze sekty vystoupit po tom, co ji sekta nutila odevzdat její půdu. Uneseným byl 68letý notář. Hirata ho spolu se svými kumpány unesl přímo na jedné z tokijských ulic a následně ho uvěznili v přísně střeženém sídle sekty na úpatí hory Fudži.

Tam se z uneseného snažili dostat informace o jeho sestře. Vpichovali mu kvůli tomu sedativa. Informace se jim však získat nepodařilo a unesený muž po předávkování zemřel, píše server BBC. Hirata následně dlouhých sedmnáct let unikal policii a skrýval se na neznámém místě. Až 31. prosince roku 2011 se sám vzdal policii (více se dočtete zde).Byl jedním ze tří posledních hledaných členů sekty. Zbývající dva byli dopadeni v červnu 2012 a také je čeká soud (více o zadržení posledního člena sekty se dočtete zde).

Více než rok po tom, co se vzdal, Hirata poprvé stanul před soudem. Ve čtvrtek v soudní síni mimo jiné uvedl, že neměl v úmyslu notáře unést. "Při únosu jsem ani nehrál žádnou významnou roli," hájil se Hirato. "Omlouvám se, že jsem způsobil takovou bolest oběti, její rodině a společnosti," dodal. Podle informací japonské agentury Kjódó by měl soudní proces trvat asi dva měsíce. V krajním případě Hiratovi hrozí i trest smrti.

Někteří z členů sekty, kteří byli již dříve odsouzeni k smrti, se mají procesu s Hiratem účastnit jako svědci. Kvůli tomu japonské úřady odložily jejich popravy, dokud nebudou všechny soudní procesy se stoupenci sekty uzavřeny.

Sarin v tokijském metru a smrt na šibenici

Sekta Óm šinrikjó vedená jogínem Šókó Asaharou, vypustila v březnu 1995 nervový plyn sarin do tokijského metra, zabila 13 lidí a dalších 5 500 přiotrávila. Její členové tak spáchali nejhorší teroristický čin v Japonsku od 2. světové války a vůbec první útok svého druhu na světě, provedený chemickou zbraní. Řada lidí, kteří se plynu ochromujícího nervovou soustavu nadýchali, dodnes trpí trvalými následky.

Působení sarinu

Působí velice rychle na centrální nervovou soustavu. Podle intenzity zasažení nastane zúžení zornic, pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dýchací obtíže, kašel, zvýšená sekrece hlenu, zvracení, pocit úzkosti a neklid. Při větším zasažení dochází k záškubům a křečím jednotlivých částí těla. U člověka neléčeného podáním protijedu nastává smrt následkem ochrnutí dýchacích svalů a zástavy srdce.

Zdroj: Wikipedia

Sekta Óm šinrikjó stojí i za dalším útokem sarinem. Ten se odehrál v obytné čtvrti ve městě Macumoto ve středním Japonsku v roce 1994 a vyžádal si osm mrtvých. Stoupenci sekty navíc odstraňovali i jednotlivce, kteří jim ideově stáli v cestě.

Vůdce sekty Šókó Asahara byl zatčen dva měsíce po útoku na tokijské metro na úpatí hory Fudži a soud ho poslal na šibenici, stejně jako dalších 12 jeho kolegů. Po zásazích japonské vlády proti členům sekty změnila organizace v roce 1999 svůj název na Alef a dnes se prohlašuje za umírněné náboženské hnutí. Japonské úřady nicméně jejích asi 1 500 členů nadále považují za hrozbu pro společnost a drží je pod přísným dohledem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: sarin

Video