Francouzka pod palbou kritiky. Neotevřela podnik prchajícím v Nice

  • 446
Hněv, znechucení a příval nadávek od svých sousedů i anonymů na sociálních sítích musí už od čtvrtka snášet majitelka restaurace ve francouzském Nice. Když z Anglické promenády utíkaly tisíce lidí, aby se zachránily před útočníkem za volantem, ona je odmítla pustit dovnitř. „Nařídila mi to policie,“ brání se nešťastná žena s tím, že jen chránila své hosty.

„Chtěla bych vás upozornit, že namísto toho, aby mě i mé kamarádky zachránila, nám restaurace zavřela dveře doslova před nosem. Je to nepřijatelné a hanebné!“ napsala krátce po útoku na promenádě nejmenovaná Francouzka rozčileně na Facebook (více o útoku zde).

Ulicemi v tu chvíli před rozjetým náklaďákem prchaly tisíce lidí. Mnozí ani nevěděli, proč utíkají, jen se přidali k davu a snažili se někam schovat. Kamkoliv.

O který podnik se jedná, dívka podle deníku Le Figaro neuvedla. Jistá Nina Hoyezová už ovšem byla konkrétnější. „Nějaký muž zablokoval vstup, zrovna když jsme se tam se třemi kamarádkami chtěly ukrýt. Odtlačil nás a křičel na nás. Je to restaurace Le Grand Balcon. Počítám s vámi, že jí uděláte reklamu,“ rozohnila se a udala i přesnou adresu.

Hoyezová příspěvek nakonec smazala, škoda už však byla vykonána. Příběh o lidsky nepochopitelném jednání z pohledu Francouzů, kteří právě zažili teroristický útok, rozpoutal bouři. Sdílelo jej přes 75 tisíc lidí a brzy restauraci znali i ti, kteří Twitter ani Facebook nemají.

V komentářích se hemžila slova jako zrádce, bojkot či bastard a klíčovým slovem, pod kterým se zloba od počátku šířila, je hashtag #LeGrandBalcon.

Majitelce momentálně nejvíce nenáviděné restaurace v Nice Karine Marro okamžitě také začaly chodit stovky agresivních mailů, telefon s anonymními výhrůžkami nepřestává zvonit. „Podpálíme ti restauraci, kolaborantko,“ říkají. Někteří si to s ní přicházejí vyřídit i ručně.

Restaurace Le Grand Balcon:

17.července 2016 v 13:15, příspěvek archivován: 17.července 2016 v 13:26

Quel honte ! Qu'il reste fermé pour de bon. Refuser d'accueillir des gens lors d'un attentat. . Bravo #LeGrandBalcon pic.twitter.com/StqY6s7UTS

Řídila jsem se instrukcemi policie, brání se restauratérka

„Jsem v koncích,“ pláče nešťastná hostinská. Podle svých slov přitom nikomu neublížila, jen udělala to, co po ní chtěla policie - chránila své hosty. Jak říká, v osudný večer byla restaurace přeplněná a většina zákazníků se navíc právě přesunula z venkovní zahrádky dovnitř, když vypukla panika a proudy lidí se začaly přelévat ulicí.

„Pouštěli jsme maximální množství lidí až do chvíle, kdy nad sebou jeden muž asi kvůli prožitému traumatu ztratil kontrolu a fyzicky ohrožoval hosty. Intervence GIGN (speciální jednotka četníků, pozn. red.) zamezila dalším útokům a policie nás pak oficiálně požádala, abychom neotevírali dveře,“ vysvětlila Marro svým spoluobčanům také ve facebookové skupině Hanba restauraci Le Grand Balcon, která byla později zrušena.

Vyděšený Angličan chtěl údajně utéci po střechách domů. „Musela jsem zajistit bezpečí svých klientů i své. Udělala jsem totéž co všichni restauratéři v Nice a jsem napadána ze všech stran. Každé dvě sekundy někdo volá, každých deset sekund přijde mail. Jsme tady už čtyři generace a své povolání dělám s vášní. Jediné, co chci, je pracovat,“ popisuje Marro a říká, že své město miluje nadevše a nyní tak prožívá „dvojitou bolest“.

Přestože jí právě na sociálních sítích spousta lidí vyjadřuje podporu a brání ji před ostatními, restauratérka se i tak rozhodla podat trestní oznámení na neznámého pachatele pro pomluvu.

Jen dva dny po útoku naštval Francouze hotelový ohňostroj

Vlnu nevole na sociálních sítích v sobotu večer vyvolala také neúcta organizátorů ohňostroje ve vesnici Saint-Jean-Cap-Ferrat. Od akce před hotelovým komplexem Grand hôtel neupustili ani přes vyhlášený státní smutek.

Útok v Nice

Mezi půlnocí a půl druhou ráno tak rány podobné střelbě mohli slyšet i truchlící obyvatelé jen pár kilometrů vzdáleného Nice. „Ohňostroj, který všichni v Nice slyšíme směrem ze Saint-Jean, je opravdu hanebný. Trochu respektu,“ napsal na Twitter uživatel Ethan Stinson.

Server Le Point přinesl také další tweety. Reakce v nich jsou velmi podobné: „Ostuda, kdo je za toto odpovědný?“ „Žádný respekt k našim mrtvým!“ Uživatelka Héloïse Hervouëtová také k fotografii představení na obloze připojila hashtag #insulteauxvictimes (urážka obětí).

Mluvčí hotelu pro AFP v neděli ráno bez dalšího vysvětlování potvrdil, že kritizovaná světelná show pocházela právě z prostranství před budovami Grand hôtelu. „Nechci ke stávajícím emocím přidávat další,“ řekl lakonicky.

Ředitel recepce hotelu Jean-Jacques Poulet pak pro Nice Matin uvedl, že šlo o soukromý ohňostroj, jakých během léta proběhne několik, a že jej úřady povolily. „Reakci lidí naprosto rozumím,“ dodal.

Podle zdroje blízkého vyšetřování, na který se odkazuje francouzský deník Le Figaro, si atentátník Mohamed Lahouaiej Bouhlel po dva dny před útokem v nákladním voze projížděl trasu, na které pak 14. července zavraždil 84 lidí. Francouzské ministerstvo zdravotnictví také upřesnilo údaj o počtu lidí, které Bouhlel zranil, a zvedlo jej na 303 (více zde).

Ohňostroj v Saint-Jean-Cap-Ferrat byl vidět i z Nice:

17.července 2016 v 00:09, příspěvek archivován: 17.července 2016 v 11:58

Et donc là - bas, à quelques kilomètres de Nice, 48h après le drame, un feu d'artifice..... pic.twitter.com/mhujxuQGyn


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue