Loňské missky zatím musí během léta dovádět na skútru mimo ČR.

Loňské missky zatím musí během léta dovádět na skútru mimo ČR. | foto: APK./2

Majitelé vodních skútrů oblehli ministerstvo dopravy

  • 78
Desítky vodních skútrů na korbách aut zablokovaly v pátek odpoledne na hodinu prostranství před budovou ministerstva dopravy v Praze. Vyznavači vodního sportu chtěli demonstrací upozornit na nesmyslnost vyhlášky, která jim fakticky zakazuje sjíždět povolená místa řek během letní sezony.

Protestní akci svolali majitelé vodních skútrů do Prahy i přesto, že se ve čtvrtek s ministerstvem na určitém řešení domluvili. Vadí jim totiž způsob, jakým se ministerstvo v posledních týdnech k celému problému postavilo.

"Na schůzce jsme získali příslib, ten ale není ještě naplněný. Nechceme vyhrožovat, proto demonstraci urychlíme a místo nebudeme ani zbytečně blokovat. Chceme ale upozornit na fakt, že ministerstvo s námi nejednalo korektně," řekl iDNES.cz před demonstrací předseda České sportovní asociace vodních skútrů Miroslav Dražil.

"Zrušení zákazu pro letní sezonu mělo platit už letos, před měsícem se ale ministerstvo rozhodlo vyřešit věc až novelou zákona, který by rozhodování o povolení prázdninové jízdy přenesl na obecní úřady. Legislativní proces je ale dlouhý a problém se tím jen odsunul na příští sezony. Na můj dopis s návrhem jednání tři týdny nereagovali a schůzku svolali až den před demonstrací," zlobí se Dražil.

Chataři bojují za "své" Slapy
Ministerstvo dopravy ale odmítá, že by se zaktivizovalo teprve pod hrozbou protestů. "Demonstraci považujeme za zbytečnou, naruší jen probíhající jednání, protože už včera jsme si s Asociací vodních skútrů plácli. Vnímám to spíš jako snahu těch lidí se předvést a ukázat stroje," řekl iDNES.cz mluvčí Karel Hanzelka.

"Velmi mě proto těší e-mail, který jsem před chvílí dostal od Českého svazu vodního motorismu. Píšou, že vzhledem ke včerejším výsledkům jednání nepodpoří dnešní demonstraci," raduje se mluvčí.

Zřejmě předčasně. Předseda zmíněné instituce Jiří Svoboda byl otázkou iDNES.cz očividně zaskočený a o žádném e-mailu nevěděl. "O demonstraci konkrétní informace nemám, majitele skútrů ale v jejich snaze zrušit diskriminační vyhlášku plně podporuji," uvedl.

Podle něj navíc za průtahy s vyřešením situace může určitá "parta chatařů na Slapech, která bojuje o to, aby místo patřilo jen jim". "Jsou to starý struktury, které se kryjí za Spolek přátel za ochranu Slap. Většinou starý lidi, co dřív čluny měli, ale teď už je to nepálí a skútry rádi nemají. Kromě toho v tom jsou i kšefty s pozemky," řekl Svoboda.

Pokuta za nelegální letní sport stojí desítky tisíc
Majitelé skútrů se prý s ministerstvem dohadují o úpravě vyhlášky už dva roky. Omezeni jsou navíc i místně, své stroje mohou asi dvě stovky českých majitelů skútrů veřejně vyzkoušet jen na sedmi povolených místech na Vltavě a Labi.

Jízda na černo je totiž může stát až sto tisíc korun. "Policie to většinou řeší mírnější sazbou, asi desetkrát nižší," dodal Dražil, podle kterého je Česko jediná evropská země, která zakazuje jízdu na vodních skútrech v době letních prázdnin.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video