Lékaři vakcínu proti ebole testovali na makacích. Ilustrační foto

Lékaři vakcínu proti ebole testovali na makacích. Ilustrační foto | foto: Wikipedia

Vědci mají vakcínu, která opice deset měsíců ochránila před ebolou

  • 7
Vědci přišli s účinným očkováním opic proti viru eboly, která se v současné době šíří v západní Africe. Experimenty amerického Národního ústavu zdraví ukázaly, že makakové si po naočkování imunitu proti krvácivé horečce udrželi až deset měsíců.

Národní ústav zdraví v Marylandu testoval dvě vakcíny. První byla založena na neškodném opičím viru modifikovaném tak, aby nesl protein eboly kmene Zair, který je odpovědný za poslední epidemii v západní Africe. Jediná injekce této vakcíny zajistila, že makakové byli proti smrtící nemoci po několik týdnů imunní.

Výzva Sobotkovi

Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic vyzvala vládu, aby se do boje proti ebole aktivně zapojila. „Máme-li mít šanci tuto mezinárodní hrozbu zvládnout, nemohou země rozvinutého světa, mezi něž Česká republika bezesporu patří, dál sedět s rukama v klíně a omezovat svou aktivitu na ochranu vlastního území,“ apeluje v otevřeném dopisu na premiéra Sobotku ředitel české pobočky organizace Pavel Gruber.

Opice poté dostaly i druhou vakcínu založenou na modifikovaném viru neštovic. Po ní byly proti ebole imunní dokonce deset měsíců. "To nám dává naději na úspěšné studie u lidí," uvedl pro deník The Guardian londýnský profesor infekčních nemocí Martin Hibberd. První vakcína se na lidech v současnosti testuje v Gambii, Mali a Velké Británii.

Pokud další testy ukážou, že je bezpečná i pro lidi, mohla by se začít dávat humanitárním pracovníkům a obyvatelům v postižených oblastech. Zabránilo by se tak dalšímu šíření eboly v regionu.

Při poslední epidemii, která zasáhla Guineu, Libérii, Sierru Leone a Nigerii, zahynulo podle Světové zdravotnické organizace (WHO) více než dva tisíce lidí. Agentura Reuters v pondělí zveřejnila mapu ilustrující počty mrtvých v západní Africe. Výzkum provedli vědci Oxfordské univerzity a podle nich je z ní patrné, že je v ohrožení mnohem více částí kontinentu než se původně zdálo (na mapu se můžete podívat zde). WHO varovala, že epidemie si může v budoucnu vyžádat až dvacet tisíc obětí.  Virus se přenáší kontaktem s tělními tekutinami a způsobuje horečku, zvracení a krvácení.

Kvůli možnosti šíření eboly nesmí do Mekky

Epidemie eboly bude mít pro muslimské obyvatelstvo západní Afriky ještě další dopady. Saúdská Arábie jim letos nevydá víza pro účast na islámské pouti do Mekky. Království je v kontaktu se Světovou zdravotnickou organizací a tvrdí, že přijaly preventivní opatření, která mají zabránit rozšíření viru v zemi.

Výjimkou bude pouze Nigérie, která sice patří k zemím, kde lidé na ebolu umírají, ale není postižena tolik jako ostatní státy regionu. Náměstek saúdskoarabského ministra zdravotnictví v pondělí řekl, že z Nigérie přijíždí každý rok 70 tisíc věřících. Islám zde vyznává téměř polovina populace.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue