Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Šéfová realitky obírala klienty o statisícové zálohy, hrozí jí osm let

Statisícové sumy inkasovala od klientů majitelka třebíčské realitní kanceláře jako zálohu na nákup nemovitosti. Peníze ani klíče od vytouženého bytu či domu klienti však už nikdy neviděli. Nyní policie proti čtyřiapadesátileté ženě z Třebíče zahájila trestní stíhání.

Alexandra Škorcová se coby majitelka realitky dopustila zpronevěry peněz hned šestkrát.

"Žena je obviněna ze spáchání zločinu zpronevěry. V průběhu loňského roku se celkem v šesti případech dopustila zpronevěry při zprostředkování nákupu a prodeje nemovitostí," uvedla třebíčská policejní mluvčí Marcela Lavická. .

Své o tom ví i Jiří Oborný z Třebíče. Přesně v době, kdy se dostala do finančních potíží realitka Alexandry Škorcové, přes ni prodával svůj byt v Hartvíkovicích. Škorcové důvěřoval a očekával, že peníze, které má ona od kupující strany v úschově na svém účtu, mu po předání nemovitosti vyplatí.

Souhlasil s termínem "do pěti pracovních dní od předání bytu". To se nestalo, byt už má nového majitele, a Oborný nic.

"Přišel jsem o všechno, mám ženu a malé dítě, chtěli jsme si opravit část domku u jejích rodičů v Třebíči. Na opravy ale nemáme, ještě jsem zaplatil desítky tisíc za soudní poplatek, abych vůbec mohl dát celou věc k soudu," říká zklamaný klient realitky.

Policie obdržela osm trestních oznámení

Jak bezpečně koupit či prodat nemovitost

Když se strany dohodnou na prodeji, je dobré najít si důvěryhodného notáře nebo advokáta, dát k němu do úschovy peníze na nemovitost a jít ji nechat přepsat na katastr nemovitostí. Pak advokát či notář peníze vydá. Je to u nás nejčastější způsob, jak dát na třetí nezávislé místo peníze, cenné papíry či jiný majetek.

Na úschovu musí být písemná smlouva, jsou přesně definovány její náležitosti. Advokát smí převzít v hotovosti max. 15 tisíc eur a nejpozději do pěti dnů je uložit na zvláštní účet v bance.

Krom jiného na Škorcovou podal trestní oznámení. A nebyl jediný, policie podržela osm podnětů k šetření.

"Prověřujeme dalších sedm trestních oznámení pro zpronevěru, ze kterých je podezřelá tato žena. Je podezření, že celkem zpronevěřila částku ve výši téměř pět milionů korun", sdělil šéf hospodářské kriminálky v Třebíči Antonín Vlček.

V květnu roku 2011 si například Škorcová od klienta neoprávněně přivlastnila sumu 400 tisíc korun. O dva měsíce později pak při zprostředkování prodeje bytu neuhradila daň z převodu nemovitostí, která činila více než 16 tisíc korun.

A v srpnu zase za zálohu od klienta měla uhradit znalecký posudek a daň z převodu nemovitostí. Více než 30 tisíc korun si však ponechala. Loni v září pak klient přišel o 550 tisíc korun při prodeji rodinného domu právě za pomoci Škorcové.

A nakonec v listopadu obrala manžele o zhruba 25 tisíc a dalšího klienta při prodeji bytu o více než 400 tisíc korun.

Majitelce realitní kanceláře nyní hrozí až osm let za mřížemi.

,

Video