Makedonie hlasovala pro mír

  • 1
Makedonský parlament odhlasoval změnu ústavy, která umožní začlenit do makedonského právního řádu reformy ve prospěch Albánců. Ty jsou součástí mírové dohody dojednané za asistence Západu 13. srpna ve Skopje. Rozhodnutí poslanců tak připravilo půdu pro pokračování odzbrojovací operace NATO.

Návrh byl schválen 91 ku 19 hlasům. Hlasovalo o něm 112 poslanců ze 120. Rozhodnutí muselo být přijato dvoutřetinovou většinou.

Zákonodárci nyní v nové parlamentní rozpravě, která by měla začít do deseti dnů, rozhodnou o konkrétních ústavních změnách. Vlastní ústavní reformu pak musí parlament schválit do 27. září, kdy také končí mandát jednotek NATO zaměřený výhradně na shromáždění zbraní od povstalců a jejich likvidaci.

Jednání parlamentu provázely potíže
Jednání makedonského parlamentu, které začalo minulý týden v pátek, provázel od počátku nesouhlas řadových občanů i poslanců. Mnozí poslanci včetně premiéra Ljubča Georgijevského jednání ignorovali.

 "Nemůžeme pokračovat, protože teroristé šikanují a blokují makedonské uprchlíky, kteří se pokoušejí vrátit do svých domovů," prohlásil v sobotu ráno předseda parlamentu Stojan Andov a jednání přerušil.

Jednání byla obnovena poté, co Albánci zrušili blokádu u Tetova a umožnili průjezd autobusů s makedonskými civilisty. Silný nátlak na Andova vyvíjeli také mezinárodní vyjednávači, kteří ho upozornili, že kladením nových podmínek, které nejsou v politické dohodě, maří mírový proces.  

Podle dohody měl parlament zahájit jednání o reformách poté, co jednotky NATO odeberou albánským povstalcům třetinu z celkového plánovaného počtu 3300 kusů zbraní. Tato podmínka byla splněna, oznámil minulý čtvrtek vrchní velitel operace Hlavní sklizeň Gunnar Lange.


Před obědem: Britové myjí Čechům ruce.

Operace s otazníky - komentář 

Druhý den akce: Češi zůstali u Skopje.

Nechceme albanizaci země, křičeli Makedonci
Budovu parlamentu v pátek zablokovaly stovky rozlícených Makedonců.

Demonstranti mávali rudožlutými makedonskými vlajkami a nad davem se tyčily transparenty typu: "USA a NATO, odejděte z Makedonie do 48 hodin" a "Požadujeme demisi celé vlády". "Ústava nesmí být změněna" a "Nedovolíme albanizaci země," žádali ve svých sloganech slovanští Makedonci.

Poslancům, kteří se pokoušeli proniknout do budovy parlamentu, demonstranti blokovali cestu a nadávali.

Zadní vchod do makedonského parlamentu střeží speciální oddíly policie. Parlament, který obléhají stovky Makedonců, má zahájit jednání o ústavních změnách ve prospěch Albánců. (31. srpna 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video