Ubytovny jsou pro jejich majitele výnosné, jenže jak prokázaly kontroly, nekteré objekty byly zkolaudovány pro zcela jiné účely. (ilustrační snímek)

Ubytovny jsou pro jejich majitele výnosné, jenže jak prokázaly kontroly, nekteré objekty byly zkolaudovány pro zcela jiné účely. (ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Majitelé ubytoven šidili úřady, sociálně slabí lidé se musí vystěhovat

  • 34
Desítky sociálně slabých ze tří ubytoven v centrální Ostravě musí jinam. Kontrola prokázala, že ubytovny nejsou kolaudovány pro bydlení tohoto typu. Pokud je část lidí neopustí, přijdou o doplatek na bydlení.

Desítkám lidí z trojice ubytoven v Moravské Ostravě a Přívozu v ulicích Cihelní, Tomkova a zřejmě i Chopinova hrozí, že ke konci května přijdou o doplatek na bydlení, který předávají majiteli ubytovny.

Proč musí z ubytoven

Jak ukázala kontrola úředníků, třem ubytovnám v centrální Ostravě chybělo povolení na to, aby v nich mohlo bydlet takové množství lidí, jaké v nich žije.

Proto část z lidí musí pryč, jinak přijdou o doplatek na bydlení. Podle informací obvodu se jedná nejméně o 90 lidí, zástupci vládní agentury mluví o 350 lidech.

Stane se to v případě, že se neodstěhují. Jak zjistila nedávná kontrola stavebního úřadu, již nechal obvod provést na základě stížností lidí z okolních domů, ubytovny nejsou kolaudovány pro bydlení takového typu, který nabízejí.

Místo úředníků desítky sociálně slabých

"Minimálně dvě ubytovny byly určeny původně k jinému účelu. V jedné by měly být kanceláře, ve druhé byty," řekl místostarosta centrálního obvodu Tomáš Kuřec s tím, že ve třetí z ubytoven - v Chopinově ulici - zatím kontrola nebyla kvůli tomu, že majitel s úřadem spolupracuje velmi špatně.

Na vzniklé potíže už obvod a magistrát dopisem upozornila i vládní Agentura pro sociální začleňování. "Není to jen momentální záležitost. Situaci s Ostravou konzultujeme průběžně, důležitým milníkem bylo dění v Přednádraží, které se vyhrotilo loni. Tehdy jsme centrálnímu obvodu doporučovali, aby zvolil pro lidi z Přednádraží jinou variantu náhradního bydlení, než jsou ubytovny," řekl ředitel agentury Martin Šimáček.

Ubytovna Přívoz - tady nás fotit nenechali.

Pokoj na ubytovně v Cihelní, Ostrava

Koupelna v Cihelní

Jak dodává, zástupci vedení obvodu ale přesun lidí, mezi nimiž je značné množství Romů, například do ubytovny v Cihelní ulici, považovali za adekvátní řešení problému. A navrhují ho i nyní, kdy lidé ze zmíněných ubytoven musí opět jinam.

"Lidem z ubytoven, jichž se nutnost vystěhování týká, pracovníci našeho odboru sociálních věcí postupně nabízejí náhradní bydlení. Mnozí z lidí ale mají z předchozích nájemních vztahů ať v soukromých ubytovnách, či v obecních bytech vysoké dluhy, a dlužníkům byty nepřidělujeme," sdělil Tomáš Kuřec s tím, že náhradním bydlením, jež úředníci lidem nabízejí, mohou být opět třeba ubytovny.

Otevřete bytový fond, žádá Vishwanathan

Podle Kumara Vishwanathana, šéfa sdružení Vzájemné soužití, které pomáhá Romům, je současná situace výsledkem krátkozraké politiky městských obvodů vůči svým obyvatelům.

"Ten problém se tvoří postupně posledních skoro deset let a trvale na něj upozorňujeme," uvedl Kumar Vishwanathan. Kvůli tomu, že sociálně slabí, mezi nimi často Romové, nemají trvalé bydlení, jsou podle něj vykořenění a nežijí stejně kvalitně jako většinová společnost.

Starostové ostravských obvodů by dle něj měli mimo jiné otevřít bytový fond a zpřístupnit byty sociálně slabým lidem. S nabídkou sociálních bytů Ostrava počítá, vedení města ale naráží na odpor starostů některých obvodů. Ti nechtějí, aby byly tyto byty zařazeny do projektu takzvané inkluze založeného na začleňování Romů do společnosti.


Nejlepší videa na Revue