Kvůli sloupu vysokého napětí už tři roky vlastníci pole z Ostravy-Nové Bělé válčí s ČEZem. (Ilustrační foto)

Kvůli sloupu vysokého napětí už tři roky vlastníci pole z Ostravy-Nové Bělé válčí s ČEZem. (Ilustrační foto) | foto: AP

Majitelé pole válčí s ČEZ o sloup. Zasáhla i zástupkyně ombudsmana

  • 58
Sloup vysokého napětí, který na poli v Ostravě před třemi lety postavil ČEZ, rozhořčil vlastníky pozemku. Upozorňují na to, že firma stavěla bez povolení a že jim poničila půdu. Protahované řešení nepovolené stavby zaujalo i zástupkyni ombudsmana, podle níž úřady poškozeným příliš nepomáhaly.

Už tři roky si stěžují, bojují proti poškození svého majetku a nic se neděje. Už tři roky stojí na jejich pozemku v Ostravě-Nové Bělé černá stavba a nikdo s tím nic nedělá.

Je sloup černou stavbou, či není?

Spor o poničené pozemky je postaven na rozdílném výkladu stavebního zákona. 

Podle společnosti ČEZ jde při výměně sloupů pouze o rekonstrukci. 

Podle majitelů pozemku se tak výrazně změnily rozměry základu sloupu, že jde o novou stavbu.

"Před třemi lety začala společnost ČEZ na našem pozemku stavět sloup vysokého napětí. Bez povolení, bez našeho souhlasu. Přitom poničili pole, kam jsme později museli navézt novou ornici zhruba za sto tisíc korun, protože kola těžkých náklaďáků 'přeorala' pole tak, že se nahoru dostal jíl. Poškozena byla i drenáž," popisuje spolumajitel pole Jiří Horák akci společnosti ČEZ, kvůli které dodnes obíhá úřady.

Na jedné straně sporu stojí majitelé pozemku, na druhé pak společnost ČEZ. A mezi nimi úředníci. Jedni označili stavbu za nezákonnou, druzí pak nedělají nic pro to, aby se tříletý spor vyřešil.

Jiřímu Horákovi nejvíce vadí dvě věci: "Na jedné straně to je přístup společnosti ČEZ, která s námi jedná jako s hadrem. Na druhé straně pak přístup úředníků stavebního úřadu jak ostravského magistrátu, tak svinovské radnice, pod které stavba spadá."

Majitelé pole připravují žalobu na úředníky

"Došlo to tak daleko, že se příští týden chystáme podat žalobu na úředníky, kteří svým víceméně nicneděláním tento stav umožnili," přibližuje zoufalství majitelů Jiří Horák.

Společnost ČEZ se brání, že v případě výměny sloupů šlo o běžnou rekonstrukci, na kterou není stavební povolení potřebné. To ale po stížnostech majitelů neuznal krajský úřad, podle kterého jde o černou stavbu, a vyzval podřízené úřady, aby stav napravily. To se ale vleče už tři roky.

"Jde nám jen o jedno. O spravedlnost. Tady se porušují zákony a nic se neděje. My chápeme, že tam to vedení vysokého napětí bylo a bude, ale nechápeme, proč se s námi jako s majiteli pozemku nikdo nebaví," stýská si Jiří Horák.

"Kdyby bylo vydáno stavební povolení, můžeme se bránit a stanovit, za jakých podmínek se může stavět. Požadovat, aby byla parcela uvedena do stavu, v jakém byla před výměnou sloupů. Tomu všemu se ČEZ tím, že o stavební povolení nepožádal, vyhnul," vysvětluje spolumajitel pole, kde černá stavba stojí.

Stavební úřad nekontroloval argumenty ČEZ, kritizuje Seitlová

Spor majitelů pole se dostal až k ombudsmanovi. Jeho zástupkyně Jitka Seitlová se postavila na stranu majitelů. Ve své zprávě vytkla stavebnímu úřadu hned několik pochybení, kterých se měl dopustit. Jde v nich hlavně o to, že stavební úřad prakticky vůbec nekontroloval, zda jsou argumenty společnosti ČEZ, kterými se bránila proti nutnosti požádat o stavební povolení, pravdivé.

Jitka Seitlová tak upozornila na skutečnost, že se úřad nijak nevypořádal s faktem, že na jím spravovaném území stojí černá stavba, která může být potenciálně nebezpečná.

"Krajský úřad, který po odvolání majitelů rozhodl, že jde o černou stavbu, vycházel z rozsudku Nejvyššího soudu, který nebyl v době, kdy se případem zabýval náš stavební úřad ještě znám," vysvětluje ostravský primátor Petr Kajnar v odpovědi zástupkyni ombudsmana.

"Případné dodatečné povolení této stavby by pak bylo možno vydat pouze za předpokladu získání nových smluv o věcném břemeni od všech vlastníků přímo dotčených pozemků, v celé přibližně 25 kilometrů dlouhé trase," dodává primátor.

Společnost ČEZ je ve svých vyjádřeních k celému případu zdrženlivá, už proto, že o případném pochybení má rozhodovat soud.

"Podle našeho názoru jsme stavební povolení nepotřebovali, podle názoru majitelů ano, nechceme ovlivňovat průběh případného soudního řízení, a tak se nebudeme k případu vyjadřovat," řekla tisková mluvčí společnosti ČEZ Alice Lutišanová.

Jiří Horák doufá, že mu chystané soudy dají za pravdu. "Jde nám jen o to, abychom nežili ve státě, kde někdo přijde a řekne 'My jsme ČEZ, vy nejste nic.' To vedení vysokého napětí se tam stavělo snad někdy v 50. letech, v době, kdy byl děda v komunistickém kriminálu, takže ve srovnání s tehdejší dobou je to skoro o ničem. Tím spíš bychom ale očekávali obyčejnou lidskou slušnost v jednání," dokončil Jiří Horák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video